Scania V8 730 na Dolnym Śląsku

Scania V8 730 na Dolnym Śląsku

scania_test

Od tygodnia po naszym kraju jeździ najmocniejsza ciężarówka Scania 730 KM. Auto przemieszcza się od Północy ku południowi Polski, gdzie są przeprowadzane testy drogowe nowej ciężarówki. Czterdziestotonowy zestaw testują obecnie dziennikarze polskich magazynów branżowych.

W dniu dzisiejszym Scania R 730 zawitała na Dolny Śląsk do naszej redakcji. Po krótkiej jeździe autostradą A4 zdecydowaliśmy się na coś bardziej interesującego. Nasza Scania pomknęła drogą krajową nr 8 w stronę Kudowy Zdrój. Wzniesienia w okolicy Barda Śląskiego okazały się godnym przeciwnikiem dla naszego pojazdu. Tam, gdzie zwykle ciężarówki wolno toczą się pod górę, my bez najmniejszego problemu, na 10 biegu, wjechaliśmy na sam szczyt. Wspaniałe osiągi Scania zawdzięcza 3500 Nm momentu obrotowego, który generuje 16-litrowa jednostka napędowa.

Na uwagę zasługuje nietuzinkowe wykończenie wnętrza nowej V8. Skórzane wykończenie tapicerki wspaniale współgra z chromowanymi elementami oraz kierownicą pokrytą czarnym drewnem. Na uwagę zasługuje również 12-biegowy Opticruise, którego sterownik bezbłędnie dobiera optymalne przełożenie do warunków jazdy. Prowadzenie ciężarówki ze zautomatyzowaną skrzynią biegów to prawdziwa przyjemność. Warto przy tym dodać, że niektóre firmy oferują zautomatyzowaną skrzynię biegów w standardzie, w Scanii ten typ skrzyni otrzymamy za niewielką dopłatą.

Na uwagę również zasługuje fakt, że silniki Scania XPI należą do jednych z najoszczędniejszych. W dość trudnych warunkach drogowych na zatłoczonej 8, w pełni obciążonym zestawem, uzyskaliśmy średnie zużycie paliwa na poziomie 32/100 km.
Po wrocławskim teście Scania V8 730 pomknęła w kierunku Śląska do Gliwic, gdzie ozdobi jutrzejszą uroczystość otwarcia największego serwisu Scania w Polsce.

(MB)

Scania R 730 - Najmocniejsza na rynku

 

 

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL