MAN TGE - od 3 do 5,5 ton

MAN TGE - od 3 do 5,5 ton

Wprowadzając na rynek model TGE, koncern MAN proponuje lekki pojazd użytkowy, który przekona klientów od lat eksploatujących jego większych braci z sektora pojazdów ciężkich.

 

MAN kieruje swój nowy produkt głównie do klientów z sektora logistyki i branży budowlanej, lecz ten lekki samochód ciężarowy może być również przeznaczony do zastosowań specjalistycznych od szeroko rozumianego rzemiosła do przewozów pasażerskich. Wszyscy użytkownicy docenią najniższą wartość współczynnika oporu powietrza cW (0,33), najniższe w tej klasie zużycie paliwa oraz niskie koszty napraw i serwisu. Nowy MAN TGE imponuje również najlepszym współczynnikiem TCO (z ang. całkowitych kosztów użytkowania/podsiadania pojazdu).

Wśród proponowanych typów nadwozi, oprócz klasycznych nadwozi zamkniętych i przeszklonych furgonów, proponuje się również podwozia w wersji z pojedynczą i podwójną kabiną. Te ostatnie można oczywiście zamówić z zabudowami fabrycznymi w najróżniejszych odmianach. Nowy MAN TGE występuje w wariantach z dwoma rozstawami osi, trzema wysokościami dachu i trzema długościami nadwozia. W przypadku nadwozi typu van/furgon zakres długości zaczyna się od 5.983 mm przez 6.833 mm, a nawet do 7.388 mm, dla MAN TGE z długim zwisem. Warianty wysokości pojazdu to: 2.340 mm, 2.575 mm oraz 2.800 mm. Odpowiednia kombinacja długości i wysokości daje maksymalną objętość przestrzeni ładunkowej na poziomie 18,3 metrów sześciennych. W standardowym wyposażeniu znajduje się jasne oświetlenie LED wnętrza przestrzeni ładunkowej. Wariant MAN TGE o najmniejszej dopuszczalnej masie całkowitej to 3 tony, a maksymalna DMC to 5,5 tony. Dodatkowe aż 3,5t można uzyskać po dołączeniu przyczepy. Pojazd o DMC do 3,5t ma niespotykaną maksymalną ładowność - w idealnym układzie może przewozić do 1,5 tony ładunku.

Równie kompleksowy jest zakres dostępnych układów napędowych. W zależności od dopuszczalnej masy całkowitej klienci mogą zdecydować się na napęd przedni, napęd tylny lub napęd na wszystkie koła. Każdy wariant występuje albo z 6-biegową skrzynią manualną albo z 8-biegową skrzynią automatyczną. Wraz z MAN TGE narodziła się nowa generacja silników Diesla. Silniki zadebiutowały rok temu w znanym już na całym świecie i cieszącym się powodzeniem modelu Volkswagen Transporter. Teraz zostały użyte po raz kolejny jako symbol długiej eksploatacji i niezawodności. Oprócz tego, silnik czterocylindrowy opracowano ze szczególnym uwzględnieniem „ciężkich” wymagań eksploatacyjnych pojazdu użytkowego. Najbardziej liczą się ekonomiczność i wytrzymałość - dwie cechy, które w MAN TGE sprzęgają się w prawdziwą zaletę oraz obietnicę nowych ekonomicznie i ekologicznie najlepszych wskaźników. Gama silników o pojemności 1.968 cm3 obejmuje warianty o mocy 75 kW/102 KM, 90 kW/122 KM, 103 kW/140 KM oraz 130 kW/177 KM.

Typową w pojeździe użytkowym przestrzeń roboczą za kierownicą przekształcono w TGE w prawdziwą przestrzeń życiową. Wiele dobrze przemyślanych schowków i półek wspomaga kierowcę w realizacji codziennych zadań. Siedzenia kierowcy, dostępne w czterech różnych wersjach, są idealnie wyprofilowane gwarantując optymalny poziom komfortu przy długich trasach i spełniając oczekiwania wszystkich użytkowników. Odporna na ścieranie tapicerka, która sprawdziła się już w pojazdach ciężarowych, to dodatkowa gwarancja długiej eksploatacji.

Najwyższe bezpieczeństwo dzięki systemowi wspomagania
Dzięki wprowadzonej jako standard funkcji EBA (asystent hamowania awaryjnego), MAN wnosi istotny wkład w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czujniki odległości sprawdzają krytyczny dystans od pojazdu jadącego z przodu i pomagają skrócić drogę zatrzymania. Zintegrowana miejska funkcja EBA również automatycznie wyhamowuje pojazd przy niskich prędkościach, zmniejszając jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, minimalizując tym samym koszty przestojów i napraw oraz zwiększając wartość rezydualną.
Opcjonalna funkcja asystenta cofania pomaga np. przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego. Oprócz tego w pojeździe można w razie potrzeby aktywować funkcję ułatwiającą manewrowanie z przyczepą. Elektro-mechaniczny układ wspomagania kierownicy równoważy siły przeciwskrętne, szczególnie te powodowane wiatrami bocznymi.
Tempomat z regulacją odległości zapewnia wysoki poziom komfortu na długich odcinkach autostradowych. Rozpoznawanie zmęczenia i hamulec multikolizyjny podnoszą ogólny poziom bezpieczeństwa: ten ostatni zapobiega kolejnym zderzeniom z przeszkodami lub innymi użytkownikami drogi.

MAN-TGE wnetrze

Dla pojazdów nowej serii MAN proponuje również profesjonalną obsługę. Powszechnie wiadomo, że w przypadku awarii w czasie weekendu lub w nocy można niezwłocznie, bez problemu uzyskać pomoc, nawet bez wcześniejszego umówienia się w warsztacie; jest ona również dostępna standardowo w ramach dłuższych niż zwykle godzin otwarcia serwisów MAN. Serwis skupia się na całym pojeździe, podobnie jak w przypadku elastycznych umów serwisowych. Wydłużona gwarancja, gwarancja mobilności i czynny 24 godziny na dobę serwis w przypadku awarii na drodze dopełniają pełny zakres oferty serwisowej.
Oprócz tego MAN proponuje zindywidualizowane usługi finansowe jako wsparcie dla kierownika floty i jej właściciela na etapie zakupu pojazdu i przez cały okres jego eksploatacji.
W ramach usługi MAN ProfiDrive proponuje się szereg różnych kursów doskonalących dla kierowców: zachowanie w sytuacjach awaryjnych, szkolenie z jazdy ekonomicznej czy zabezpieczanie ładunku. Dzięki tym usługom użytkownik i właściciel pojazdu mogą skompletować optymalny pakiet, rzadko dostępny w segmencie lekkich pojazdów użytkowych.

To jednak nie wszystko. Całodobowa obsługa i kompleksowa wiedza o pojeździe to coraz częściej parametry determinujące sukces firmy. Wyższe zyski osiąga się wyłącznie wówczas, gdy firma wie, gdzie w danym momencie znajduje się jej sprzęt i w jakim jest stanie. Nowe rozwiązanie do zarządzania flotą, unikalne w całym sektorze pojazdów dostawczych, będzie w przyszłości zbierało wszystkie potrzebne dane, a następnie udostępniało je za pośrednictwem różnych usług cyfrowych. Takie usługi o wartości dodanej mogą być zintegrowane fabrycznie lub w ramach doposażenia. Dostarczają informacji na temat statusu serwisowego oraz ogólnej dostępności jednostek we flocie.

Nowy MAN TGE pojawi się w sprzedaży w marcu przyszłego roku. Produkcja rusza w kwietniu 2017 r. Debiut rynkowy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii będzie miał miejsce dwa miesiące później. Na kolejnych europejskich rynkach nowe pojazdy MAN pojawią się jesienią 2016 roku.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL