Wyższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych – czy można się przed nimi ustrzec?

Wyższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych – czy można się przed nimi ustrzec?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy wzrosły o przynajmniej kilkadziesiąt procent.

Prognozy również nie są optymistyczne, wraz z nadejściem nowego roku kierowców czeka kolejny wzrost cen polis na samochód. W jaki sposób uniknąć płacenia wysokich składek?
Duża część kierowców miała już okazję odczuć tegoroczną podwyżkę cen ubezpieczeń komunikacyjnych na własnej skórze. Kalkulacja składki za ubezpieczenie OC mogła znacznie odbiegać od propozycji z ubiegłego roku. Wśród właścicieli aut nie braknie głosów, że polisy w 2016 roku zdrożały średnio o połowę, a w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie. Skąd tak duże podwyżki? Przyczyn jest co najmniej kilka, m.in.:
- wprowadzenie podatku bankowego,
- nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dot. rozliczania szkód,
- zakończenie wojny cenowej towarzystw ubezpieczeniowych,
- straty odnotowywane przez ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczeń OC.

Jak płacić mniej za ubezpieczenia komunikacyjne?
Obserwując sytuację cenową na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych trudno uniknąć pytań o sposoby na obniżenie składek. Tym bardziej, że wzrost cen dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów, tych cztero- i dwukołowych. Pierwszą rzeczą jaką powinni zrobić by zapłacić mniej, jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. W ten sposób można znaleźć najkorzystniejszą cenowo opcję lub zyskać argumenty do negocjacji z obecną firmą. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby niższej składki nie przypłacić ograniczonym zakresem ochrony. Innym sposobem na niższą cenę ubezpieczenia OC jest przedłużenie polisy kilka miesięcy przed upływem terminu jej ważności. Dzięki temu można uniknąć kolejnych podwyżek.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Skutki drożejących ubezpieczeń OC dotkną najbardziej m.in. młodych kierowców, którzy nie mieli jeszcze okazji wypracować własnych zniżek za bezszkodową jazdę. Oprócz tego kierowcy poniżej pewnego wieku, jako grupa podwyższonego ryzyka objęci są dodatkowymi zwyżkami. Wzrost cen jest dla nich znacznym zwiększeniem i tak niekorzystnych stawek za ubezpieczenie OC. W tym wypadku najlepszym sposobem na obniżenie wysokich składek jest skorzystanie ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy. Jak to zrobić? Najprościej zarejestrować samochód na dwóch współwłaścicieli, np. syna i ojca. W ten sposób składka będzie niższa, a młody kierowca zacznie wypracowywać własną historię przebiegu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu
Z rosnącymi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych muszą zmierzyć się również nabywcy nowych aut. W ich przypadku, jeśli pakiet ubezpieczeń nie jest wliczony w koszt zakupu samochodu, opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z propozycji sprzedawcy, czyli tzw. pakietów dealerskich. Dzięki temu kierowca może liczyć na atrakcyjne warunki oraz dodatkowe zniżki. Uzyskanie podobnych na własną rękę może być trudne. Dodatkowo ubezpieczenie nowego samochodu z salonu, a właściwie jego koszty, można doliczyć do rat kredytu lub leasingu, na przykład tak jak to się dzieje w przypadku skorzystania z finansowania Volkswagen Financial Services. W ten sposób wzrost ceny ubezpieczenia OC nie będzie tak bardzo odczuwalny.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL