70 autobusów MAN dla Warszawy

70 autobusów MAN dla Warszawy

MAN_600

W dniu 8 lipca 2010 r. w stołecznym Ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz leasing operacyjny 70 autobusów MAN dla Warszawy. Umowę między miastem, dostawcą pojazdów oraz stroną finansującą, w obecności prezydent m. st. Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz Waltz, podpisali prezes MZA, Pan Mieczysław Magierski,  prezes MAN Truck & Bus Polska, Jörg Mommertz oraz prezes ING Lease, Mariusz Kurzac.

W najbliższych tygodniach na ulicach Warszawy pojawi się pierwsze 10 nowoczesnych autobusów MAN. Pozostałe 60 pojazdów dostarczone zostanie miastu partiami do końca 2010 roku. Zamówione autobusy, to niskopodłogowe, przegubowe, 18-to metrowe MAN Lion’s City z silnikami D20 o mocy 360 km, spełniającymi najsurowsze ekologiczne standardy EEV. Autobusy posiadają 156 miejsc, z czego 42 siedzące. Fotele w autobusach wykonane są z wysokiej jakości materiałów, zgodnych wymogami ZTM. Znajdują się na nich emblematy Warszawy. Pojazdy wyposażone będą w: klimatyzację, monitoring, elektroniczne tablice wyświetlające trasę przejazdu, system zliczania pasażerów wchodzących i wychodzących oraz w biletomaty i systemy samogaszące. Pojazdy przystosowane będą dla niepełnosprawnych.

- Cieszymy się, że Warszawa zdecydowała się na nowoczesne, bezpieczne, produkowane w Polsce autobusy MAN. Mamy nadzieję, że  będą one dobrze służyć miastu i pasażerom  -  mówi Jörg Mommertz, prezes MAN Truck & Bus Polska.

Zamówione przez miasto autobusy wyprodukowane zostaną w fabrykach MAN w Starachowicach i Poznaniu. Usytuowane w Polsce zakłady produkcyjne MAN, to centrum kompetencyjne autobusów miejskich. W obu fabrykach produkowane są wszystkie autobusy miejskie MAN, zamawiane przez klientów z całego świata. Zakup 70 autobusów MAN dla Warszawy zostanie sfinansowany przez ING Lease Polska. Wartość zamowienia brutto wyniosłą 118 272 509,60 zł. To już trzecia - po SKM i Tramwajach Warszawskich - umowa spółki z miastem stołecznym Warszawą. Jeszcze w sierpniu br na ulice Warszawy wyjedzie 12 metrowy autobus MAN Lion’s City z napędem hybrydowym. Trwające ok. miesiąca testy tego pojazdu pozwolą na ocenę efektywności autobusu hybrydowego w warunkach miejskich.

Innym projektem, realizowanym wspólnie przez MZA i MAN będzie przygotowanie warunków technicznych zakupu 80 pojazdów zasilanych gazem CNG. Spółka ma bardzo dużą szansę uzyskania na ten projekt środków unijnych. Know-how MAN pozwoli MZA na takie opracowanie warunków przetargowych, by autobusy spełniały najwyższe standardy.
Specjalnie dla jednostek zasilanych tym paliwem zostanie przystosowana jedna z zajezdni, przy ul. Redutowej. MAN stale prowadzi prace rozwojowo badawcze nad alternatywnymi napędami stosowanymi w komunikacji miejskiej. Pierwsze autobusy hybrydowe jeżdżą już po ulicach Monachium, a pojazdy z napędem CNG jeżdżą m.in. w Gdyni.

Źródło: MAN Truck & Bus Polska
 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL