Kiedy jest najlepszy moment na kupienie auta?

Kiedy jest najlepszy moment na kupienie auta?
Choć statystycznie kupujemy coraz więcej nowych aut, to jednak nadal większość Polaków decyduje się na kredyt na samochód używany.
W obu przypadkach z pomocą przychodzą nam coraz bardziej przyjazne kredyty samochodowe z niskimi miesięcznymi ratami. Czy dodatkowe oszczędności może nam dać zakup auta w odpowiednim momencie jego „cyklu życia”, np. gdy wchodzi na rynek lub kiedy jest wycofywany?  

Ofensywa nowych aut

Ubiegły rok zakończył się doskonałym wynikiem sprzedaży nowych samochodów na polskim rynku. Nabywcy kupili ponad 475 tys. nowych pojazdów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to najwyższy roczny poziom sprzedaży od 2000 roku i o 17% więcej niż w roku 2015. W tej liczbie:
  • 416 tys. stanowiły auta osobowe,
  • 60 tys. to pojazdy dostawcze do 3,5 tony.
Dane sprzedażowe sugerują, że w ubiegłym roku niejeden z kupujących – prowadzący firmę czy szukający samochodu dla siebie – mógł spędzić sporo czasu w sieci, wybierając kredyt na auto – kalkulator i porównywarka ofert kredytowych online to najczęściej wybierane narzędzia w takich wypadkach.  

Kredyt na auto – kalkulator i porównywarka pomogą

Bez względu na wiek samochodu, który planujemy kupić, zwróćmy uwagę na to, co oferuje nam rynek. A w ostatnich latach pojawiło się sporo ciekawych opcji w firmach, które oferują kredyt samochodowy. Porównanie ich wszystkich, a przynajmniej większej części, może pomóc nam zaoszczędzić całkiem sporo, bo oferty potrafią bardzo się od siebie różnić. Niektóre są dostępne dla dowolnych marek samochodów, tak jak oferty banków czy instytucji uniwersalnych, oferujących finansowanie wszystkiego, co tylko można kupić. Są też banki wyspecjalizowane tylko w kredytach samochodowych, najczęściej współpracujące z konkretnymi markami aut. Przykładem takiej instytucji jest Volkswagen Financial Services, oferujący kredyt i leasing dla marek Audi, Volkswagen, Škoda czy SEAT.


Kiedy warto kupować?

Odpowiedź jest prosta – nie ma reguły. Rynkowe nowości mają sporo zalet, ale i nie są zwykle tanie, poza samochodami budżetowymi, produkowanymi z założenia jako auta tańsze i na mniej zamożne rynki. Nowy samochód najczęściej oferuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, lepsze wyposażenie i wyższy poziom bezpieczeństwa wobec porównywalnej klasy pojazdów sprzed kilku lat. Nowy oznacza też inny. Taki, którego mało egzemplarzy jeździ po ulicach, a więc posiadanie takiego auta to wyróżnik. Dla osób dbających o wizerunek lub lubiących gadżety, atut nowości czterech kółek nie jest bez znaczenia.


Stary model w cenie

A może raczej kupić model wycofywany już z produkcji? To również ma swoje zalety, choć nieco mniej. Zwykle takie samochody są już dopracowanymi konstrukcjami, w których potencjalne niedociągnięcia z początkowych lat wprowadzania na rynek zostały dawno usunięte. Są również sprawdzone na rynku: wiadomo jaką będą miały wartość i jak będą postrzegane przez potencjalnych kupujących za kilka lat. Jasne są już kwestie dostępności i kosztów serwisu czy części zamiennych. Często takim końcówkom serii towarzyszą też spore akcje rabatowe w salonach dealerskich. Jakiego wyboru dokonać? Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na celowanie w idealny moment, w którym opłaca się kupić nowy samochód. Dzięki szerokiej ofercie rynkowej nowych samochodów, odpowiadających różnym potrzebom i w różnych cenach, ale i kredytów samochodowych czy dodatkowych usług, jak kredyt na samochód używany, mamy szansę znaleźć auto spełniające nasze oczekiwania i dogodny sposób jego finansowania w niemal każdym momencie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL