Ubezpieczenie samochodowe – co wpływa na cenę polisy?

Ubezpieczenie samochodowe – co wpływa na cenę polisy?

Cena ubezpieczenia samochodowego jest jedną z kwestii, która najbardziej interesuje właścicieli pojazdów.

Jednoznaczne określenie, ile wynosi składka ubezpieczenia OC i AC, nie jest możliwe, ponieważ stawki różnią się w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Na wysokość opłat wpływa kilka czynników, które zakłady ubezpieczeń zwykle uwzględniają w swoich kalkulacjach. Sprawdź, na co zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC?
Wysokość składki ubezpieczenia samochodowego odzwierciedla ryzyko, na jakie "narażamy" ubezpieczyciela. Środki ze składek pozwalają ubezpieczycielom m.in. pokryć wydatki poniesione na likwidację szkód oraz wypłatę odszkodowań. Podstawą do wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia są zwykle informacje dotyczące samochodu oraz jego właściciela. Znaczenie mają tu dane rynkowe i statystyczne.

Właśnie dlatego wysokie ceny składek OC i AC płacą młodzi kierowcy, ponieważ wg statystyk prowadzone przez nich samochody są dużo bardziej narażone na uszkodzenia niż auta doświadczonych kierowców. Więcej za ubezpieczenie samochodowe płacą też mieszkańcy dużych miast, co związane jest z dużym natężeniem ruchu, a więc większym prawdopodobieństwem stłuczek i wypadków.

Składka za ubezpieczenie samochodowe – co wpływa na jej wysokość?
Czynnikami najczęściej branymi pod uwagę przy wyliczaniu składki są:

1. Wiek kierowcy – kierowcy do 26 roku życia i posiadający prawo jazdy przez okres krótszy niż 5 lat z reguły płacą wyższe stawki.

2. Miejsce zamieszkania – stawka ubezpieczenia auta zarejestrowanego w dużym mieście może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż tego z mniejszej miejscowości.

3. Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia – ten element w znacznym stopniu wpływa na końcową cenę polisy. Im mniej kolizyjna jest nasza "historia", tym lepsza może być przygotowana dla nas oferta ubezpieczenia – za sprawą zniżek za bezszkodową jazdę. Każdy rok bezpiecznej jazdy przekłada się na 10% zniżki na polisy OC w kolejnych latach. Maksymalny upust, jaki można w ten sposób otrzymać, wynosi 60%.

4. Dane samochodu – marka samochodu, jego model, rok produkcji i pojemność. Dzięki tym danym ubezpieczyciel może wyliczyć wartość auta, braną pod uwagę szczególnie przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie AC.

5. Sposób użytkowania pojazdu – jeśli wykupujemy ubezpieczenie samochodowe na auto firmowe, możemy spodziewać się większych opłat. Takie auta eksploatowane są dużo bardziej niż samochody prywatne, co z perspektywy ubezpieczyciela zwiększa ryzyko wystąpienia szkody.

6. Forma płatności – składkę ubezpieczenia można opłacić jednorazowo lub w ratach. Drugi sposób, choć wygodniejszy, zwykle jest bardziej kosztowny.

7. Promocje – przy płatności kartą bądź przy zakupie ubezpieczenia przez Internet również można liczyć na dodatkowy rabat.

Co decyduje o cenie ubezpieczenia AC?
Na wysokość składki ubezpieczenia autocasco (AC) w dużej mierze wpływa zakres ochrony. Polisom AC towarzyszy często szeroki wachlarz opcji dodatkowych, np. w ofercie Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy jest to m.in. ubezpieczenie utraty zniżek czy ubezpieczenie kluczyków lub szyb. Warto zatem przeanalizować i porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby zdecydować się na najkorzystniejszy wariant, a przy tym być w pełni świadomym zakresu wybranego ubezpieczenia samochodowego.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL