Scania nowej generacji - premiera 2016

Scania nowej generacji - premiera 2016

Wprowadzając nową gamę pojazdów ciężarowych Scania całkowicie odnowiono ofertę kabin.

Jako pierwsze udostępnione zostaną seria R oraz zupełnie nowa seria S. Wraz z serią S inżynierowie firmy wprowadzili nowy, najwyższy model kabiny sypialnej z płaską podłogą, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Najdrobniejsze elementy kabiny zostały zaprojektowane tak, aby spełniały obecne i przyszłe wymagania klientów i prawodawców. Wraz z nimi oferta Scania zostanie wzbogacona o szereg nowych produktów i usług. Niepowtarzalna forma nowej generacji modułowych kabin odzwierciedla siłę marki Scania. Kabiny są produkowane w nowo zbudowanym zakładzie w Oskarshamn w Szwecji.

Nowa generacja kabin Scania została opracowana i jest produkowana w pełni samodzielnie przez inżynierów firmy. Nowoczesny design kabin, który jest bardzo charakterystyczny dla marki Scania, reprezentuje atuty typowe dla pojazdów klasy premium.

Stylistyka pojazdów Scania nowej generacji podkreśla moc i najwyższą jakość, z których słynie Scania.
Podstawy projektu kabin pojazdów Scania nowej generacji zostały opracowane we współpracy z inżynierami z Porsche Engineering. Nowa gama kabin nie posiada wspólnych elementów z obecną gamą, wykorzystywane i rozwijane są w niej
za to wszystkie najlepsze rozwiązania dostępne w pojazdach Scania.

W czterech wymiarach
Opracowując nową generację pojazdów Scania inżynierowie mieli na uwadze kilka elementów: otoczenie kierowcy i optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz kabiny, niskie spalanie oraz niezawodność. Wymagania te wyznaczały główny kierunek prac rozwojowych kabin i są widoczne w ogólnej koncepcji designu oraz w detalach.

Kiedy zostaną wprowadzone wszystkie wersje kabin pojazdów Scania nowej generacji, klienci będą mogli wybierać spośród 24 wariantów. Na zdjęciu jest widoczny ciągnik z nową kabiną R w wersji standardowej.
Ostatecznie, w ramach modułowego systemu Scania, zostanie udostępnionych w sumie nie mniej niż 24 podstawowych modeli kabin. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł wybrać rozwiązanie odpowiednie do przewidywanego zastosowania, niezależnie od tego czy zależy mu na przestrzeni wewnątrz kabiny i maksymalnym komforcie, niskim spalaniu czy ładowności.

W konstrukcji kabin zastosowano stal o wysokiej wytrzymałości. Elementy struktury nowych pojazdów Scania zostały wykonane w procesie prasowania lub walcowania, a następnie połączone przy użyciu różnych technik spawalniczych, lutowania laserowego, czy zaawansowanego klejenia. W efekcie powstała niezwykle wytrzymała struktura skorupowa.

– Projektowanie nowej kabiny dla pojazdu o dużej ładowności z segmentu premium to niezwykle złożony proces. Widoczność, komfort kierowcy, wymagania prawne, ergonomia, łatwość wykonywania napraw, niska masa i wysokie bezpieczeństwo to tylko niektóre kwestie, które powinny zostać w nim uwzględnione. Niezależnie od zastosowania auta, nie mogliśmy pozwolić sobie na kompromis w tych obszarach. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Jesteśmy też przekonani, że ciężarówki Scania wyznaczają nowy standard w branży – komentuje Göran Hammarberg, szef działu konstrukcji kabin Scania.

Forma w parze z funkcjonalnością
– Włożyliśmy wiele pracy w to, aby design nowego pojazdu odzwierciedlał cechy i wartości, które reprezentuje nasza marka. Stworzyliśmy auto o atrakcyjnym wyglądzie, odzwierciedlającym charakter Scania, które jednocześnie jest doskonale przygotowane do realizowania stawianych przed nim zadań transportowych – komentuje Kristofer Hansén, główny projektant Scania, który odpowiada za stylizację nowej gamy pojazdów.

Inżynierowie Scania priorytetowo potraktowali stworzenie aerodynamicznej formy kabiny, która pozwoli na obniżenie zużycia paliwa. Każda powierzchnia, w tym spód pojazdu, została zoptymalizowana pod kątem uzyskania niskich oporów powietrza. Nawet drobne podzespoły, jak wycieraczki, lusterka wsteczne i oświetlenie zaprojektowano z myślą o aerodynamice. Za przykład może posłużyć osłona przeciwsłoneczna, która nie będzie oferowana w standardzie. Wiele uwagi podczas prac projektowych poświęcono także owiewkom i osłonom bocznym.

Uzyskanie najbardziej aerodynamicznej formy wśród pojazdów ciężarowych było jednym z celów, jaki w procesie rozwoju postawili sobie eksperci Scania. Nowy pojazd Scania bazuje na dobrych rozwiązaniach znanych z modelu Streamline. W efekcie powstało auto, którego aerodynamiczny kształt umożliwia ograniczenie spalania o 2 proc.

– Tropiąc ślady ucieczki paliwa, aerodynamikę potraktowaliśmy jako główne wyzwanie. Opory powietrza w nowych pojazdach Scania zostały zredukowane w porównaniu do poprzedników, należących do liderów niskich oporów powietrza. Daje to natychmiastowy efekt w postaci obniżenia zużycia paliwa na podobnym poziomie, o około 2 proc. W kontekście całego okresu eksploatacji ciężarówki w transporcie długodystansowym, przy bardzo dużych przebiegach, będzie to miało istotny wpływ zarówno na rentowność, jak i na środowisko – mówi Göran Hammarberg.

– W długiej perspektywie drobne na pozór detale mają kluczowe znaczenie. Dlatego zminimalizowaliśmy wszystkie prześwity i tolerancje. Dobra aerodynamika pozwala również na obniżenie poziomu hałasu w środku i na zewnątrz pojazdu. Tak samo jak dywaniki i rozszerzalne materiały tłumiące, które pochłaniają dźwięki i wibracje – podkreśla Kristofer Hansén.

Przy projektowaniu pojazdu ciężarowego duże znaczenie ma uwypuklenie jego cech oraz podkreślenie, że jest profesjonalnym narzędziem pracy.

– Każda linia i forma zostały zaprojektowane tak, aby odzwierciedlały wyjątkowe cechy pojazdu, jego trwałość oraz wieloletnie dziedzictwo marki Scania. Systematycznie łączyliśmy wszystkie elementy składowe w całość, która wyraża harmonię i dynamizm solidnego narzędzia pracy, a zarazem czerpie z naszego systemu modułowego – dodaje Kristofer Hansén.

Maksymalna przestrzeń w kabinie S
Niezależnie od wariantu kabiny, użytkownik nowej gamy pojazdów Scania będzie miał do dyspozycji jeszcze więcej miejsca w środku niż wcześniej. To efekt optymalnego rozmieszczenia elementów wyposażenia, zwiększenia o 5 cm długości wnętrza kabiny oraz podwyższenia dachu.

– Nowy standardowy dach w pojazdach Scania jest o 10 cm wyższy niż w obecnym modelu. Pojazdy o wyższym dachu są teraz jeszcze bardziej przestronne niż wcześniej. Mówimy o różnicy wysokości na poziomie 16 cm, co docenią zwłaszcza Ci, którzy spędzają w ciężarówkach dużo czasu – mówi Kristofer Hansén.

Na szczycie gamy jest oczywiście nowa kabina S, która dzięki płaskiej podłodze i przestronnemu wnętrzu może stać się pierwszym wyborem dla klientów ceniących najwyższy komfort, użyteczność i prestiż.

Nowa kabina S ma całkowicie płaską podłogę i niebywale przestronne wnętrze. Można dostać się do niej wchodząc po czterech stopniach przez pomysłowo zaprojektowane wejście, co z pewnością doceni każdy kierowca.

– Widzimy, jak nieustannie rosną oczekiwania klientów. Nasza nowa kabina S przyćmiewa wszystko, co osiągnęliśmy dotychczas w kontekście komfortu, schowków, przestronności, ergonomii i widoczności. Przyjazne i ergonomiczne wejście z czterema stopniami prowadzi do miejsca pracy, które docenią wszyscy kierowcy, którzy będą mieli okazję je przetestować – mówi Göran Hammarberg.

Wyraźnie lepsza widoczność
W porównaniu do pojazdów z dotychczasowej generacji, miejsce kierowcy we wszystkich nowych kabinach Scania zostało przesunięte do naroża, o 65 mm w stronę przedniej szyby i 20 mm w bok. Pozwoliło to na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i widoczności oraz optymalizację przestrzeni wewnątrz kabiny. Dodatkowa przestrzeń może zostać wykorzystana pod leżankę i zwiększenie zakresu regulacji fotela.

Widoczność w nowych kabinach uległa poprawie również dzięki większej powierzchni szyby, niższemu położeniu deski rozdzielczej, cieńszym panelom drzwi i zoptymalizowanym słupkom A. Nie bez znaczenia było także opracowanie na nowo lusterek wstecznych pojazdu, z uwzględnieniem optymalnej widoczności i aerodynamiki. Lusterka pozwalają na wygodną obserwację tego, co znajduje się za pojazdem, nie zasłaniając przy tym widoczności. Lusterka kabin R i S mają zwierciadło szerokokątne, są elektrycznie regulowane, podgrzewane i skutecznie tłumią wibracje.

Fotel kierowcy w kabinach nowych pojazdów Scania został przesunięty do przodu i w bok w porównaniu z obecną gamą. Zwiększono też zakres regulacji fotela, co zapewnia kierowcy jeszcze lepszy widok bezpośredniego otoczenia samochodu.

Lusterka przednie i krawędziowe również mają nowy, zoptymalizowany kształt i są dostępne w opcji z elektryczną regulacją i w lakierowanej obudowie. Dodatkowo, kabiny są przygotowane do instalacji opcjonalnych kamer zamiast niektórych lusterek.

– Dobra widoczność ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu. Wpływa na nią wiele czynników. Projektując nowy model korzystaliśmy z naszych doświadczeń i wiedzy w dziedzinie designu, ergonomii
i optymalizacji zarządzania interfejsem. Dzięki takiemu podejściu opracowaliśmy nowe wycieraczki o szerszym polu pracy, które lepiej zbierają śnieg i lód. Wycieraczka przedniej szyby pojazdu Scania ma teraz o 20 proc większą skuteczność – podkreśla Kristofer Hansén.

Kierowca w centrum uwagi
Komfort prowadzenia pojazdu zawsze znajdował się w centrum uwagi inżynierów Scania, nowa gama ciężarówek nie jest wyjątkiem.

– Kierowca natychmiast odczuje, że środek ciężkości jest niżej. Dzięki temu uzyskaliśmy większą stabilność w zakrętach i przy gwałtownym hamowaniu. Zapewniam, że Scania oferuje teraz kierowcom jeszcze większą dynamikę przy tym samym poziomie bezpieczeństwa i tej samej przewidywalności jazdy, niezależnie od typu kabiny czy zastosowania – opowiada Göran Hammarberg.

Udoskonalony układ hamulcowy, przesunięcie przedniej osi do przodu oraz obniżenie środka ciężkości sprawiają, że typowy zestaw Scania o DMC około 40 ton w normalnych warunkach jest w stanie wyhamować z prędkości przejazdowej 80 km/h na dystansie krótszym o 5 proc.

Doskonałym przykładem większej skuteczność hamowania może być 40-tonowy zestaw z ciągnikiem 4×2. W normalnych warunkach może wyhamować całkowicie z pełnej prędkości na dystansie krótszym o 5 proc. Poprawa skuteczności hamowania wynikała również z nowego położenia przedniej osi. Przednia oś została przesunięta o 50 mm do przodu, zapewnia też lepszy prześwit, w porównaniu z dotychczasowym modelem.

Ciągły rozwój
Wyznając zasadę nieustannego rozwoju, inżynierowie Scania nie byliby sobą, gdyby podczas prac projektowych nie udoskonalili różnych elementów pojazdu. Wpisuje się to także w zasadę nieustannego rozwoju firmy. Jedną z tego typu zmian są unoszone osie sterowane elektrohydraulicznie, które pozwoliły na zwiększenie kąta skrętu
z 14 do 19 stopni i obniżenie masy pojazdu o 30 kg. Ponadto oś jest teraz klasyfikowana jako co najmniej 9-tonowa, a jej montaż ma minimalny wpływ na możliwość zabudowy, np. wiązki przewodów nie wychodzą ponad wysokość podwozia.

Światowa premiera kurtynowych poduszek powietrznych
Kolejną nowością w nowej generacji pojazdów Scania jest możliwość wyposażenia w kurtynowe poduszki powietrzne zintegrowane z dachem kabiny, zapewniające dodatkową ochronę podczas dachowania. Rozwiązanie nie było dotąd stosowane w samochodach ciężarowych. Poduszki powietrzne chroniące przy dachowaniu w połączeniu z pasami bezpieczeństwa zapobiegają najczęstszym skutkom, poważnych wypadków z udziałem aut ciężarowych. Wynikiem dachowania spowodowanego, np. zjechaniem z drogi przy wymijaniu, może być uwięzienie kierowcy w kabinie.

– Debiutująca gama pojazdów ciężarowych Scania jest efektem wielu lat pracy tysięcy ludzi i wysokich nakładów na inwestycje. Jesteśmy bardzo dumni z wyników i pragniemy podzielić się z potencjalnymi klientami informacją o naszych nowych rozwiązaniach i usługach – mówi Göran Hammarberg.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL