Naszym zdaniem: IVECO Eurocargo

Naszym zdaniem: IVECO Eurocargo

IVECO Eurocargo, w zasadzie pojazd dystrybucyjny, w wersji z dużą ładownią i kabiną sypialną może z powodzeniem służyć w transporcie międzynarodowym.

Jazdę próbną odbyliśmy 16-tonowym Eurocargo, z dużym rozstawem osi (5670 mm), z zabudową kurtynową mieszczącą 19 europalet.

Do jazdy i mieszkania
Kierowca może łatwo wejść do pojazdu zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Wygodne są szerokie stopnie antypoślizgowe. Poruszanie się w kabinie ułatwia płaska, kompaktowa konsola i ograniczone wymiary, obniżającego się z przodu tunelu silnika. Kierownicę, taką samą jak w IVECO Stralis, obłożono miękkim materiałem, jest wygodna w uchwycie. Przyciski na kierownicy sterujące urządzeniami audio i Bluetooth pozwalają kierowcy skupić się na drodze. Kolumna kierownicy ma regulowane pochylenie i wysokość, tylko ich zakres mógłby być nieco większy.
Leżanka jest tylko jedna, ale dzięki temu znalazło się miejsce na lodówkę, a u góry, na tylnej ścianie zaprojektowano pojemną półkę-korytko, bardzo praktyczną – łatwo coś tam wrzucić i nic nie wypadnie nawet podczas awaryjnego hamowania. Dwa duże schowki pod leżanką są dostępne z kabiny i z zewnątrz. Zmieścimy tu wszystko co niezbędne np. na tygodniowy rejs po kilku krajach.
Obydwa fotele, z pneumatycznym zawieszeniem, wyposażono w wielokierunkową regulację ustawienia. Fotel kierowcy ma wydłużane siedzisko, regulację kąta jego nachylenia, ogrzewanie i wentylację. Pneumatyczne zawieszenie tylnej osi, z dwoma miechami z każdej strony dobrze amortyzuje nierówności. Można wygodnie pokonywać długie dystanse.

Iveco Eurocargo  Iveco Eurocargo 3  IVECO Eurocargo 2 


Najmocniejszy, dostępny w Eurocargo, 320-konny silnik (6,7 l), o relatywnie prostej konstrukcji, bez EGR, osiąga maksymalny moment obrotowy 1.100 Nm w szerokim zakresie 1 250-1 900 obr./min, co zapewnia sporą elastyczność napędu i ogranicza konieczność częstej zmiany biegów.
Zautomatyzowana 12-biegowa przekładnia Eurotronic ZF łagodnie, niemal niezauważalnie zmienia biegi. Jeśli chcemy jechać oszczędniej, można przyciskiem wybrać tryb jazdy ekonomicznej. Wówczas skrzynia szybciej wchodzi na wyższe biegi, unika redukcji, a prędkość maksymalna jest ograniczona do 85 km/h. Oszczędza też paliwo dzięki funkcji EcoRoll, wykorzystującej bezwładność pojazdu na zjeździe. Uzyskanie załadowanym pojazdem spalania 20 l ON na 100 km nie było problemem, wprawny kierowca "zejdzie" pewnie jeszcze niżej.
Adaptacyjny tempomat (ACC) pozwala odprężyć się na autostradzie, automatycznie utrzymując odległość od pojazdu poprzedzającego. Można też oszczędzać klocki hamulcowe, korzystając z hamulca silnikowego, ale trzeba mu pomagać, mocno redukując biegi.

Mniejsza ciężarówka jest tańsza w zakupie, bardziej ekonomiczna i zwrotna. W miarę potrzeb sprawdzi się w transporcie długodystansowym. Pojemna, z kabiną zapewniającą dobre warunki pracy kierowcy, zużywa znacznie mniej paliwa niż duże, typowe zestawy międzynarodowe.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL