Jak poznać, że amortyzatory są niesprawne?

Jak poznać, że amortyzatory są niesprawne?

amortyzatory_600

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Mają znaczący wpływ na utrzymanie kontroli nad pojazdem w czasie poruszania się pojazdu oraz hamowania. Dlatego eksperci Euromastera - europejskiej sieci serwisowej, przedstawiają szereg oznak, na które należy zwracać uwagę, aby uniknąć jazdy na niesprawnych amortyzatorach.

Symptomami niesprawnych amortyzatorów są m.in: wydłużona droga hamowania; koła odrywające się od nawierzchni i podskakujące podczas ostrego hamowania; niepewnie prowadzenie się auta na zakrętach; znaczne przechyły podczas zakrętów oraz efekt pływania i bujania auta; przestawianie pojazdu w czasie pokonywania np. torów klejowych, poprzecznych uskoków; nierównomierne zużycie opon; wyciek oleju z amortyzatora.

Znając te oznaki, kierowca jest w stanie sam dostrzec potencjalny problem z amortyzatorami w swoim aucie, dzięki czemu może uniknąć szeregu niebezpieczeństw, takich jak: utrata przyczepności kół do nawierzchni i utrata panowania nad pojazdem; wydłużenie drogi hamowania; zmniejszenie komfortu podróżowania; szybsze zużycie opon.

Amortyzatory to jeden z podstawowych elementów zawieszenia samochodu. Podobnie jak inne elementy auta, należy je regularnie, dwa razy w roku, serwisować, dzięki temu zwiększamy ich żywotność oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy.  Warto też omijać widoczne dziury w jezdni, unikać gwałtownego wjeżdżania na krawężniki i przeciążania samochodu. Ważne jest też, aby dobór i serwis amortyzatorów pozostawić ekspertom, unikając przy tym rad fachowców z for internetowych.

Ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, amortyzatory są jednym z 7 podstawowych punktów bezpieczeństwa, które eksperci Euromaster bezpłatnie sprawdzają w każdym aucie, niezależnie od celu wizyty samochodu w serwisie. Pozostałe punkty bezpieczeństwa to: geometria kół, reflektory, olej, wycieraczki, hamulce oraz opony.

Źródło: Euromaster

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL