Zielone opony - o ekologii w Sopocie

Zielone opony  -  o ekologii w Sopocie

Dlaczego opony pojawiają się w debacie o ochronie środowiska? Opony pochłaniają prawie 20 proc. energii zużywanej do napędu samochodu z silnikiem spalinowym i do 30 proc. w przypadku pojazdu elektrycznego. Przy światowych trendach w dążeniu do oszczędności energetycznej, stawia to olbrzymie wyzwanie przed producentami opon. 13 i 14 lipca centrum wiedzy i dyskusji o wpływie opon na zużycie paliwa stanie się Zielone Miasteczko Michelin w Sopocie.

Opony odpowiadają za 20 proc. zużycia paliwa czyli, za co piąte tankowanie pojazdu. Poziom spalania to czynnik, którym w coraz większym stopniu kierują się kierowcy przy wyborze auta. Michelin, wprowadzając krzemionkę do składu mieszanki gumowej zapoczątkował produkcję gamy opon, oznaczonych logiem GREEN X. 

- Kluczowym czynnikiem decydującym o energooszczędności opony jest jej opór toczenia. Im większy opór toczenia opony, tym więcej energii jest zużywane przez silnik, co oznacza większe zużycie paliwa. Opór toczenia opony zależy od składu mieszanki gumy, wagi  opony, rzeźby bieżnika, a także wewnętrznej jej budowy. Obniżenie oporów toczenia to rezultat badań naukowców i technologów Michelin. Przełomowa innowacja, jaką było dodanie krzemionki do mieszanki gumowej, spowodowała zmiejszenie strat energii związanych z odkształcaniem się opon, przy równoczesnym spadku oporów toczenia- podkreśla Tomasz Młodawski, ekspert Michelin.

W Zielonym Miasteczku w Sopocie, Michelin zaprezentuje między innymi tajemnice technologii, dzięki którym kierowcy na całym świecie jeżdżący na najpopularniejszych oponach tej gamy, czyli MICHELIN ENERG Saver, zredukowali zużycie paliwa o około 184 miliony litrów. Pozwoliło to na obniżenie emisji CO2 o 460,0 ton, co jest równe ilości CO2 wydzielanego rocznie przez 177 samochodów.

Producenci samochodów rozumieją zależność między oponami, a energooszczędnością samochodów. Zielone opony Michelin są coraz częściej montowane jako pierwsze wyposażenie aut w Europie. W 2008 r. opona Michelin Energy Saver otrzymała ponad 120 homologacji, jako wyposażenie oryginalne europejskich samochodów osobowych. W Zielonym Miasteczku w Sopocie, Michelin zaprezentuje po raz pierwszy szerszej publiczności w Polsce najnowszą oponę gamy Energy Saver z oznaczeniem S1.
 
W odróżnieniu od modeli standardowych, opony S1 posiadają opory toczenia niższe jeszcze o 0,5 kg/t. W czerwcu, w VII Superteście Ekonomii, Ford Focus na oponach Michelin Energy Saver S1, na liczącej 350 km trasie z Warszawy do Poznania, spalił o ponad 400 ml mniej paliwa, niż identyczny samochód wyposażony w energooszczędne opony innego czołowego producenta.

W Zielnym Miasteczku Michelin  będzie można również zobaczyć pierwszą na świecie energooszczędną oponę do samochodów sportowych i usportowionych Michelin Pilot Sport 3. Odwiedzający Zielone Miasteczko będą mogli poznać także cechy innych opon, takich jak: MichelinPrimacy HP, Latitude Tour HP, Agilis, Agilis Camping, Pilot Alpin 3 oraz Latitude Alpin.

Od ekspertów Michelin, kierowcy odwiedzający Zielone Miasteczko dowiedzą się jak w prosty sposób ograniczać zużycie paliwa w swoim aucie i jak duży wpływ na ekonomię jazdy mogą mieć dobrze dobrane opony. Będzie także można obejrzeć filmy edukacyjne o bezpieczeństwie, trwałości i ekologii opon Michelin, oraz wziąć udział w grach i konkursach.
TÜV SÜD Automotive Tyre Test 2010 jednoznacznie potwierdził pozycję lidera Michelin jeśli chodzi o poziom oporów toczenia - czyli także energooszczędność opon. Podczas testów opony Michelin Energy Saver i opon innych czołowych producentów, żadna opona nie dorównywała wynikom osiąganym przez ekologiczną oponę Michelin.

Korzyści z lepszej efektywności energetycznej udowodniły takie same testy przeprowadzone w czerwcu br. podczas Michelin Challenge Bibendum w Rio de Janeiro. Oto jak przebiegały te testy: trzy identyczne pojazdy wyposażono w trzy różne typy opon; pojazdy rozpędziły się do tej samej prędkości, a następnie wrzuciły <i>luz</i>;  pojazdy jechały dalej do całkowitego zatrzymania; dystans przejechany przez pierwszy pojazd, wyposażony w opony o wydajności energetycznej zbliżonej do średniej rynkowej, był krótszy niż dystans dwóch pozostałych pojazdów wyposażonych w opony MICHELIN. Oznacza to, że opory toczenia opon pierwszego pojazdu były największe. Drugi i trzeci pojazd pokonały większy dystans niż pierwszy. Drugi pojazd był wyposażony w opony MICHELIN, sprzedawane wśród najlepszych na rynku, natomiast trzeci wykazywał jeszcze lepsze osiągi, które będą możliwe w przyszłości.

W Zielonym Miasteczku Michelin, w Sopocie będzie można poznać wyniki innych testów oraz dowiedzieć się jak niezależne instytucje badawcze TÜV SÜD , ADAC i DEKRA przeprowadzają takie testy. Współorganizatorem Zielonego Miasteczka jest europejska sieć serwisów szybkiej obsługi Euromaster. W Sopocie eksperci Euromaster pokażą jak przygotować samochód do wakacyjnych wyjazdów, aby podróż była bezpieczna i komfortowa. Przeprowadzą też społeczną akcję, która ma zwrócić uwagę na to jak ważny dla bezpieczeństwa jazdy jest stan bieżnika w oponach. Wolontariusze będą sprawdzać  stan bieżnika w samochodach na parkingach wokół sopockiego molo. Wszyscy kierowcy przebadanych aut znajdą informację pod wycieraczkami swoich samochodów.

Zielone Miasteczko Michelin Sopot 13-14 lipca 2010, na skwerze przy Molo w Sopocie, w godzinach 11:00-21:00.

Źródło: Michelin

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL