Coraz więcej firm odzyskuje zagraniczny VAT

Coraz więcej firm odzyskuje zagraniczny VAT

karta_600

Z możliwości odzyskania zagranicznego podatku VAT za paliwo najczęściej korzystają firmy podróżujące przez Niemcy i Francję. Floty najchętniej sięgają przy tym po pomoc kart paliwowych, takich jak: DKV Card, euroShell czy BP Plus  - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie DKV Euro Service.

Na mocy prawa unijnego firmy mają prawo odzyskania zapłaconego podatku VAT, który został wkalkulowany w cenę paliwa nabytego za granicą. Badanie przeprowadzone na zlecenie DKV przez instytut badań rynkowych Produkt + Markt, wskazuje na coraz większą popularność tej usługi w krajach Unii Europejskiej. Kwoty zwrotu równe są wysokości podatku. Nawet po uwzględnieniu opłat dla pośredników umożliwiają realne oszczędności na paliwie rzędu 13-18 proc. W badaniu tym, poddano analizie 11 krajów Europy. Największe kwoty zwrotu uzyskiwane są od paliwa zatankowanego na terenie Francji i Niemiec - obejmują ponad 40 proc. dokonanych tam transakcji. Najrzadziej z tej możliwości korzystają firmy prowadzące transport przez Wielką Brytanię i Czechy. Paliwo w tych krajach jest znacznie droższe niż u sąsiadów, a więc odnotowujemy tu mniejszy wolumen tankowań.

Dominującym sposobem odzyskiwania podatku jest pośrednictwo operatorów międzynarodowych kart paliwowych, korzysta z niego ponad połowa flot. Prym wiodą karty euroShell, DKV Card oraz BP. W Niemczech dominuje euroShell z udziałem 19 proc., a we Francji DKV z udziałem 18 proc. Floty, które odzyskują VAT, mogą robić to na dwa sposoby: w trybie normalnym lub przyspieszonym. Tryb normalny oznacza, że otrzymamy pieniądze z podatku dopiero po ich zwrocie przez zagraniczny urząd skarbowy, co trwać może od 3 miesięcy do 2 lat. Natomiast, w trybie przyspieszonym otrzymujemy zwrot od razu, ale od usługi tej pobierana jest nieco wyższa prowizja. Przykładem jest tu usługa Net Invoicing (fakturowanie netto), oferowana przez DKV. Klient płaci wówczas  fakturę za paliwo od razu pomniejszoną o równowartość VAT. 

Zdecydowana większość przewoźników decyduje się na tryb przyspieszony. Kryzys w branży pokazał, że głównym powodem zagrożenia dla przedsiębiorstwa transportowego była utrata płynności finansowej. Szybkie odzyskanie kwot z zagranicznego VAT stało się więc priorytetem. Obecnie blisko 100 proc. podatku w takich krajach, jak Polska, Wielka Brytania, Czechy czy Niemcy wraca do firm właśnie tą drogą. Większą popularność zwrotu w trybie normalnym odnotowano tylko w  Estonii i Belgii.

Argumentem dla stosowania pośrednictwa kart paliwowych w zwrocie VAT jest prostota tej metody: firma dostarcza operatorowi pełnomocnictwo do załatwienia formalności, a zwrot podatku rozliczany jest w kolejnej fakturze za paliwo. Takie rozwiązanie najbardziej popularne jest na terenie Polski, Czech i Holandii, gdzie ok. 70 proc. firm korzysta w tym celu z kart paliwowych. Rośnie też generalna świadomość flot w zakresie możliwości odzyskania VAT. Analiza sporządzona na przykładzie firmy DKV Euro Service pokazała, że o ile 40 proc. menedżerów flot w Europie identyfikuje tę firmę jako emitenta kart paliwowych, to aż 63 proc. wie, że oferuje ona możliwość zwrotu zagranicznego podatku VAT. W ślad za tym idzie coraz większa konkurencja wśród operatorów kart w tym zakresie. Jak pokazują badania, dla klienta najbardziej liczą się nie tylko korzystne warunki cenowe, ale też ciekawa konstrukcja oferty i szybkość odzyskiwania pieniędzy.

Źródło: DKV Euro Service

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL