Porozumienie firm Comarch i Diageo Polska

Porozumienie firm Comarch i Diageo Polska

Firmy Comarch i Diageo Polska podpisały umowę na wdrożenie i obsługę nowej wersji systemu mobilnego Comarch ECOD Agent 2.0 do wsparcia przedstawicieli handlowych. Wdrożenie systemu obejmie wszystkie kanały sprzedaży firmy Diageo Polska, czyli kanał tradycyjny, nowoczesny i HoReCa.

System Comarch ECOD Agent 2.0 powstał na bazie  wieloletnich doświadczeń na rynku systemów do wsparcia sprzedaży. Jest on mobilny i funcjonalny, oferuje rozbudowane raportowanie. Jest w pełni zintegrowany z Comarch ECOD. Dystrybucja i Comarch ECOD Business Portal - służą do integracji i komunikacji z siecią hurtowni i dystrybutorów. Został on również dostosowany do pracy z nowymi urządzeniami HTC HD2, wyposażonymi w pojemnościowy ekran dotykowy, który wspiera posługiwanie się gestami w obsłudze urządzenia i aplikacji.

Wybór rozwiązania Comarch poprzedzony był etapem wdrożenia pilotażowego, na podstawie którego mogliśmy określić nasze finalne wymagania w stosunku do systemu oraz ocenić sam produkt oferowany przez firmę Comarch. Finalne rozwiązanie wybrane do naszej firmy pozwoli na kompleksową obsługę kanałów sprzedaży, a sam system będzie wspierać pracę przedstawicieli handlowych zgodnie ze standardami pracy obowiązującymi we wszystkich spółkach z grupy Diageo - mówi Rafał Stępień, Sales and Category Development Manager w firmie Diageo Polska.

Źródło: Comarch

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL