Do czego kupujemy CF-y? - Nasz test

Do czego kupujemy CF-y? - Nasz test

Podejmując decyzje o zakupie konkretnego modelu samochodu przede wszystkim kierujemy się cechami pojazdów, które „wpasowują” się do rodzaju wykonywanych przewozów.

Do naszej redakcji zawitał zestaw demonstracyjny DAF CF w lekkiej zabudowie Gniotpol. Jest to typowy przykład zestawu, w którym zastosowano kompromis pomiędzy komfortem a niską masą własną pojazdu. Zastosowania CF-ów są różnorodne - ze względu na niską masę własną mogą one być wykorzystywane jako pojazdy budowlane, komunalne, cysterny oraz w dystrybucji krajowej i międzynarodowej. Prezentowany zestaw, podwozie z jednoosiową przyczepą, to dobra propozycja do transportu ładunków przestrzennych. Dlaczego?

Główne zalety
Zalety kabiny CF-a są widoczne już po otwarciu drzwi. Nisko usytuowana podłoga pozwala szybko znaleźć się we wnętrzu. Kierowcy, którzy muszą często opuszczać kabinę z pewnością docenią tylko dwa wejściowe stopnie. Nisko osadzona kabina to również lepsze właściwości trakcyjne. Samochód sprawia wrażenie zwartej konstrukcji i lepiej trzyma się na zakrętach. Nisko położony środek ciężkości będzie również zaletą podczas pokonywania wąskich dróg lub podczas jazdy w koleinach. Niższa kabina ułatwia w większym stopniu kontakt z otoczeniem. Siedząc niżej mamy mniejszy zakres „martwych pól” przez co widoczność jest lepsza. Dobra jest też widoczność w bocznych lusterkach.

 

Coś za coś
Trudności w poruszaniu się wewnątrz kabiny przysparza tunel silnika. Kto użytkował ciągniki siodłowe w większych kabinach z pewnością poczuje dyskomfort. Obniżenie kabiny powoduje, że w jej wnętrzu mamy nieco wyższy tunel silnika. Nie ma on wpływu na wyższy poziom hałasu, jednak ogranicza możliwości poruszania się kiedy, z miejsca kierowcy lub pasażera, chcemy dostać się np. do schowków pod dolną leżanką. Wysokość tunelu nie jest na tyle duża, aby nie można było stać w kabinie w pełni wyprostowanym. Wysokość wersji SpaceCab od podłogi wynosi 2230 mm, a od tunelu 1790 mm. Niedogodności związane z wysokością w pełni rekompensuje szerokość wewnętrzna kabiny, która wynosi 2110. Wewnątrz znajdują się dwie leżanki o wymiarach 2045x700 mm 2020x660 mm.

 

Trochę techniki
DAF CF jest „średnim” modelem w gamie pojazdów holenderskiego producenta. Napędza go 11-litrowa jednostka napędowa o mocy 271 kW (369 KM) przy 1650 obr./min, maks. moment obrotowy 1600 Nm przy 1000-1650 obr./min.. Napęd na koła tylne jest realizowany poprzez zautomatyzowaną skrzynię biegów AS Tronic o 12 przełożeniach do przodu (z nadbiegiem) i jednym biegiem wstecznym; z systemem EcoRoll i Hill Start. Zawieszenie podwozia stanowią, z przodu i z tyłu poduszki pneumatyczne. Obciążenie osi odpowiednio: 8 i 11,5 t. Pojazd wyposażono w hamulec silnikowy MX Engine Brake, który pracuje jednocześnie z hamulcem wydechowym. W wyniku tego układ hamulcowy wykazuje się wysoką skutecznością przy niskiej prędkości obrotowej silnika.

 

Na ramie...
...zabudowano lekką aluminiową konstrukcję wykonaną przez firmę Gniotpol. Wysokość wewnętrzna wynosi około 3000 mm (wysokość całkowita to 4040 mm). Długość i szerokość zabudowy podwozia pojazdu wynosi wewnątrz odpowiednio: 7740 i 2480 mm. DMC podwozia to 18 t (masa zabudowy 2100 kg). Jednoosiowa przyczepa, którą może ciągnąć testowy DAF CF ma długość 7800 mm (wewnątrz 7740 mm). Przyczepę o masie własnej ok. 3200 kg można załadować ładunkiem o wadze ok. 7700 kg. Zabudowa firmy Gniotpol jest wyposażona w system MultiLock, dzięki któremu istnieje możliwość mocowania ładunku w dowolnym punkcie.
Na uwagę zasługuje, wspomagany sprężynowo, trap przejazdowy pomiędzy podwoziem a przyczepą. Trap ma ładowność 5,5 tony, co pozwala na przejazd po nim wózkiem widłowym.

(MB)

DAF CF 370 FA 4X2 Podwozie Low Deck z przyczepą - dane techniczne:

Wersja kabiny - Space Cab
Zawieszenie kabiny - pneumatyczne
Fotel kierowcy i pasażera - Luxury Air
Tempomat - Tempomat adaptacyjny z FCW i AEBS
Oś przednia - 8,00 t, zw. zawieszenie pneum., 161N
Oś tylna - 11,5 t, zawieszenie pneumatyczne, SR1344
Silnik - MX-11, 271 kW/369 KM, Euro 6
Skrzynia biegów - 12-biegowa AS Tronic 12AS1930 OD, 12,33-0,78
Przełożenie tylnej osi - 3,08
Układy zwalniaczy - Hamulec silnikowy MX
Rozstaw osi / zwis tylny - Rozstaw osi 5,70 m / zwis tylny 2,85 m
Zbiornik paliwa/AdBlue - 2x600 l/90 l
Ogumienie przód - 315/60R22.5, rozmiar koła 22,5 x 9,00.
Ogumienie tył - 295/60R22.5, rozmiar koła 22,5 x 9,00.
Przyczepa:  oś GIGANT 11 ton, instalacja peumatyczna KNORR, oświetlenie ASPOECK, dach przesuwny VERSUS, podnoszenia dachu LIFTMASTER

 

Zdjęcia z jazdy testowej:

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL