Skórzana tapicerka w Twoim samochodzie

Skórzana tapicerka w Twoim samochodzie

Każde auto, aby służyło swojemu właścicielowi przez długie lata, powinno być regularnie serwisowane, czyszczone i pielęgnowane.

Zarówno od zewnątrz, pod maską, jak i w środku, tym bardziej, jeśli wnętrze samochodu wykończone jest w skórze. Tapicerka skórzana, w odróżnieniu od materiałowej, wymaga nie tylko regularnego czyszczenia, ale także odpowiedniej konserwacji. W przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, po pewnym czasie skóra zacznie się przecierać i jej stan nieodwracalnie ulegnie pogorszeniu, co w rezultacie zmniejszy atrakcyjność i wartość pojazdu. Uszkodzenia, takie jak dziury, plamy i zarysowania mogą powstać szybko, a ile czasu należy poświęcić na ich usunięcie?

Jakie czynniki wpływają na zużycie tapicerki z naturalnej skóry?
Tapicerka skórzana w aucie narażona jest przede wszystkim na przetarcia i przebarwienia. Szczególnie szkodliwe jest nagrzewanie się wnętrza auta w czasie letnich upałów oraz bezpośrednie, silne światło słoneczne. Ponadto jasna skóra narażona jest na przebarwienia, które najczęściej są spowodowane przez ubrania, szczególnie jeansy, ale też rozlane napoje czy jedzenie. Każda skóra narażona jest na uszkodzenia metalowymi elementami ubrań, takimi jak zatrzaski, nity czy ćwieki. Na uszkodzenie szczególnie narażone są delikatne i miękkie skóry typu Nappa, które często stosowane w samochodach klasy Premium.

Domowymi metodami
Podstawowe czyszczenie tapicerki można wykonać we własnym zakresie. Najlepiej zaopatrzyć się w środki przeznaczone dla tapicerek skórzanych w samochodach, dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Dobre środki produkowane są na bazie naturalnych mydeł i nie posiadają w składzie alkoholu czy innych agresywnych składników. Dobrze dobrane środki pomogą utrzymać świeży wygląd tapicerki, jednak w wielu przypadkach nie dają gwarancji usunięcia przebarwień po jeansach czy plamach po kawie. Po wyczyszczeniu na skórę warto nałożyć preparat impregnujący, który dodatkowo zabezpieczy ją przed wycieraniem i pękaniem. Czas potrzebny na wyczyszczenie całego auta zależy od jego wielkości i może wynieść od 2 do 4 godzin. Jeśli skóry są bardziej zużyte lub zniszczone, to konieczna będzie renowacja tapicerki samochodowej.

W rękach fachowca
Kompleksową renowację tapicerki skórzanej najlepiej będzie powierzyć firmie specjalizującej się w konserwacji i odnawianiu skór, np. Eres System – regeneracja skóry, która zajmie się naprawą uszkodzonego obicia. Profesjonalnie wykonana renowacja tapicerki samochodowej obejmie nie tylko jej dokładne wyczyszczenie, ale także naprawę uszkodzonych i popękanych fragmentów skóry. Czasami, gdy uszkodzenie skóry jest bardzo duże, konieczna bywa dodatkowa interwencja tapicera, który wymieni zniszczony fragment tapicerki lub wykona nowe obszycie. Właściwie przeprowadzona regeneracja skóry w dobrym zakładzie może zająć nawet kilka dni, choćby z tego powodu, by dać wnętrzu auta czas na wyschnięcie pomiędzy poszczególnymi etapami usługi. Regeneracja może obejmować zatem czyszczenie, ale także uzupełnianie ubytków z użyciem tzw. płynnej skóry, jej szlifowanie, a następnie pokrywanie kilkoma warstwami farby do skór, a po jej wyschnięciu, nałożenie preparatu zabezpieczającego do skór, który także musi wyschnąć.

Decydując się na skórzaną tapicerkę, warto o nią właściwie dbać, ponieważ odwdzięczy się ona pięknym wyglądem i długim "życiem".

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL