E-autobusy w Genewie

E-autobusy w Genewie

ABB otrzymała zamówienia na dostarczenie technologii szybkiego ładowania oraz pokładowego wyposażenia elektrycznego dla 12 w pełni elektrycznych autobusów (e-autobusów) TOSA (Trolleybus Optimisation Système Alimentation).

Autobusy będą obsługiwać linię 23, łączącą genewskie lotnisko z przedmieściami Genewy.

Dzięki e-autobusom emisja dwutlenku węgla może zmniejszyć się aż o 1000 ton rocznie w porównaniu do dotychczas eksploatowanych autobusów z silnikami wysokoprężnymi. ABB dostarczy i uruchomi 13 stacji błyskawicznego ładowania wzdłuż trasy autobusu miejskiego, jak również trzy stacje na pętlach autobusowych i cztery w zajezdniach. Będzie to najszybsza na świecie technologia podłączania pojazdu do instalacji błyskawicznego ładowania – podłączenie autobusu do punktu ładowania zajmie niecałą 1 sekundę. Następnie akumulatory będą mogły zostać naładowane w ciągu 15 sekund za pomocą 600-kilowatowego ładunku energii elektrycznej na przystanku. Kolejne, 4-5-minutowe ładowanie na pętli autobusowej umożliwi pełne doładowanie akumulatorów. Innowacyjna technologia została opracowana przez inżynierów ABB w Szwajcarii.

Decyzja o uruchomieniu autobusów TOSA na linii 23 została podjęta po pomyślnym przeprowadzeniu pilotażowej eksploatacji pierwszego e-autobusu na trasie z lotniska w Genewie do centrum wystawienniczego Palexpo. Trasa autobusowa linii 23 zostanie nieco zmodyfikowana w celu stworzenia szybkiego połączenia z Praille-Acacias-Vernet, budowaną nową podmiejską dzielnicą, w której ma znaleźć się 11 tys. mieszkań oraz powierzchnie biurowe dla ok. 11 tys. pracowników. Po pełnym uruchomieniu tej linii w 2018 roku, autobusy przegubowe o dużej pojemności będą odjeżdżać z obu pętli co 10 minut w godzinach szczytu. Obecnie linia obsługuje ponad 10 tys. pasażerów dziennie.
W ramach odrębnego zamówienia dla HESS, ABB dostarczy 12 elastycznych układów napędowych dla autobusów wraz ze zintegrowanymi urządzeniami trakcyjnymi i przekształtnikami pomocniczymi, jednostkami akumulatorowymi zamontowanymi na dachu, systemem ETS (energy transfer system) oraz silnikami trakcyjnymi. Oba zamówienia obejmują także 5-letnią usługę serwisową, mającą zapewnić niezawodność, efektywność i bezpieczeństwo eksploatacji.

Przeczytaj też:
Polski producent kotłów grzewczych zbudował autobus elektryczny i chce go produkować. W 15 minut ładuje 90 proc. baterii.

Podczas COP24 firma Rafako zaprezentowała, opracowany przez własne biuro konstrukcyjne, autobus elektryczny.

Autonomiczna Scania na drogach Rosji

Scania Rosja i NP GLONASS osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego projektu.

Będzie bardziej elektromobilnie

Dla większości miast i przewoźników napędy elektryczne w autobusach to, w dalszym ciągu, nowe rozwiązania.

Bezpieczny Kierowca - szkolenia nie tylko dla kierowców

Blisko 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wzięło udział w szkoleniach z budowy nowoczesnych autobusów miejskich.

Czyste powietrze, latające zakupy, elektryczne autobusy - nieodległa przyszłość polskich miast?

Impact mobility rEVolution'18 - wizja przyszłości transportu

Więcej autobusów elektrycznych

NFOŚiGW przeznaczy 168 mln zł dla JST na zakup autobusów elektrycznych.

OppCharge w Luksemburgu

Inauguracja systemu autobusów elektrycznych Klimatyzatory Thermo King z pompą ciepła na wyposażeniu autobusów elektrycznych VDL Bus & Coach w Niemczech i Holandii

Jako jeden z największych projektantów i producentów autobusów i autokarów, firma VDL poszukiwała najefektywniejszego sposobu na zapewnienie ogrzewania i chłodzenia powietrza w autobusach elektrycznych, aby zapewnić komfort pasażerom, a jednocześnie uzyskać jak najniższe zużycie energii. Solaris dostarczy do Krakowa cztery autobusy elektryczne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie stawia na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL