Volkswagen Crafter drugiej generacji

Volkswagen Crafter drugiej generacji

Samochód, który prezentujemy, nie będąc jeszcze w sprzedaży, zdobywa laury i pochwały ekspertów motoryzacyjnych.

Pojazd, który na wrześniowych targach pojazdów użytkowych w Hanowerze został okrzyknięty Vanem Roku 2017 już zasługuje na miano legendy choć dopiero się narodził. Powodem tego jest przynależność do wielkiej rodziny o znacznych wpływach i silnych korzeniach w biznesie motoryzacyjnym. Jak to bywa w sławnych rodach nie da się uniknąć rozgłosu i porównań do braci i kuzynów. Szlachectwo zobowiązuje – stąd presja na sukces i wysokie wymagania względem nowego potomka.

Historycznie...
Crafter 2Nowy Volkswagen Crafter lub po prostu Crafter II jest kontynuatorem koncepcji lekkich ciężarówek, które koncern Volkswagen wprowadził na rynek w 1975 roku. Wówczas światło dzienne ujrzał Volkswagen LT (Lasten Transporter), będący (w swojej klasie) najbardziej funkcjonalnym autem na rynku (szerokość 2085 mm). W roku 1996 odbyła się premiera modelu LT II, którego konstrukcja była dostosowana już do bardziej nowoczesnych trendów. W 2005 roku Volkswagen wprowadził nową generację ciężarówek zastępując nazwę LT nazwą Crafter. W 2011 roku pojazd zmodernizowano nieznacznie zmieniając wygląd zewnętrzny oraz wprowadzono m.in. nowe 4-cylindrowe jednostki napędowe z systemem Common-Rail. Rok 2016 przyniósł kolejną odsłonę – premiera Craftera II zbiegła się z otwarciem fabryki we Wrześni, gdzie będą produkowane wszystkie wersje nowego pojazdu.

Na zewnątrz i w kabinie
P1580995Nowy Crafter w pełni wpisuje się w stylistykę wszystkich aut Volkswagena. Charakterystyczne reflektory przednie sprawiają, że nie sposób nie zauważyć pokrewieństwa do pozostałych członków rodziny VW. Elegancja i smak z jakim zaprojektowano bryłę samochodu użytkowego nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Jest to obecnie jeden z piękniejszych samochodów na rynku i z pewnością najładniejszy duży dostawczak. P1580722
Crafter w wersji przednionapędowej ma przedział ładunkowy o pojemności 18,4 m3, maksymalna wysokość tego przedziału wynosi 2196 mm przy dopuszczalnej masie całkowitej od 3,0 do 4,0 ton. Odległość między nadkolami wynosi 1380 mm, maksymalna długość przedziału ładunkowego to 4855 mm. W przypadku Craftera z napędem na tylne koła dopuszczalna masa całkowita zawiera się w granicach od 3,5 do 5,5 tony. Szerokość przedziału ładunkowego samochodu na tzw. „bliźniakach”, w porównaniu z poprzednim modelem, zwiększono do ponad metra. W najdłuższej wersji, we wnętrzu Craftera, zmieści się np. dziewięć kontenerów rolkowych. W Crafterze z nadwoziem średniej długości z pojedynczymi kołami z tyłu zmieści się sześć europalet (każda o wymiarach 1,20 m x 0,80 m) albo cztery palety euro 3 (każda po 1,00 x 1,20 m).
P1580723We wnętrzu, na pierwszy „rzut oka”, wszystko wydaje się sensowne i nie budzi zdziwienia. Pozytywne wrażenie robią wysokiej jakości materiały, które zapewne zestarzeją się nie prędzej, niż pozostałe elementy pojazdu. Zaskoczeniem nie jest również wygodna pozycja za kierownicą. Wielogodzinna pracę kierowcy może uprzyjemnić oferowany za dopłatą fotel w wersji ergoComfort posiadający 14-stopniową regulację, pneumatyczne siedzisko z regulacją obciążenia oraz elektryczną 4-stopniową regulację podparcia krzyża. Dla bardziej wymagających dostępny jest fotel ergoActive z funkcją masażu lędźwi.

Pod maską
P1580730Po raz pierwszy lekkie ciężarówki Volkswagena otrzymały jednostki napędowe spełniające normę emisji spalin Euro 6. Oznacza to konieczność zamontowania dodatkowego układu redukującego tlenki azotu. Producent zapewnia, że układ SCR (wykorzystujący AdBlue) nie spowodował zwiększenia masy pojazdu ani zmiany jego parametrów pracy.
Nowy Crafter jest oferowany w trzech wariantach mocy. W autach z napędem na przednie koła można wybrać wersję o mocy: 102 KM (75 kW), 140 KM (103 kW) lub też odmianę z BiTurbo TDI o mocy 177 KM (130 kW). Auta uzyskują prędkość maksymalną odpowiednio: 143, 162 i 165 km/h (prędkość ograniczona elektronicznie). Nie jest źle! P1580681
Jednostka o pojemności 2 l jest zamontowana poprzecznie do osi pojazdu i przechylona o 8 stopni do przodu, przez co zajmuje mniej miejsca. Od połowy 2017 roku w ofercie Volkswagena pojawi się wersja 4MOTION z silnikiem zamontowanym wzdłużnie do osi pojazdu. W połowie przyszłego roku dostępne będą również tylnonapędowe wersje pojazdu.
Napęd z silnika na koła może być przenoszony jest poprzez 6-stopniową manualną skrzynię przekładniową lub 8-biegowy automat.

Zawieszenie i układ kierowniczy
P1580951Zasadniczym zmianom uległo zawieszenie pojazdu. Konstruktorzy dostosowali je do wymagań samochodu użytkowego łącząc tę cechę z wysokim komfortem podróżowania. Prowadząc samochód ma się wrażenie, że nowy Crafter nie jest ani za twardy ani zbyt miękki. Zawieszenie z przodu wykorzystuje kolumny McPhersona, zaś w tylnym zawieszeniu wykorzystano sztywną oś. Oferowana jest ona w pięciu odmianach w zależności do wersji samochodu. Oś ta ma sprężyny paraboliczne, a jej cecha szczególna polega na tym, że poprzez odkształcenie resorów piórowych uzyskuje się zmianę geometrii kół tylnej osi, przez co wzrasta stabilność samochodu i bezpieczeństwo jazdy. Jedna z odmian tylnej osi jest przeznaczona do P1580663 samochodów z dużym przedziałem ładunkowym, dzięki niej można było obniżyć wysokość progu ładunkowego o 100 mm. Przy obydwu osiach umieszczono stabilizatory, dlatego nadwozie auta mniej się pochyla na zakrętach. Nowością jest elektromechaniczna przekładnia kierownicza. Długo zastanawiałem się dlaczego takie rozwiązanie. Zasadność tego rozwiązania zostanie wyjaśniona w kolejnym rozdziale.

Systemy
P1590404Nie jest niczym dziwnym, że współczesne samochody są naszpikowane elektroniką. Często zastanawiamy się czy producenci nie za bardzo nas rozpieszczają dokładając coraz to bardziej skomplikowane układy stanowiące (w ich ocenie) niezbędne narzędzia do pracy dla kierowcy. Niegdyś Volkswagen słynął z prostoty konstrukcji i przez to z niezawodności. Dziś pozostała tylko niezawodność.
Konfigurując pojazd można się spierać co komu jest bardziej niezbędne. W naszej ocenie na uwagę zasługują trzy nowe systemy, które opcjonalnie P1590372 będą oferowane w Crafterze drugiej generacji.
Dzięki zastosowaniu elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego nowy Crafter mógł zostać wyposażony w liczne systemy asystujące kierowcy, jak np. aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu „Lane Assist”, asystent parkowania „Park Assist” lub też system wspomagający cofanie samochodu z przyczepą „Trailer Assist”. Każdy nowy samochód wybiega nieco w przyszłość, aby za parę lat móc konstrukcyjnie sprostać wymogom rynku. Elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego stanowi ponadto podstawę techniczną do zamontowania w przyszłości kolejnych systemów, łącznie z umożliwiającymi autonomiczną jazdę. Za dopłatą nowy Crafter może być P1590429wyposażony również m.in. w systemy: automatycznej regulacji odległości „ACC”, hamowania awaryjnego „Front Assist”. Na uwagę zasługują seryjnie montowane: hamulec automatycznego hamowania po kolizji oraz system stabilizujący pojazd podczas podmuchów wiatru. W dziedzinie bezpieczeństwa biernego, oprócz poduszek czołowych i bocznych oraz chroniących głowę kierowcy i pasażera, nowy Crafter oferuje: kamerę cofania, system kontroli odległości podczas parkowania, system ułatwiający wyjazd z miejsca parkingowego „Rear Traffic Alert”. Jednym z systemów P1590384asystujących stosowanych po raz pierwszy w dużym samochodzie użytkowym jest automatyczna regulacja odległości „ACC Follow to Stop”. System stosowany w Volkswagenie Transporterze oraz w autach osobowych mierzy za pomocą czujnika odległość od poprzedzających pojazdów oraz ich prędkość i dostosowuje do nich tempo jazdy Craftera. Z systemem regulacji prędkości jazdy lub z ACC współpracuje czujnik monitorujący zmęczenie kierowcy, przyczyniający się do wzrostu bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza na dalekich dystansach. Rozpoznaje on gdy styl jazdy odbiega od standardowego i zaleca kierowcy dokonanie przerwy w jeździe, jeśli wydaje się to konieczne. Podczas jazdy z prędkością ponad 60 km/h system stale analizuje sposób jazdy i wyciąga z niego wnioski na temat możliwości kontynuowania podróży przez kierowcę.
P1590375 W ramach wyposażenia dodatkowego Volkswagen oferuje system regulacji świateł drogowych Light Assist. Dzięki informacjom pochodzącym z kamery automatycznie włącza on i wyłącza światła drogowe stosownie do sytuacji, dzięki czemu wzrastają bezpieczeństwo i komfort jazdy.
W samochodach z nadwoziem zamkniętym, wyposażonych w radio Composition Media lub w system nawigacyjny Discover Media, można zamontować kamerę cofania – Rear View (opcja). Włącza się ona w chwili wybrania wstecznego biegu i przekazuje dokładny obraz tego, co znajduje się za samochodem. Podczas cofania autem na ekranie pojawiają się linie wyznaczające właściwy kierunek jazdy. Ważne przy tym jest, że kamerę tę zamontowano ponad skrzydłami tylnych drzwi, daje więc ona obraz tego co znajduje się za autem również wtedy, gdy manewruje się nim z otwartymi drzwiami.
Przydatny podczas parkowania jest także dostępny do Craftera Park Pilot, działający z przodu i z tyłu auta. Sygnałami dźwiękowymi ostrzega on kierowcę o przeszkodach, gdy ten manewruje samochodem.

Samochód przyjacielem człowieka
P1580893Dwa dni jazd testowych po Andaluzji pomogły nieco bliżej poznać nowego Craftera. Podróż autostradą, jazda po mieście czy też manewry w ciasnych uliczkach – udowodniły, że z „lepszego można zrobić jeszcze lepsze”. To co odróżnia Craftera pierwszej generacji od Craftera II to z pewnością poziom wyposażenia w urządzenia elektroniczne. Ponadto perfekcyjnie zestrojone zawieszenie, doskonała widoczność i ergonomia, czy wreszcie rewelacyjnie pracująca automatyczna skrzynia biegów zadowolą najbardziej wymagającego użytkownika. W ostatnich latach producenci samochodów użytkowych postawili sobie dość wysoko poprzeczkę. Oprócz walorów związanych z załadunkiem i transportem towarów liczy się też funkcjonalność kabiny, komfort podróżowania (hałas w kabinie) oraz bezpieczeństwo. Kategoria „bezpieczeństwo” to szeroko pojęte określenie. To co kiedyś było opcją

P1580924

obecnie jest już standardem. Jednak „systemy” wspomagające pracę kierowcy np. przy szybkim pokonywaniu zakrętów, przy cofaniu z przyczepą, przy parkowaniu do ciasnej zatoki lub manewrów w nocy - to rzecz, która jeszcze długo pozostanie przejawem ponadprzeciętności. Choć większość tych nowości pojawia się za dopłatą, warto wybierać te, które okazują się przydatne dla poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności.

 

Michał Bąk
red. naczelny 4Trucks.pl

Przeczytaj też:
25 lat produkcji Volkswagena w Polsce

Fabryka Volkswagena w Poznaniu działa już od ćwierć wieku.

100 dostawczych MAN TGE dla polskiego klienta

W dniu 10 października br. MAN Trucks & Bus Polska podpisała kontrakt z firmą Mercus-Bus na dostawę 100 samochodów dostawczych MAN TGE.

Elektryczny Volkswagen Crafter - znamy już cenę

Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował w Hamburgu VW e-Crafter – bezemisyjny samochód z napędem elektrycznym

Turystyczne Volkswageny na targach Caravan Salon

Podczas odbywających się w Düsseldorfie targów Caravan Salon, Volkswagen Samochody Użytkowe, po raz pierwszy na świecie zaprezentuje zupełnie nowy samochód rekreacyjny – Grand California, model skonstruowany na bazie nowego Volkswagena Craftera.

Główna atrakcja sierpniowego Salonu Kamperów

Koncepcyjna California XXL skonstruowana na bazie Volkswagena Craftera

MAN TGE powstaje we Wrześni

Tak wygląda najnowocześniejsza fabryka samochodów w Polsce. To tu we Wrześni powstają Volkswagen Crafter i MAN TGE.

Crafter2Craftsmen

Nowy Crafter z wizytą u rzemieślników w całej Europie Nowy Crafter otrzymał tytuł International Van of the Year 2017

Międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy z 24 krajów zajmujących się tematyką samochodów użytkowych wskazało na nowego Craftera jako najlepszego samochódu dostawczego 2017 roku. Nowy VW Crafter już jesienią

Jesienią do sprzedaży trafi nowy Crafter stworzony w 100 procentach przez markę Volkswagen Samochody Użytkowe.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL