Urban eTruck - napęd elektryczny w samochodach ciężarowych

Urban eTruck - napęd elektryczny w samochodach ciężarowych

Ciężarówki wciąż są tu niezbędne, ale muszą liczyć się z rosnącymi wymaganiami.

Idealną alternatywą dla systematycznego ograniczania emisji spalin w obliczu jeszcze bardziej rygorystycznych przepisów jest mobilność lokalnie bezemisyjna - która w przyszłości obejmie też ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej do 26 ton.

Chociaż stosowanie napędów elektrycznych w pojazdach ciężarowych długo wydawało się wykluczone, ciężarówki na prąd zaczynają być opłacalne. To rezultat znacznego rozwoju technologii akumulatorów: w okresie 1997-2025 ich koszty mają zmniejszyć się o 60%. Równocześnie moc ogniw ma wzrosnąć o około 250%.

Najnowszym dowodem tego rozwoju jest światowa premiera ciężarówki Mercedes-Benz Urban eTruck, która wskazuje drogę do bezemisyjnej mobilności w sektorze ciężkich pojazdów do krótkodystansowego transportu dystrybucyjnego. Od strony technicznej model bazuje na trzyosiowej ciężkiej ciężarówce dystrybucyjnej firmy Mercedes-Benz. Projektanci Daimler Trucks całkowicie zmienili jednak koncepcję jej napędu i konwencjonalny zespół napędowy zastąpili elektrycznym, napędzającym koła tylnej osi za pośrednictwem silników elektrycznych zamontowanych bezpośrednio przy piastach kół. Ich maksymalna moc wynosi 2 x 125 kW, a moment obrotowy - 2 x 500 Nm. W połączeniu z przekładnią moment na kołach sięga 11 000 Nm.

Silniki czerpią energię z zestawu akumulatorów składającego się z trzech modułów baterii litowo-jonowych o łącznej pojemności 212 kWh. Daje to zasięg do 200 km - zazwyczaj wystarczający na realizację typowego dziennego planu dostaw. Zależnie od wymagań co do zasięgu, zestaw akumulatorów można modyfikować, dodając lub usuwając baterie. Podłączanie Urban eTruck do stacji ładowania odbywa się za pomocą rozpowszechnionego w Europie, standaryzowanego złącza Combined Charging System (CCS) typu 2. Przy mocy ładowania 100 kW pełne „tankowanie” akumulatorów trwa 2-3 godziny.

Do wyjątkowych zalet Urban eTruck należy układ napędowy z elektrycznie napędzaną tylną osią i silnikami zamontowanymi bezpośrednio przy piastach kół. Oś bazuje na konstrukcji ZF AVE 130, a swoje walory w bazowej wersji udowodniła już jako niskopodłogowa oś portalowa w autobusach Mercedesa z napędem hybrydowym i wodorowym.
Na potrzeby Urban eTruck oś ta została jednak kompleksowo zmodyfikowana. Otrzymała na przykład nową, wyżej zamocowaną obudowę, zapewniającą prześwit ponad 200 mm. Sposób montażu osi został zmieniony pod kątem typowej dla ciężarówek konstrukcji ramowej.
Kolejną charakterystyczną cechą osi wykorzystanej w tym szczególnym przypadku są szerokie pojedyncze opony typu super single w rozmiarze 495/45 R 22.5, zastosowane z uwagi na szerokość ramy podwozia w połączeniu z umiejscowieniem silników elektrycznych bezpośrednio przy piastach kół. Przy okazji ogumienie super single jest zdecydowanie lżejsze od konwencjonalnego ogumienia podwójnego, przez co umożliwia zwiększenie ładowności. Maksymalne dopuszczalne obciążenie osi napędowej nie odbiega od normalnego poziomu i wynosi 11,5 tony.
W przypadku osi przedniej i wleczonej zastosowano sprawdzone podzespoły z ciężarówek Mercedes-Benz. Każda z nich ma pojedyncze opony w rozmiarze 315/70 R 22.5. Oś wleczona jest skrętna. Z uwagi na ograniczenie masy Urban eTruck zaopatrzono w aluminiowe koła.

Eksperymentalna ciężarówka bazuje na ciężkim trzyosiowym podwoziu Mercedes-Benz . Rozstaw osi wynosi 4900 mm.
Do ogrzewania kabiny służy ciepło resztkowe pochodzące z układu chłodzenia zespołu napędowego. Układ klimatyzacji korzysta z elektrycznie sterowanej sprężarki.

Ponieważ Komisja Europejska opowiada się za zwiększeniem dopuszczalnej masy całkowitej ciężarówek z napędami alternatywnymi nawet o 1 tonę, mniej więcej zrównoważy to dodatkową masę napędu elektrycznego. W rezultacie dopuszczalna masa całkowita trzyosiowej ciężarówki wzrasta z 25 do 26 ton, co obniży pierwotną dodatkową wagę napędu względem porównywalnego modelu z jednostką spalinową do 700 kg.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL