Mercedes-Benz Future Bus - przyszłość w komunikacji miejskiej

Mercedes-Benz Future Bus - przyszłość w komunikacji miejskiej

Jak może wyglądać komunikacja lokalna przyszłości, pokazuje częściowo zautomatyzowany autobus miejski wyposażony
w system CityPilot.

Firma Daimler Buses przedstawia konkretny pomysł na autobus miejski jutra. Mercedes-Benz Future Bus wyposażony w CityPilot jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność jazdy środkiem komunikacji publicznej, jakim jest autobus miejski. Dotyczy to przede wszystkim pasażerów, jednak zmiany przyniosły także korzyści kierowcom i operatorom.

Technologia CityPilot zastosowana w autobusach Mercedes-Benz Future Bus bazuje na zaprezentowanej przed dwoma laty autonomicznej ciężarówce Mercedes-Benz Actros z systemem Highway Pilot. Tu jednak została ona w znacznym stopniu udoskonalona i przystosowana do specyfiki autobusu miejskiego oraz uzupełniona o liczne funkcje. I tak oto CityPilot potrafi rozpoznawać sygnalizację świetlną i komunikować się z nią, dzięki czemu bezpiecznie pokonuje skrzyżowania ze światłami. Potrafi także rozpoznawać przeszkody, w szczególności zaś pieszych na jezdni, i samoczynnie inicjować manewr hamowania. Pojazd podjeżdża także automatycznie na przystanki, gdzie również sam otwiera i zamyka drzwi. Co więcej, radzi sobie także z pokonywaniem odcinków w tunelach.

Kilkanaście kamer skanuje jezdnię i otoczenie, systemy radarowe bliskiego i dalekiego zasięgu nieustannie monitorują odcinek drogi przed autobusem. Całość uzupełnia ponadto system GPS. Dzięki fuzji danych wszystkie zgromadzone informacje dają niezwykle precyzyjny obraz, umożliwiając ustalenie pozycji autobusu z dokładnością co do centymetra. Rozwiązania te funkcjonują już w praktyce i zostały przetestowane podczas światowej premiery CityPilot na trudnym, liczącym niemal 20 km odcinku obejmującym częściowo ciasne zakręty, tunele czy liczne przystanki i to przy dużych jak na autobus miejski prędkościach.

Poruszający się w sposób częściowo zautomatyzowany autobus miejski podnosi poziom bezpieczeństwa, ponieważ odciąża kierowcę, a czujne kamery i systemy radarowe dostrzegą każdy szczegół. System poprawia wydajność, gdyż delikatny i prognozujący sposób jazdy mniej eksploatuje układy mechaniczne, obniża zużycie paliwa a tym samym także poziom emisji. Dzięki równomiernej i płynnej jeździe autobus zapewnia także większy komfort pasażerom na pokładzie.

Nośnikiem technologii, w którym zaprezentowano system CityPilot, jest Mercedes-Benz Future Bus. Licząca niemal dwanaście metrów długości jednoczłonowa wersja autobusu skonstruowanego na bazie autobusu Mercedes-Benz Citaro.

Swoją pierwszą jazdę w przestrzeni publicznej Mercedes-Benz Future Bus z CityPilot odbywa na odcinku najdłuższej w Europie linii BRT (BRT = Bus Rapid Transit) w Holandii. Linia ta łączy lotnisko Amsterdam Schiphol z miastem Harlem. Licząca niemal 20 km długości trasa stanowi dla Mercedesa Future Bus prawdziwe wyzwanie: Jest ona pełna zakrętów, prowadzi przez tunele i skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Mercedes-Benz Future Bus z CityPilot radzi sobie samodzielnie ze wszystkimi przeszkodami: po pustej drodze jedzie z prędkością do 70 km/h, potrafi rozpoznawać przeszkody takie jak piesi na jezdni, zatrzymuje się na przystankach z dokładnością do centymetra, otwiera i zamyka drzwi, rusza automatycznie i komunikuje się z sygnalizacją świetlną. Kierowca na całej trasie ani razu nie musi naciskać pedału gazu czy hamulca i tylko na odcinkach z ruchem dwukierunkowym musi przejąć kierownicę, by poprowadzić pojazd zgodnie z przepisami. W każdej chwili może też oczywiście interweniować i w razie potrzeby przejąć kontrolę nad pojazdem.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL