Pierwsza opona ciężarowa z mniszka lekarskiego

Pierwsza opona ciężarowa z mniszka lekarskiego

Continental zaprezentował prototyp opony ciężarowej wykonanej z innowacyjnego materiału – Taraxagum.

Ma on w przyszłości ma zastąpić kauczuk naturalny wykorzystywany w oponach. To kolejny etap prac badawczych Continental zmierzających do wprowadzenia bardziej ekologicznego i zrównoważonego komponentu do produkcji ogumienia.

Pierwsza opona ciężarowa w rozmiarze 315/70 R 22.5 z bieżnikiem wyprodukowanym przy zastosowaniu mniszka lekarskiego została zaprezentowana podczas Targów IAA 2016 w Hannoverze. Unikatowa opona wykorzystuje technologie sprawdzone już w oponie na oś napędową – Conti EcoPlus HD3 dla transportu dalekobieżnego.

Prototyp opony z mniszka lekarskiego w Polsce został zaprezentowany 4 października 2016 r. podczas Konferencji Prasowej Continental, a szerszej publiczności będzie udostępniony na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach odbywających się między 11 a 13 października.

Nowa opona ciężarowa jest częścią projektu "Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego" prowadzonego przez Continental, którego celem jest znalezienie oraz wprowadzenie ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny. W najbliższej przyszłości projekt zostanie rozbudowany o dedykowaną placówkę naukową mającą na celu rozwój przemysłowej uprawy roślin i przetwarzanie pozyskanego z nich surowca na potrzeby produkcji ogumienia.

Nowe centrum badań – Taraxagum Lab Anklam – ma powstać w północno-wschodniej części Niemiec w miejscowości Anklam. W pierwszej fazie projektu Continental zamierza zainwestować w ten obiekt około 35 mln euro.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL