DAF skompletował gamę pojazdów Pure Excellence

DAF skompletował gamę pojazdów Pure Excellence

DAF zaprezentował nowy model dystrybucyjnej ciężarówki LF, która dołączyła do serii większych pojazdów z gamy Pure Excellence. Jednocześnie holenderski producent dodał 11 konfiguracji wieloosiowych ciągników i podwozi do nowej serii CF i XF. 

Z nowymi ciężarówkami mogliśmy zapoznać się podczas pokazu zorganizowanego pod koniec września br. w okolicach Barcelony. Przypomnijmy, że nowa generacja samochodów ciężarowych CF i XF, Pure Excellence, wprowadzona na początku lata tego roku, cechuje się większą wydajnością i podwyższonym komfortem kierowcy. Innowacje związane z silnikiem i układem napędowym oraz optymalizacja aerodynamiczna przekładają się na niższe o 7 proc. zużycie paliwa. Zwiększono też ładowność oraz zmieniono design kabiny wewnątrz i na zewnątrz. Teraz przyszła pora na mniejszego brata, czyli model LF.

Silniki nowe i zmodernizowane
Innowacje w modelu LF obejmują nowy 3,8-litrowy silnik Paccar i możliwość wyboru szybszych układów napędowych, zapewniających większą oszczędność paliwa. Jednocześnie wygląd zewnętrzny i wewnętrzny dostosowano do nowych serii CF i XF.
Jedną z najważniejszych innowacji jest nowy 3,8-litrowy silnik PX-4, który jest dostępny w 7,5-tonowej wersji LF w dwóch mocach znamionowych: 115 kW/156 KM i 127 kW/172 KM z maksymalnym momentem obrotowym odpowiednio 500 i 600 Nm, uzyskiwanym pomiędzy 1200 i 2000 obr./min. Nowy silnik przeznaczony jest do pojazdów wykorzystywanych w dystrybucji miejskiej.
Do cięższych prac dostępne są silniki Paccar PX-5 4,5 l (135 kW/184 KM do 157 kW/213 KM) i PX-7 6,7 l (172 kW/234 KM do 239 kW/325 KM); moc większego diesla została zwiększona o 8 kW/11 KM. Pod koniec 2016 r. silniki te zostały wzbogacone o nowe oprogramowanie oraz zoptymalizowany układ wlotu powietrza do silnika oraz układ chłodzenia. Dzięki temu maksymalny moment obrotowy obu jednostek jest wyższy o 5-12% i dostępny jest przy prędkości obrotowej niższej o 100-200 obr./min. Wynosi teraz w PX-5 850 Nm (przy 1200-1500 obr./min) i w PX-7 1200 Nm (przy 1100-1700 obr./min).

Szybsze przełożenia tylnej osi
Dzięki wykorzystaniu nowych szybszych przełożeń tylnej osi, wynoszących do 3.31:1, prędkość obrotowa silnika przy prędkości podróżnej jest niższa o 150-200 obr./min. Mogliśmy to zaobserwować podczas jazd próbnych. W połączeniu z innowacjami silnika optymalizacja układu napędowego zapewnia to sześcioprocentową oszczędność paliwa i zmniejszony poziom hałasu.

Większy wybór skrzyń biegów
Producent oferuje do nowej serii LF wybór manualnych i zautomatyzowanych przekładni 5-, 6-, 9- i 12-biegowych. Ponadto dostępne są w pełni automatyczne skrzynie biegów, a do najmocniejszych wersji silnika PX-7 można teraz również wybrać automatyczną skrzynię biegów Allison dostosowaną do zadań specjalistycznych (pojazdy 18/19-tonowe).
Rozstaw osi do 6,9 m i zbiorniki paliwa do 1240 l
Szeroki zakres dostępnych rozstawów osi sięga nawet 6,9 m. Pozwala to na zwiększenie maksymalnej długości zabudowy do ponad 9 m i przewożenie większych ładunków. Oprócz tego duży rozstaw osi umożliwia zastosowanie zbiorników paliwa o pojemności do 1240 l. Jest to wyjątkowa cecha modelu LF, umożliwiająca zwiększenie zasięgu operacyjnego, optymalizację dostępności pojazdu i tankowanie w miejscach z niskimi cenami paliwa.

Łatwiej montować zabudowy
Innowacje w konstrukcji LF ułatwią pracę wytwórcom zabudów. Obejmują one nowe moduły mocowania zabudowy, które ułatwiają jej instalację wraz z wyposażeniem. Oprócz tego możliwe jest specjalne przygotowanie do mocowania furgonu z platformą załadowczą, cysterny z ramą pomocniczą lub wywrotki. W wersji z dużym rozstawem osi i krótszym zwisem tylnym ułatwiono montaż śmieciarki.

Upodobniony do większych braci
Wygląd zewnętrzny nowego modelu LF nawiązuje do designu pojazdów CF i XF, który podkreśla solidność i elegancję. Mogą się podobać chromowane paski na grillu i nowy panel z logo DAF ze stylowymi chromowanymi obramowaniami.
Wnętrze nowego modelu LF charakteryzuje się odświeżoną, ciepłą i stylową kolorystyką. Odświeżono również tablicę wskaźników. Zmiany grafiki ułatwiają odczytywanie wiadomości, a nowoczesna czcionka zegarów zapewnia wskaźnikom nowoczesny wygląd.
Kolejnym dodatkiem jest opcjonalne dolne okno drzwi pasażera. Poprawia ono widoczność po stronie pasażera, co jest cenne zwłaszcza w dystrybucji miejskiej. Dzięki niemu kierowca może łatwo zauważyć rowerzystów i pieszych obok kabiny.
W nowym modelu producent oferuje także system zarządzania flotą DAF Connect. Pojazdy z serii LF od dopuszczalnej masy całkowitej 8 t oraz z zawieszeniem pneumatycznym tylnej osi są standardowo wyposażane w zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (AEBS), układ ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu (FCW), tempomat adaptacyjny (ACC) i system ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS).
Innowacje w serii LF, według producenta, powinny przełożyć się na wzmocnienie marki na pozycji lidera w klasie pojazdów o masie 7,5-19 ton.

Konfiguracje osi nowej serii CF i XF w komplecie
Holenderski producent wprowadził na początku lata nowe serie modeli CF i XF do transportu długodystansowego, Pure Excellenece, a teraz przedstawił wieloosiowe ciągniki i podwozia pod zabudowę zaprojektowane w ramach tej nowej gamy.
Jedenaście nowych konfiguracji osi ciągników i podwozi w nowej serii CF i XF pozwoliło uzyskać pełną ofertę dostępnych wersji: jest to osiem rodzajów 2-, 3- i 4-osiowych podwozi pod zabudowę i trzy 3- i 4-osiowe ciągniki. Nowe pojazdy, podobnie jak wcześniej zaprezentowane, zużywają do 7% mniej paliwa i są lżejsze o ponad 100 kg, co zwiększa ładowność. Są też wyposażone w zintegrowane moduły do montażu zabudów, co skraca czas montażu i – według producenta - zapewnia najlepszą w klasie wydajność procesu kompletacji.

Odchudzone konstrukcje, większa ładowność
Nowe podwozia pod zabudowę serii CF i XF zyskują na zwartym module oczyszczania spalin EAS. Można go teraz zamontować jako pojedynczy komponent pomiędzy pierwszą i drugą osią przednią (w modelach 8x4 FAD). Pozwala to na wykorzystanie wolnej przestrzeni na podpory dźwigu, skrzynki narzędziowe lub dodatkowe zbiorniki, np. paliwa. Zapewnia to także większą swobodę w rozmieszczeniu niezbędnych komponentów zabudowy i zwiększoną ładowność dzięki masie własnej pomniejszonej o 50 kg. Wraz z lżejszymi układami napędowymi uzyskano oszczędności masy do 250 kg w modelach CF FAD 8x4 do zadań budowlanych.

Nowe wleczone osie kierowane sterowane elektrohydraulicznie
Jedną z najważniejszych innowacji w nowej serii pojazdów CF i XF jest nowa oś wleczona do ciągników i podwozi pod zabudowę, która zapewnia lepszą manewrowość. Obejmuje ona nowo opracowany elektrohydrauliczny układ kierowniczy EHS, który jest o 30 kg lżejszy. Sterowanie jest bardziej dokładne, ponieważ układ EHS stale oblicza optymalny kąt skrętu dla kół osi tylnej, uwzględniając takie parametry jak prędkość pojazdu i rozstaw osi. Płynące z tego korzyści są najbardziej zauważalne podczas manewrów w obszarach miejskich. Minimalizacja strat spowodowanych tarciem i to, że pompa układu kierowniczego jest włączana wyłącznie podczas kierowania, skutkują obniżeniem zużycia paliwa o dodatkowy 1%.
Przy prędkości powyżej 40 km/h oś blokuje się w położeniu jazdy do przodu i zapewnia większą stabilność pojazdu i oszczędność paliwa. Oprócz tego układ kierowniczy osi wleczonej składa się ze znacznie mniejszej liczby elementów, co daje wytrzymałość i niezawodność najwyższej klasy.
Nową kierowaną oś wleczoną można zamontować w podwoziach pod zabudowę i ciągnikach 6x2, a także w podwoziach pod zabudowę 8x2.
Podwozia 6x2 serii CF oraz XF (FAN) zostały wyposażone w układ EHS oraz w nowe zawieszenie pneumatyczne, które można szybko obniżyć o 90 mm lub podnieść o 185 mm w celu umożliwienia szybkiego ładowania i rozładowywania kontenerów wymiennych.

Nowe osie wleczone do montażu bliźniaczego kół
10-tonowe osie wleczone do bliźniaczego montażu kół o obciążeniu statycznym sięgającym 34 ton są szczególnie przydatne podczas ładowania i rozładowywania ciężkich kontenerów przez urządzenie hakowe lub bramowe. Masa własna nowych osi została zmniejszona o 25 kg. Można je zamontować w ciągnikach i podwoziach pod zabudowę 6x2, a także w podwoziach 8x2.

Podwójne osie napędowe wyposażone w zwolnice
Nową ofertą są także zespoły dwóch osi napędzanych ze zwolnicą (HR1670T) do częstego transportu terenowego. Ten zestaw osi jest wyposażony w zupełnie nową żeliwną pochwę, która zmniejsza masę własną o dodatkowe 60 kg.
Aby zapewnić jak największą oszczędność paliwa, dostępne są jeszcze szybsze przełożenia przekładni głównej (3,46, 3,61, 3,76:1). Umożliwiają one pracę silnika z niższą prędkością obrotową. Aby zapewnić jak najniższe koszty eksploatacji, przerwy między wymianami oleju nowego zestawu tandemowych osi napędowych zostały zwiększone do 3 lat lub 450.000 km.
Nowe zespoły dwóch osi napędzanych ze zwolnicami są dostępne do ciągników i podwozi 6x4 i 8x4 do transportu ponadgabarytowego lub transportu w trudnym terenie. Gama pojazdów obejmuje podwozie pod zabudowę FAD 8x4 z dwiema kierowanymi osiami, które najczęściej znajdują zastosowanie w transporcie piasku i żwiru. W tym modelu moduł SCR nie jest już częścią pionowego układu wydechowego. Zamiast tego nowy moduł EAS, dzięki swoim niewielkim wymiarom, może zmieścić się w całości pomiędzy obiema przednimi osiami. Ta zmiana zapewnia zmniejszenie masy własnej o 115 kg i zwiększenie ilości miejsca na podwoziu na dodatkowe komponenty.

Lekkie podwozie 8x4 pod betonomieszarkę
Lekkie podwozie 8x4 do montażu betonomieszarki serii CF model FAD jest teraz dostępne z tandemowymi osiami napędowymi (19 t) z pojedynczą redukcją (SR1132T) i dwoma przednimi osiami o nośności 7,1 t. To tanie i wydajne podwozie popularne w Wielkiej Brytanii jest teraz dostępne również na pozostałych rynkach europejskich. Na skutek optymalizacji układu kierowniczego i zawieszenia oraz zastosowania hamulców tarczowych i nowego kompaktowego modułu EAS z pionową rurą wydechową masa własna tego samochodu wynosi zaledwie 9.150 kg, co jest najlepszym wynikiem osiąganym w tej klasie pojazdów. Podwozie pod betonomieszarki jest wyposażane w nowy silnik Paccar MX-11 o mocy 270–330 kW (370–450 KM). W sytuacji coraz bardziej restrykcyjnych kontroli obciążenia, także w naszym kraju, nowa oferta może być strzałem w dziesiątkę.

Łatwość zabudowy podwozi serii CF i XF
Jak zapewniają przedstawiciele firmy DAF, usprawnienia w podwoziach zapewniają wytwórcom zabudów najlepsze warunki do szybkiego i bezproblemowego montażu zabudów na rynku. Nowe moduły mocowania zabudowy (BAM) odgrywają istotną rolę w szybkim montażu furgonu, ciężkiego dźwigu, wywrotki lub systemu hakowego. Nowy i rozszerzony układ otworów w tylnej części podwozia ułatwia montaż wind tylnych żurawi i furgonów, a także zmianę położenia komponentów, modyfikację zwisu tylnego lub montaż sprzęgu i zabezpieczenia przeciwnajazdowego. Dzięki temu nowy układ otworów zmniejsza koszty wytwórcy zabudowy, skracając czas kompletacji pojazdu.

Wraz z wprowadzeniem wieloosiowych podwozi pod zabudowę i ciągników idea Pure Excellenece stała się standardem w nowej serii samochodów ciężarowych DAF. Obniżenie kosztów eksploatacji i ograniczenie do minimum przestojów pojazdów mogą okazać się istotnym argumentem dla nabywców. Jak powiedział Zbigniew Kołodziejek, szef marketingu DAF Trucks Polska, ciągniki siodłowe tej marki już są najpopularniejsze w Polsce, teraz firma liczy na zwiększenie sprzedaży podwozi, zwłaszcza ciężkich. W transporcie międzynarodowym coraz chętniej wykorzystywane są podwozia 6x2, zwłaszcza jako pojazdy kubaturowe z 2-osiową przyczepą. DAF oczekuje także rozwoju sprzedaży w segmencie pojazdów komunalnych, w tym hakowców i śmieciarek.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL