Nowy autobus Volvo 8900

Nowy autobus  Volvo 8900

volvo2_-_600

Nowy, międzymiastowy autobus Volvo 8900 jest lżejszy, bardziej ekonomiczny i posiada rozwiązania ułatwiające jego konserwację. To również pojazd ekologiczny. Volvo Buses posiada obecnie w Europie dwa różne modele międzymiastowe: Volvo 8700, który jest konstruowany w zakładzie we Wrocławiu, ze stalowym nadwoziem, oraz Volvo 8500, który jest konstruowany w Säffle w Szwecji, z nadwoziem aluminiowym.

Nadwozie oraz dach  zbudowane jest z aluminium,  główną zaletą tego materiału  jest mała waga oraz odporność na korozję. Moduł frontowy i tylny wykonane zostały ze stali, której zaletą jest podatność na formowanie w celu uzyskania atrakcyjnego designu. Redukcja wagi różni się w zależności od modelu, ale wynosi od 200 do 300 kg, dzięki temu autobusy mogą przewozić większą liczbę pasażerów i zużywają mniej paliwa. Nowa, sztywna konstrukcja umożliwia kierowcy dobrą jakość jazdy, a pasażerom wysoki komfort. Jednoczęściowe nadwozie, zamiast dwuczęściowego, pozwoli sprawniej wykonać niezbędne usługi serwisowe oraz zwiększy wydajność pojazdu.

- Oferujemy naszym klientom autobus, który jest w jeszcze większym stopniu przyjazny dla środowiska, a także zmniejsza koszty operacyjne. Volvo 8900 jest autobusem międzymiastowym o zmniejszonym poziomie oddziaływania na środowisko, który posiada szereg rozwiązań obniżających koszty operacyjne operatora - mówi Stefan Guttman, dyrektor Volvo Buses ds. autobusów miejskich w Europie.
 
Sposób wykonywania pracy przez kierowców ma ogromny wpływ na doświadczenia pasażerów, a także na zużycie paliwa oraz samych autobusów, a tym samym na koszt związany z cyklem życia tych pojazdów. Dlatego też konstruktorzy  Volvo 8900 włożyli wiele wysiłku aby stworzyć przestrzeń dla kierowcy, która zapewnia mu możliwie najlepsze rozwiązania gwarantujące dobre warunki pracy podczas długiej zmiany. Firma prowadziła rozmowy z kierowcami, którzy mogli oni również testować pojazd. Dla kierowcy autobusu największe znaczenie ma dobra widoczność, a w przypadku Volvo 8900 jest ona znakomita, dzięki dużym oknom, trzyczęściowym lusterkom wstecznym oraz opcjonalnej kamerze ułatwiającej manewr cofania. Miejsce pracy kierowcy zostało zaprojektowane jako strefa spersonalizowana, wyposażona w duże przegródki na rzeczy osobiste kierowcy.

Volvo 8900 dostępne jest w różnych wersjach. Dla klientów, którzy potrzebują autobusu z miejscem na bagaż, dostępna jest wersja z normalną wysokością podłogi, do wyboru: 12,2 oraz 13,0 m. Wyposażony został on w siedmiolitrowy silnik Volvo o mocy 290 KM. Ten siedmiolitrowy silnik jest również dostępny w modelu niskopodłogowym Volvo 8900, 4x2, w wersji 12,0 i 13,0 m.

Dla tych, którzy potrzebują przestrzeni dla większej liczby pasażerów, dostępna jest również wersja niskopodłogowa, 6x2. W przypadku tej wersji klient może wybrać silnik siedmio- lub dziewięciolitrowy o mocy 380 KM. Volvo 8900 nie będzie dostępny w wersji przegubowej, chociaż, dla klientów potrzebujących tego typu autobusy międzymiastowe, firma nadal oferuje przegubowy Volvo 8500 z pionowo montowanym 9 l silnikiem umieszczonym z boku autobusu, pomiędzy dwiema przednimi osiami. Autobus przegubowy posiada również nowy przód z wydzieloną częścią dla kierowcy.

Małe zużycie paliwa ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia niskich kosztów związanych z cyklem życia autobusu, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia oddziaływania na środowisko. Najnowsza generacja silników Volvo jest bardzo ekonomiczna, a wraz ze stworzeniem Volvo 8900, firmie udało się jeszcze bardziej obniżyć zużycie paliwa, dzięki mniejszej wadze autobusu oraz nowemu programowi zmiany biegów.

Volvo 6x2 z 9 l silnikiem został wyposażony w sprawdzony, ekonomiczny system zmiany biegów I-shift firmy Volvo, którego wydajność wzrosła po wprowadzeniu standardu Euro 5. W pozostałych modelach klienci mogą wybrać pomiędzy skrzynią biegów ZF i Voith z nowymi programami zmiany biegów Topodyn oraz Sensotop, które dostosowują zmianę biegów do topografii, w ten sposób jeszcze bardziej zmniejszając zużycie paliwa. 7 i 9 l silniki spełniają standardy emisji Euro 5. Jednostka 7 l  może zostać wyposażona w filtr cząstek stałych, który dodatkowo zmniejsza ich emisję. Te dwa silniki są dostosowane do działania na biodieselu.
 
Volvo 8900 jest stabilną konstrukcją spełniającą standard UE R66 dotyczący dachowania. Autobus posiada hamulce w pełni sterowane elektronicznie, a wersja bogie może zostać wyposażona w ESP. Siedzenia mogą zostać wyposażone w dwu lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Komora silnika i systemy ogrzewania posiadają czujniki pożaru, a komory silnika można wyposażyć w automatyczny system gaszenia pożaru.

Celem zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów, Volvo opracowało zintegrowany system kamer, który można zainstalować we wszystkich wersjach Volvo 8900. Firma Volvo Buses opracowała również, specjalnie dla ruchu autobusowego, system alcohol lock - uniemożliwiający jazdę po spożyciu alkoholu. Silnik można uruchomić bez alkomatu, ale hamulce pozostają zablokowane, jeżeli kierowca, po skorzystaniu z alkomatu, okaże się nietrzeźwy.

Volvo Buses oferuje pakiet obejmujący usługi serwisowe dla Volvo 8900, który pozwala klientom utrzymać niskie koszty operacyjne. Pakiet obejmuje umowę serwisową, w której Volvo Buses przyjmuje na siebie odpowiedzialność za konserwację pojazdu, a klient płaci stałą stawkę miesięczną. Klienci mogą wybrać blue contract, który przewiduje jedynie regularną konserwację po stronie Volvo lub gold contract, zgodnie z którym firma Volvo jest odpowiedzialna za wszystkie naprawy oraz części zapasowe. Pakiet obejmuje również rozszerzoną gwarancję na nadwozie, kurs jazdy ekologicznej dla kierowców autobusów oraz system telematyczny, umożliwiający monitorowanie zużycia paliwa przez autobus i kierowcę. Kierowcy, którzy mają wyjątkowo wysokie zużycie paliwa, mogą otrzymać pomoc w zakresie opanowania ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska techniki jazdy. Oficjalna prezentacja Volvo 8900 odbędzie się we wrześniu br. podczas Międzynarodowej Wystawy IAA 2010 w Hanowerze.

Źródło: Volvo Bus Corporation

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL