Przyszłość samochodów miejskich - mała opona Michelin

Przyszłość samochodów miejskich -  mała opona Michelin

10-calowa_opona_i_koo_-_600

Michelin stworzył zestawy opon i kół w rozmiarach nigdy wcześniej nie spotykanych. Firma  skonstruowała 10-calową oponę i koło (175/70 R10), które zapewniają takie same osiągi na drodze jak opona 14-calowa (175/65 R14).

Małe opony pokazano w czerwcu w Rio de Janeiro, na największej światowej imprezie propagującej ekologiczne rozwiązania w motoryzacji  Michelin Challenge Bibendum .To światowe wydarzenie, na którym prezentowane są najnowsze rozwiązania techniczne w motoryzacji, które przysłużą się środowisku naturalnemu. Podczas tegorocznej edycji tego wydarzenia spotkali się m.in. przedstawiciele rządów, producenci samochodów, organizacje międzynarodowe, decydenci, naukowcy i eksperci ds. energii - w sumie przedstawiciele ponad 80 krajów. Rozwiązania proekologiczne proponowały koncerny motoryzacyjne. Michelin zaprezentował  także opony do samochodów z silnikami elektrycznymi, Active Wheel -  czyli koła z własnym napędem i zawieszeniem oraz we współpracy z Peugeotem koncepcyjny pojazd BB1 wyposażony w tylne koła z silnikami elektrycznymi - także zaprojektowane przez innowatorów z Michelin

Pod względem przyczepności i zdolności hamowania, 10-calowa opona Michelin jest równie efektywna, jak opona z wyposażenia oryginalnego. Dzięki temu, możliwe jest ograniczenie całkowitej masy pojazdu o prawie 40kg. Jest to duże udogodnienie dla producentów samochodów, dla których mniejsza masa oznacza większe pole do wprowadzania zmian konstrukcyjnych w autach. Mały rozmiar zestawu (koło/opona) również oznacza, że koło zajmuje mniej miejsca. Dzięki temu, pojazd o takiej samej wielkości ma więcej miejsca na silnik oraz kabinę pasażerską i bagażnik.

Konstruktorzy opony liczą, że auta na małych oponach, mające większe bagażniki, będą bardziej użyteczne - przez co w ruchu miejskim wyprą auta większe, mające bardziej szkodliwy wpływ na środowisko. Dzięki nowatorskiej konstrukcji mała opona Michelin jest w stanie utrzymywać ładunki o 15 proc. cięższe, niż opony o tym wymiarze, skonstruowane przy użyciu dotychczasowej technologii.

Źródło: Michelin

 


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL