Nie trać pieniędzy z powodu ubezpieczenia

Nie trać pieniędzy z powodu ubezpieczenia

Wielu z nas, gdy kupuje lub sprzedaje samochód, w chwili ekscytacji transakcją nie myśli o kwestiach związanych z ubezpieczeniem auta. Niefrasobliwość ta może narazić nas na koszty, których moglibyśmy uniknąć przy odrobinie wiedzy.

Rozmowa między kupującym a sprzedającym to najlepszy sposób, aby obie strony uniknęły niepotrzebnych, a jednocześnie bardzo irytujących komplikacji i problemów. Kupując samochód musimy wiedzieć, że jeśli w ciągu 30 dni od daty kupna auta nie zerwiemy umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem OC, polisa przechodzi automatycznie na nas. Na ogół umowę wypowiedzieć należy na piśmie - osobiście lub wysyłając je pocztą, choć nieliczne towarzystwa akceptują też formę e-maila. Sposób dostarczenia wypowiedzenia umowy powinniśmy sprawdzić na stronie naszego ubezpieczyciela lub w umowie. Trzeba pamiętać, że niektóre towarzystwa za datę wypowiedzenia przyjmują termin otrzymania, a nie wysłania dokumentu. Zawsze jednak żądają pokazania nowej umowy podpisanej u konkurenta. Jeżeli nie zerwiemy umowy w ciągu miesiąca od zakupu pojazdu, a wykupimy ubezpieczenie w innej firmie, będziemy biedniejsi o cenę dwóch polis. Niestety nie upoważni nas to do podwójnego odszkodowania w razie wypadku.

O fakcie rozwiązania umowy ubezpieczenia może poinformować ubezpieczyciela również osoba, od której kupujemy auto. Wówczas zostaniemy o tym  poinformowani po jakimś czasie, co może sprawić nam niemały problem. Nie mając świadomości tego faktu, możemy bowiem zostać pozbawieni polisy, która w gruncie rzeczy nam odpowiada lub którą dla wygody chcemy kontynuować. Będąc kupującym rozsądniej i bezpieczniej jest zastosować strategię Umiesz liczyć? Licz na siebie i w temacie ubezpieczenia przejąć inicjatywę. Jeżeli tego nie zrobimy i samochód straci ważność polisy OC, zostanie na nas nałożona kara - nawet 2050 zł.

- Przede wszystkim, bez względu na to, czy kupujemy czy sprzedajemy, powinno nam zależeć na rozmowie nie tylko o cenie i stanie technicznym samochodu, ale także na ustaleniu, jak rozwiążemy kwestię jego ubezpieczenia. Wiemy, że problemy z ubezpieczeniem są jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów między stronami transakcji - mówi Marcin Świć, manager serwisu otoMoto.pl, największego serwisu ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce.

Jeżeli sprzedajemy  pojazd i chcemy odzyskać cenę ubezpieczenia za okres, w którym to kupujący będzie użytkował samochód, musimy to z nim ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy. Mamy wtedy dwie możliwości: albo doliczyć kupującemu odpowiednią część ceny ubezpieczenia do ceny auta (jeśli ten wyraźnie oświadcza, że chce przejąć naszą polisę) albo pisemnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia (jeśli nie chce on korzystać z naszej polisy). Gdy kupujący nie chce naszego ubezpieczyciela, to my jako sprzedający musimy dostarczyć odpowiednie pismo do ubezpieczyciela w ciągu 30 dni od dnia sprzedaży. Jeśli tak się nie stanie, nasza polisa zostanie przedłużona automatycznie kupującemu, a my stracimy możliwość odebrania pieniędzy.

Sprzedając samochód musimy w ciągu 30 dni od sprzedaży poinformować zakład ubezpieczeń o tym fakcie. W większości firm możemy to zrobić listownie lub faksem. To bardzo ważne, bo jeżeli tego nie zrobimy, a osoba, której sprzedaliśmy samochód w tym czasie zdąży spowodować wypadek, to my będziemy obciążeni kosztami. Jeśli udowodnimy ubezpieczycielowi, że w momencie wypadku to nie my byliśmy właścicielami auta, mamy szansę na uniknięcie poniesienia odpowiedzialności za nie swoją szkodę.

Również do chwili powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu ponosimy solidarnie z kupującym odpowiedzialność za płacenie składki (gdy jedna strona zapłaci należność, drugą zwalnia to z konieczności zapłaty, ale odpowiedzialność w razie postępowania sądowego ponoszą  wspólnie). Sprzedając zatem samochód pofatygujmy się  w dniu transakcji do ubezpieczyciela, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jeżeli rozłożyliśmy składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się nasz obowiązek ich płacenia. Przechodzi on na nowego właściciela.

W momencie, gdy sprzedajemy samochód nasze AC wygasa - dla nas oznacza to prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy za czas, w którym nie będziemy  właścicielami auta. Nie zostawiajmy ubezpieczycielowi niepotrzebnie naszych pieniędzy i postarajmy się o zwrot. W tym celu należy osobiście udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z wnioskiem o zwrot składki. Takie same zasady dotyczą np. ubezpieczenia NNW oraz pakietów. Wszystkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia przy transakcji kupna-sprzedaży zapisane są w umowie ubezpieczeniowej.

Źródło:  rankomat.pl.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL