Za straty ubezpieczycieli zapłacą kierowcy

Za  straty ubezpieczycieli  zapłacą kierowcy

Za kilka dni Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)  pokaże wyniki całego sektora ubezpieczeniowego, w tym również największej części ubezpieczeń majątkowych - ubezpieczeń samochodowych. W 2009 r. towarzystwa straciły na OC i AC ponad 1 mld złotych, co oznacza, że ich strata techniczna sięgnęła 9 proc. W pierwszym kwartale 2010 r. może dobić do 15 proc

Nie wszyscy ubezpieczyciele składają  raporty do polskiego urzędu nadzoru, co oznacza, że nie wszyscy pokazują swoje straty. Tak jak np. AXA, która będąc  w początkowej fazie działalności nie informuje o zyskach, co oznacza, że prawdopodobnie przynosi niemałe straty. Poza tym pierwszy kwartał nie uwzględnia wpływu powodzi na wyniki ubezpieczycieli w ubezpieczeniach samochodów,  a ten też będzie niemały. Wyniki za całe półrocze okazać się więc mogą jeszcze gorsze.

Na dłuższą metę tak fatalna sytuacja jest nie do zaakceptowania. W rankomat.pl  możemy obserwować  cały polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych i widzimy, że niektóre towarzystwa już podnoszą ceny. Pociągnęło to za sobą także ruch w porównywarce. Coraz więcej osób zderza się z wyższymi cenami w dotychczasowych punktach zakupu i jest negatywnie zaskoczonych, zagląda więc do nas na stronę, bo chce znaleźć inne, lepsze opcje ubezpieczenia samochodu.

Podwyżki cen polis nie są na razie jeszcze zjawiskiem dostrzegalnym przez każdego pojedynczego kierowcę. Jest tak z kilku względów. Po pierwsze, wzrost cen nie ma charakteru skokowego, są one podnoszone stopniowo. Po drugie, część towarzystw precyzyjnie wybiera grupy kierowców, którym znacznie podwyższa składki, dla pozostałych pozostawiając je na dawnych poziomach. Po trzecie, moment zakupu polisy komunikacyjnej, który przypada raz na rok, jest indywidualny dla każdego kierowcy, co oznacza, że część kierowców pozna swoją nową składkę dopiero za jakiś czas. Najszybciej i największych podwyżek doświadczą klienci tych ubezpieczycieli, którzy najwięcej stracili na sprzedaży OC i AC.

Źródło:  Serwis rankomat.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL