Goodyear LHT II - nowej generacji opona do naczep

Goodyear LHT II - nowej generacji opona do naczep

LHT_II_385-55_R22.5_600

Goodyear przedstawia Marathon LHT II - nowej generacji oponę do naczep wykorzystywanych w transporcie długodystansowym. Opona LHT II pozwala operatorom flot ciężarowych osiągnąć znaczące korzyści eksploatacyjne i istotnie zredukować emisję CO2. Dzięki tej oponie operatorzy flot oszczędzają do 2300 euro oraz redukują emisję CO2 nawet o 5200 kg rocznie na 1 zespół trakcyjny.

Projektując oponę Maraton LHT II, inżynierowie Goodyeara połączyli nadzwyczaj niskie opory toczenia z doskonałą charakterystyką jazdy i krótką drogą hamowania na mokrej nawierzchni. Opona pozwala także na zwiększenie ładowności przy dłuższej żywotności i niższym poziomie hałasu. Opona ta, to najnowszy członek rodziny Goodyear FuelMax Technology, reprezentowanej przez uznane już wcześniej opony Marathon Long Haul Steer (LHS) II oraz Marathon Long Haul Drive (LHD) II.

Dzięki wyjątkowo niskim oporom toczenia LHT II pozwala operatorom flot ciężarowych osiągnąć znaczące oszczędności zużycia paliwa, a przez to i kosztów, przy jednoczesnej istotnej redukcji szkodliwych emisji CO2. Przykładowo, typowy 40-tonowy zespół trakcyjny 4x2 z trzyosiową naczepą, wyposażony w kombinację opon LHS II na oś przednią, LHD II na oś napędową i LHT II do naczep osiąga roczną oszczędność kosztów paliwa do 2300 euro na 1 zespół oraz redukcję emisji CO2 rzędu 5200 kg. W przypadku floty składającej się z 400 takich zespołów daje to, ponad 2 miliony kilogramów mniej CO2 i potencjalną oszczędność 920.000 euro rocznie, co okazuje się jeszcze istotniejsze w czasach kryzysu i rosnących cen paliwa.

Opona przyczynia się także do poprawy wyników operacyjnych flot również na innych polach. Nowa LHT II, 7,5 kg lżejsza od swojej poprzedniczki, zwiększa ładunek użyteczny trzyosiowego zespołu o 45 kg. To przekłada się na potencjalne zwiększenie ładowności o 13,5 tony na 1 ciężarówkę rocznie , lub potencjalnie 5 000 ton dla floty składającej się z 400 zespołów. Opona gwarantuje również doskonałą żywotność oraz bardzo niski poziom generowanego hałasu dzięki zastosowanemu układowi lamelek.

Karkas opony LHT II został przeprojektowany z wykorzystaniem zaawansowanych metod modelowania komputerowego, co polepszyło jego termodynamikę oraz opór toczenia - elementy o kluczowym znaczeniu w kwestii zużycia paliwa oraz wydłużenia żywotności opony. Najnowszej generacji pasy z kordu stalowego, na których oparty jest bieżnik, zwiększają stabilność opony oraz zmniejszają straty generowane wskutek inercji. Na poprawę stabilności opony oraz zmniejszenie oporów toczenia wpływ mają także kształt karkasu oraz nowej generacji rozwiązanie w zakresie mocowania opony na obręczy, gwarantujące jednocześnie większe możliwości w zakresie jej bieżnikowania. Zwarty wzór bieżnika opony LHT II pozytywnie wpływa na rozpraszanie energii, co stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia oporów toczenia i zużycia paliwa. W samym bieżniku zastosowano wiele ulepszeń, które poprawiają parametry nowej opony, m.in. wieloradialna konstrukcja, zapewniająca bardziej równomierne zużycie oraz szerokie, wzmocnione żebra boczne wydłużające żywotność opony i zapobiegające jej uszkodzeniu.

Gęstość i kształt układu lamelek zapewniają optymalne parametry podczas hamowania na mokrej nawierzchni, niski opór toczenia oraz bardzo niski poziom generowanego hałasu. Inne cechy, w tym zmienna geometria kątowa rowków w obszarze barków opony, zapewniają wysoką odporność na pęknięcia i uszkodzenia, ograniczone chwytanie kamieni oraz ochronę przeciw powstawaniu pęknięć. Najnowocześniejsza technologia kompozycji mieszanki bieżnika o wysokiej zawartości krzemionki zapewnia doskonałą równowagę między oporem toczenia, parametrami podczas hamowania na mokrej nawierzchni oraz żywotnością.

Są to opony wyprzedzające przyszłość - LHT II już dziś spełniają minimalne wymagania, ustalone przez nowe rozporządzenie UE w sprawie opon, które wejdzie w życie z końcem 2012 r. Biorąc pod uwagę niezwykle niskie opory toczenia opony, jej świetne parametry na mokrej nawierzchni oraz mniejszy poziom generowanego hałasu, Goodyear przewiduje, że LHT II uzyska doskonałe oceny w tych trzech kategoriach, ustanowionych w ramach nowego oznakowania opon EU, które zacznie obowiązywać nie później niż od końca 2012 r. UE wprowadza nowe oznakowanie opon jako wytyczną dla nabywców wskazującą na parametry opony w zakresie oporu toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomu hałasu - ma się ono stać jednym z wielu pożytecznych narzędzi, dzięki którym klienci będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe.

Janusz_Krupa_Goodyear- Opona do naczep Goodyear Marathon LHT II to ostatni element naszej oferty dla transportu długodystansowego, która pozwala znacznie zmniejszyć koszty paliwa. Nasz zespół innowacyjny osiągnął to, co dotychczas wydawało się niemożliwe, tworząc oponę, która zmniejsza wysokość rachunków za paliwo, obniża emisję CO2, oferuje dłuższą żywotność i pozwala na zwiększenie ładunku użytkowego - powiedział Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych Grupy Goodyear  Polska.

 

 

Austriacka firma transportowa Zeller Transporte wzięła udział w próbach terenowych nowej opony. Wyniki testu pokazały oszczędność paliwa na poziomie 3,7 proc., w porównaniu do jej poprzedniczki, co w przełożeniu na wynik finansowy oznacza oszczędność 3.313 euro rocznie na 1 zespół trakcyjny.

Oszczędności operatorów flot mogą być jeszcze większe dzięki Goodyear Fleet First, kompleksowemu pakietowi usług zarządzania ogumieniem. Korzystając z programu Fleet First, operatorzy flot mogą obniżyć koszty eksploatacyjne o około 20 proc. na 1 km. W przypadku naszej przykładowej floty składającej się z 400 zespołów, przekłada się to na roczne oszczędności rzędu 83 500 euro. Gdyby w tej samej flocie wszystkie pojazdy i naczepy wyposażone były w opony Goodyear LHS II, LHD II i LHT II, łączna roczna oszczędność przekroczyłaby 1 milion euro.

Opona Goodyear Marathon LHT II będzie dostępna od września 2010 r. w trzech rozmiarach: 385/55R22.5 (160 K (158 L); 435/50R19.5 (160 J); 385/65R22.5 (160 K (158 L). Opony Goodyear do samochodów ciężarowych mogą być ponownie rowkowane i bieżnikowane.

Źródło: Goodyear

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL