Mercedes-Benz Conecto - nowy niskopodłogowiec

Mercedes-Benz Conecto - nowy niskopodłogowiec

Niskopodłogowy autobus miejski Mercedes-Benz Conecto zyskał w ciągu niecałych dziesięciu lat liczne grono przyjaciół, przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej i Wschodniej oraz w Turcji i Azji Centralnej.

Łączy on ultranowoczesną i komfortową technikę niskopodłogową z najwyższą ekonomicznością i jakością oraz serwisem Mercedes-Benz. Teraz Conecto doczekał się następcy. Nadal oferuje on znane zalety Conecto, uzupełnione jednak o najnowocześniejszą technikę.

Nowy Conecto łączy bezkompromisowe dążenie do niskich całkowitych kosztów użytkowania (TCO) oraz minimalną emisję zgodną z normą Euro VI. Spotykają się tu najnowocześniejsza technika układu napędowego i jezdnego z najwyższym bezpieczeństwem i wysokim komfortem dla pasażerów oraz przyjazną obsługą dla kierowcy. Tym samym nowy Conecto wyrasta na nowoczesną i oszczędną gwiazdę wśród niskopodłogowych autobusów miejskich.
Najnowocześniejsze silniki wysokoprężne i po raz pierwszy napęd na gaz ziemny
Wyjątkowa kombinacja najnowocześniejszych silników i regulowanych podzespołów, a także łatwości serwisowania i długich przebiegów międzyprzeglądowych przekłada się na wzorcowo niskie całkowite koszty użytkowania (TCO).
Z tyłu Conecto pracują bez wyjątku wysokowydajne i niskoemisyjne silniki wysokoprężne spełniające normę Euro VI. Conecto G korzysta przy tym z najnowszej, jeszcze bardziej ekonomicznej generacji silnika heavy duty OM 470. Alternatywnie Conecto może by po raz pierwszy wyposażony w niezwykle cichy i niskoemisyjny napęd na gaz ziemny. Dzięki temu na typowych rynkach gazowych, na przykład w Turcji lub w Europie Wschodniej, jest jeszcze bardziej interesujący. Rynki, w których jeszcze obowiązuje norma emisji spalin Euro III, Mercedes-Benz nadal dostarcza poprzedni model.

Wzór w zakresie techniki bezpieczeństwa w swojej klasie
Nowe wzorce w swojej klasie Conecto wyznacza również w dziedzinie techniki bezpieczeństwa. Są to przykładowo: oś przednia z niezależnym zawieszeniem kół, gwarantująca w równym stopniu komfort i bezpieczeństwo jazdy, opcjonalny dla pojazdu jednoczłonowego elektroniczny system stabilizujący tor jazdy ESP oraz standardowe dla autobusu przegubowego unikalne zabezpieczenie przeciwzgięciowe ATC (Articulation Turntable Controller) marki MercedesBenz.
Warunkiem funkcjonowania zabezpieczenia ATC jest między innymi nowa platforma elektroniczna B2E. Dostarcza ona dodatkowych danych, a jednocześnie nie potrzebuje wielu przewodów.

Mercedes-BenzConecto

Program autobusów jednoczłonowych i przegubowych skupiony na przetargach
Ze swoim programem modeli nowy Conecto koncentruje się – podobnie jak jego poprzednik – na głównych segmentach w obszarze niskopodłogowych autobusów miejskich. Trzydrzwiowy autobus jednoczłonowy o długości 12,13 m z silnikiem zamontowanym w wieży po lewej stronie z tyłu wpisuje się w najbardziej ulubiony w Europie i poza nią segment. To samo dotyczy wywodzącego się z niego czterodrzwiowego autobusu przegubowego Conecto G o długości 18,12 m z trzema osiami i silnikiem umieszczonym z tyłu.
Zarówno jednoczłonowy, jak i przegubowy Conecto oferowany jest z napędem wysokoprężnym, spełniającym normę emisji spalin Euro VI lub z napędem na gaz ziemny. Jedyną widoczną różnicą na zewnątrz jest pokrywa butli gazowych na dachu. Mercedes-Benz spełnia również życzenia klientów dotyczące silników Euro III: w takich przypadkach dostarcza niezmiennie sprawdzony model poprzedni.
Dzięki konstrukcji o zoptymalizowanej masie oraz kompaktowym i lekkim silnikom w autobusie jednoczłonowym (Mercedes-Benz OM 936, pojemność skokowa 7,7 l) i przegubowym (Mercedes-Benz OM 470, pojemność skokowa 10,7 l), Conecto zapewnia flotom duże rezerwy w zakresie masy przy odpowiednio dużej liczbie przewożonych pasażerów. Jednoczłonowy Conecto z silnikiem wysokoprężnym oferuje 101, a przegubowy 148 miejsc pasażerskich. W przypadku napędu na gaz ziemny liczba miejsc pasażerskich w Conecto NGT i Conecto G NGT wynosi odpowiednio 99 i 158. Montaż wyposażenia wpływającego na masę, np. klimatyzacji, powoduje zmniejszenie liczby przewożonych pasażerów nawet o dziesięć osób. Innym powodem jest odmienny układ w przestrzeni pasażerskiej w wyposażeniu standardowym z mniejszą liczbą miejsc siedzących i większą liczbą miejsc stojących.

Komfortowa przestrzeń pasażerska, przestronne i przyjazne w obsłudze miejsce kierowcy
Pasażerowie nowego Conecto korzystają z przyjaźnie i funkcjonalnie ukształtowanego wnętrza niskopodłogowego autobusu miejskiego. Ciche i spokojnie pracujące silniki oraz oś przednia z niezależnym zawieszeniem kół gwarantują wysoki komfort.
Kierowca otrzymał przestronne miejsce pracy z elegancko wygiętą deską rozdzielczą. Lepsza widoczność jest zasługą podwyższonej pozycji siedzenia. Duża zaletą są także nowoczesne wskaźniki, wzorcowa obsługa z uporządkowanymi przyciskami i przełącznikami, a także kierownica wielofunkcyjna.

W ten sposób Conecto nadal rozwija swoje dotychczasowe zalety jako niezwykle ekonomiczny niskopodłogowy autobus miejski i uzupełnia je najnowszą techniką w zakresie układu napędowego i jezdnego oraz bezpieczeństwa, tworząc przekonujący całościowy pakiet dla flot pojazdów, pasażerów i kierowców.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL