Największy ciągnik do najcięższych zastosowań

Największy ciągnik do najcięższych zastosowań

Największy pojazd ciężarowy Scania w Australii został dostarczony firmie Qube Bulk.

Ciągnik siodłowy R730 V8 10x8 stworzono na bazie modelu 8x8 poprzez dodanie osi wleczonej. Qube Bulk to wiodący australijski dostawca surowców z kopalń na rynek. Nowy pojazd Scania wzbogaci flotę poczwórnych pociągów drogowych (ang. Quad Road
Train) pracujących w pustynnym regionie Pilbara. To największe pojazdy, jakie mogą poruszać się po australijskich drogach. Zestaw czterech naczep z ciągnikiem Scania będzie mógł osiągać masę 220 ton! Obecnie australijskie przepisy pozwalają na to, aby masa całkowita poczwórnych pociągów drogowych wynosiła 175 t. W szczególnych wypadkach, dopuszczonych
do ruchu na mocy zgodności z wymogami Performance-Based Standards (PBS), dopuszczalna masa całkowita może być zwiększona do 200 t.

– Zamówiliśmy ten pojazd z myślą o przyszłym zwiększeniu ładowności. Przewidujemy, że wkrótce będziemy w stanie użytkować zestawy o masie 220 t – komentuje Todd Emmert, dyrektor Qube Bulk.

Większa wydajność i oszczędność
Nowy pojazd ciężarowy jest przeznaczony do przewożenia rudy żelaza z kopalń do terminalu przeładunkowego w Port Hedland na wybrzeżu Australii Zachodniej. Będzie w ruchu 6 i pół dnia w tygodniu. Przeciętna trasa z kopalni do portu
ma długość około 450 km. A zatem w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji największe auto Scania w Australii pokona ponad milion kilometrów! Zdaniem przedstawicieli Qube Bulk nowy ciągnik przyczyni się do wzrostu wydajności
i efektywności prowadzonego biznesu.

– Będziemy mogli zapewnić naszym klientom lepszą obsługę. Wzrost wydajności ma dla nich kluczowe znaczenie, my dodatkowo dbamy też o wysoki poziom bezpieczeństwa – dodaje Todd.

Jedną z korzyści, jakie przynosi podniesienie ładowności, jest zmniejszenie liczby pojazdów na drodze.

– Tym samym ograniczamy liczbę sytuacji, w których nasze zestawy spotykają się podczas jazdy z samochodami osobowymi. Co więcej, bezpieczniejsze ciężarówki podnoszą poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – wyjaśnia Todd.

Scania 10×8 – informacje techniczne:
Rozstaw osi ciągnika Scania CA 8x8 EHZ wynosi 4700 mm. Auto jest też wyposażone w tylny wózek o rozstawie 1450 mm. Dzięki zwolnicom w piastach kół tylnych osi napędzanych, przełożenie wynosi 4.27:1 i zapewnia doskonałą trakcję. Z tyłu dodano oś wleczoną. Elektronicznie sterowane hamulce bębnowe przy wszystkich kołach są wyposażone w ABS/EBS. W zawieszeniu użyto resory wielopiórowe.
Przeznaczone do ciężkich zastosowań siodło Jost DR38C-1 ma zdolność obciążenia sprzęgu siodłowego (współczynnik D) 260 kN.

Przeczytaj też:
Powstanie projekt ciężarówki Scania zasilanej wodorem

Scania opracowuje projekt śmieciarki zasilanej ogniwami wodorowymi. Projekt powstaje w kooperacji z firmą Renova, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów.

2000 dodatkowych ciężarówek LNG, 39 nowych stacji LNG, Unia Europejska częściowo finansuje plany

Konsorcja: Shell, DISA, Scania, IVECO i Nordsol tworzą razem konsorcjum o nazwie BioLNG Euronet, które ma rozwinąć napęd LNG w transporcie drogowym.

Co powiedział wiceprezes Scania podczas szczytu klimatycznego w Katowicach

Scania popiera stanowisko Komisji Europejskiej, która chce, aby do roku 2050 ciężarówki były całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego.

Specjalna wersja Scanii S trafia do polskiego klienta

750-tysięczną Scanię otrzymała polska firma transportowa z okolic Stalowej Woli. Jubileuszowy ciągnik to Scania S450 King of the Road.

Pierwsze Scanie CNG na Litwie

Scania, wraz z firmą logistyczną Vlantana i dostawcą infrastruktury gazowej SG Dujos, zaprezentowała pierwszą na Litwie ciężarówkę napędzaną gazem ziemnym.

Bezpieczna ciężarówka Mercedes-Benz

Dziewięć na dziesięć z tych osób zdaje sobie sprawę z ograniczonej widoczności kierowców ciężarówek. 

Scania CNG śmieciarka

Scania Polska przekazała 2 ciężarówki CNG dla firmy Kom-Eko realizujące zadania komunalne w Lublinie.

Autonomiczna Scania na drogach Rosji

Scania Rosja i NP GLONASS osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego projektu.

Droga zamknięta na 12 godzin

Zwykle nie publikujemy tego typu scen. Nie chcemy, aby nasz portal był kroniką wypadków.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL