Ubezpieczenie auta w leasingu na (nie)spokojne lato

Ubezpieczenie auta w leasingu na (nie)spokojne lato

Letnia aura to nie tylko piękne słońce i bezchmurne niebo. Cieplejsze dni wywołują także gwałtowne zjawiska pogodowe.

Wraz z nadejściem lata zaczyna się okres burzowy, któremu towarzyszy często porywisty wiatr i obfite opady deszczu oraz gradu. Tego typu niespodzianki pogodowe są poważnym zagrożeniem m.in. dla parkowanych „pod chmurką” samochodów. Czy ubezpieczenie auta w leasingu pokrywa spowodowane w ten sposób szkody?
Gwałtowne zjawiska pogodowe są częstą przyczyną nie tylko uszkodzeń, ale też poważnych zniszczeń samochodów. Konary drzew spadające na zaparkowane lub przejeżdżające auta, wgniecenia karoserii powstałe w wyniku gradobicia oraz zalania po obfitych opadach deszczu to zdarzenia powtarzające się każdego lata.

W wielu przypadkach samochód po takich przygodach nie nadaje się już do jazdy. Dla właściciela może być to bardzo kosztowna strata, tym bardziej, gdy auto zostało kupione z pomocą zewnętrznego finansowania. W tej sytuacji najlepszym zabezpieczeniem jest dodatkowe ubezpieczenie auta w leasingu lub na kredyt, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie polisy mają w swoim zakresie skutki zjawisk meteorologicznych.

Ubezpieczenie auta w leasingu a odszkodowanie
W ubezpieczeniach komunikacyjnych poważne zniszczenie samochodu zwykle skutkuje orzeczeniem szkody całkowitej. Oznacza to, że naprawa auta jest nieuzasadniona ekonomicznie, dlatego ubezpieczyciel decyduje się wypłacić pełne odszkodowanie. Zasady orzekania szkody całkowitej w dobrowolnych ubezpieczeniach AC nie są regulowane prawnie, z tego względu mogą się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli.
Zanim jednak dojdzie do procedury likwidacyjnej, konieczne jest ustalenie, czy szkoda objęta jest zakresem wykupionej przez nas polisy. Może być to uzależnione od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub wariantu ubezpieczenia. Ochrona przed skutkami gradobicia lub powodzi powinna być jednym z głównych elementów branych pod uwagę np. przy wyborze ubezpieczenia auta w leasingu.

Ubezpieczenie straty finansowej
W przypadku zewnętrznego finansowania zakupu samochodu dobre ubezpieczenie odgrywa podwójną rolę:
- po pierwsze, jest formą zabezpieczenia środków zainwestowanych przez instytucję finansową – bank lub firmę leasingową;
- po drugie, chroni użytkownika auta przed koniecznością pokrywania całości zobowiązania z własnej kieszeni w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu np. przez złamany konar drzewa.

Nie zawsze kwota odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego pokrywa pozostałą do zapłaty wartość kredytu lub leasingu. W tej sytuacji pomocne jest ubezpieczenie straty finansowej (GAP) pomagające w spłacie reszty zobowiązania.
Działa ono nawet wtedy, gdy utrzymanie wartości auta z dnia zakupu gwarantuje ubezpieczenie AC. Użytkownik może również liczyć wtedy na wypłatę odszkodowania, które pozwoli np. na pokrycie kosztów rejestracji lub ubezpieczenia nowego auta. Dla przykładu, w ofercie Volkswagen Financial Services jest to suma do 9 000 zł. Co ważne, kwota ubezpieczenia straty finansowej może być spłacana w częściach, razem z kolejnymi ratami leasingowymi.