Testy hybrydowego Volvo 7700 Hybrid w polskich miastach

Testy hybrydowego Volvo 7700 Hybrid w polskich miastach

Volvo_7700_Hybrid_-_600

Pod koniec października rozpoczęły się testy autobusu hybrydowego Volvo 7700 Hybrid w polskich miastach, pierwszym  z nich był Wrocław. Po ulicach stolicy Dolnego Śląska autobus hybrydowy Volvo jeździł od 26 października do 2 listopada, na jednej z  linii obsługiwanych przez wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Kolejnym grodem  jest Lublin, gdzie na 10 listopada została zaplanowana prezentacja dla dziennikarzy i Zarządu Transportu Miejskiego oraz jazda testowo-prezentacyjna. Autobus zostanie też przekazany na testy do MPK Lublin, we flocie którego będzie jeździł do 16 listopada. W następnych tygodniach listopada odbędzie się prezentacja pojazdu w Siedlcach oraz Tarnobrzegu. Natomiast od 5 do 12 grudnia hybryda Volvo zostanie przekazana do firmy Mobilis - największego  polskiego autobusowego przewoźnika prywatnego - na jazdy testowe w Warszawie.

Seryjna produkcja pojazdu  wyposażonego w technologię hybrydową rozpoczęła się we Wrocławiu w połowie 2010 r.  To optymalne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej i podmiejskiej, które wnosi ogromny wkład w ochronę środowiska. Redukcja zużycia paliwa sięga 30  proc., a redukcja emisji szkodliwych zanieczyszczeń nawet 40-50 proc. Pojazd wyposażony jest w silnik diesla spełniający rygorystyczne wymagania norm środowiskowych EEV oraz silnik elektryczny. Może on być  napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie.

Napęd hybrydowy szczególnie dobrze spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania z miejsca i dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym.  Ogromną zaletą równoległej technologii hybrydowej Volvo jest fakt, iż silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach. Autobus rusza ponownie jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla środowiska miejskiego, które powoduje, że pasażerowie, przechodnie oraz inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażeni na hałas i wdychanie spalin. 

Autobus  wychodzi naprzeciw oczekiwaniom coraz większej ilości miast, prowadzących zdecydowaną politykę wdrażania ekologicznych środków transportu publicznego. Od momentu rozpoczęcia produkcji, wrocławska fabryka Volvo wyprodukowała już ponad 200 autobusów hybrydowych. Zostały one dostarczone do operatorów transportu miejskiego m.in. w takich krajach, jak Szwecja, Norwegia, Dania, Luksemburg, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia i Hiszpania. Firma Volvo pragnie dostarczać innowacyjne rozwiązania transportowe najwyższej jakości również klientom w Polsce. Rozpoczęta w tym roku prezentacja Volvo 7700 Hybrid jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polskich miast pojazdem opartym o najnowocześniejszą technologię i spełniającym najwyższe normy ekologiczne.  Prezentacja i jazdy testowe autobusu hybrydowego Volvo będą  kontynuowane w 2012 r. w takich miastach jak: Białystok, Olsztyn , Gdynia, Szczecin, Opole, Gliwice i Rzeszów. 
   
Źródło: Volvo  Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL