DAF ulepsza pojazdy z serii LF

DAF ulepsza pojazdy z serii LF

Firma DAF w pojazdach do transportu dystrybucyjnego z serii LF.

Udoskonalenia wprowadzane przez firmę DAF w pojazdach dystrybucyjnych z serii LF doskonale mają realizować założenia programu DAF Transport Efficiency – przyczyniają się do zmniejszania kosztów operacyjnych i zwiększania zyskowności. Obejmują one nowe tylne światła LED, nowe przygotowanie pod generator Frigoblock do silników PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 l oraz główny wyświetlacz na desce rozdzielczej, który informuje kierowcę o odczytach z tachografu, czasie jazdy, dacie następnego przeglądu serwisowego i stanie zabudowy.

Pojazdy z nowej serii LF 2016 zostały wyposażone w zoptymalizowane układy napędowe. Silnik PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 l (112–157 kW/152–213 KM) zużywa do 5% mniej paliwa dzięki udoskonalonemu oprogramowaniu i lepszemu zarządzaniu temperaturą i powietrzem w układzie dodatkowego oczyszczania spalin.

Silnik PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 l (164–231 kW/223–314 KM) można zamówić w połączeniu z 12-biegową zautomatyzowaną skrzynią biegów AS Tronic. W porównaniu ze standardową 6-biegową skrzynią biegów przekładnia ta pozwala zwiększyć limit dopuszczalnej masy całkowitej zestawu nawet do 32 t. Ponadto niższa prędkość obrotowa silnika pozwoliła na dalsze obniżenie zużycia paliwa i poziomu hałasu.

Rozstaw osi do 6,9 m i pojemność zbiornika paliwa do 1240 l
Jedną z największych zalet pojazdów serii LF 2016 jest dostępność siedmiu nowych opcji rozstawów osi o szerokości do 6,9 m, które umożliwiają dostosowanie pojazdu do określonego zastosowania. Pozwala to na zwiększenie maksymalnej długości ładunku do ponad 9 m. Zwiększony rozstaw osi pozwala zamontować zbiorniki paliwa o pojemności do 1240 l, co jest niespotykane w sektorze transportu dystrybucyjnego. Umożliwia to zwiększenie zasięgu i dostępności pojazdu oraz obniżenie kosztów poprzez tankowanie w miejscach, gdzie ceny paliwa są najniższe.

Aerodynamika: do 4% większa oszczędność paliwa
Aby zapewnić optymalne właściwości aerodynamiczne i jak najniższe zużycie paliwa, firma DAF wprowadziła nowe spoilery dachowe i zakabinowe do modeli LF. Spoiler dachowy jest dostępny do wysokich i niskich zabudów i wraz z nowymi spoilerami zakabinowymi są lepiej dopasowane do zabudów o szerokości od 2,5 do 2,55 m. Nowy pakiet aerodynamiczny zapewnia nawet do 4% niższe zużycie paliwa w porównaniu z dotychczas stosowanym rozwiązaniem.

Dodatkowe ulepszenia mające na celu poprawienie wydajności
Firma DAF wprowadziła dodatkowe udoskonalenia mające na celu poprawę wydajności. Nowy wlot powietrza znajdujący się bezpośrednio za kabiną zapewnia optymalny przepływ powietrza, pozwalając przy tym na montaż wyposażenia opcjonalnego, takiego jak regulowane spoilery dachowe, urządzenie chłodnicze nad kabiną czy dachowa kabina sypialna. Specjalnie z myślą o transporcie chłodniczym pojazdy DAF z serii LF 2016 zostały wyposażone w przygotowanie pod generator Frigoblock (chłodzony płynem, 22,5 kW) w połączeniu z silnikiem PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 l.

Nowe światła tylne LED, montowane również w pojazdach z serii CF i XF, są dostępne opcjonalnie do wszystkich modeli. Ich zalety obejmują nie tylko elegancki wygląd – dzięki wyjątkowym efektom doświetlania zakrętów – ale również energooszczędność, a ich czas eksploatacji powinien pokrywać się z okresem użytkowania pojazdu. Jest to kolejny przykład realizacji programu DAF Transport Efficiency.

Dodatkowe informacje dla kierowców
Asystent wydajności firmy DAF do modeli LF, CF i XF przekazuje kierowcy szczegółowe informacje na temat zużycia paliwa, sposobu hamowania oraz efektywności przewidywania sytuacji na drodze.

W nowym modelu LF 2016 informacje z tachografu są wyświetlane na wyświetlaczu głównym. Pozwala to kierowcy bardziej efektywnie monitorować czas i prędkość jazdy oraz pomaga unikać łamania przepisów. Wyświetlane są również informacje o zbliżającym się terminie następnego przeglądu serwisowego pojazdu, co pomaga dopilnować terminowej obsługi serwisowej. Na podstawie karty kierowcy wyświetlacz automatycznie przełącza się na dogodny dla kierowcy język.

Usprawniona integracja z zabudową
Informacje dotyczące zabudowy mogą być wyświetlane na wyświetlaczu głównym np. gdy dźwig załadowczy nie jest całkowicie złożony lub wysuwane podpory nie są zabezpieczone. Jest to możliwe dzięki udoskonalonej komunikacji między podwoziem a zabudową, co np. pozwala przesyłać do zabudowy informacje o neutralnym położeniu skrzyni biegów. Dodatkowo prędkość obrotowa przystawki PTO i silnika mogą być monitorowane za pomocą centralnej magistrali CAN pojazdu z zabudowy i kabiny, co pozwala zapewnić maksymalny poziom wygody i wydajności.

Wyposażenie standardowe: układy AEBS, FCW, ACC i LDWS
Pojazdy DAF z serii LF 2016 (od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu wynoszącej 8 t oraz z zawieszeniem pneumatycznym na tylnej osi) są standardowo wyposażone w zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (AEBS), układ ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu (FCW) i tempomat adaptacyjny (ACC). Układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS) stanowi również wyposażenie standardowe. Układy AEBS i FCW pomagają w uniknięciu kolizji. W sytuacjach awaryjnych układ AEBS automatycznie zmniejsza prędkość pojazdu, tak aby uniknąć kolizji lub ograniczyć jej konsekwencje.

Tempomat adaptacyjny (ACC) automatycznie dostosowuje prędkość jazdy do pojazdu jadącego z przodu. Dzięki temu między dwoma pojazdami utrzymana zostaje bezpieczna odległość. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie funkcji tempomatu i w efekcie zmniejszenie zużycia paliwa. Układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS) wykorzystuje kamerę umieszczoną za przednią szybą. Gdy dochodzi do nieumyślnego opuszczenia pasa ruchu przez pojazd, rozlega się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

LF Silent
Po sukcesie, jaki odniosło wprowadzenie pojazdów CF oraz XF w wersji Silent, DAF prezentuje supercichy pojazd dystrybucyjny bazujący na serii LF. Nowa wersja została specjalnie zaprojektowana do procesu dystrybucji na obszarze miejskim i regionalnym, gdzie panują ograniczenia dotyczące emisji hałasu w godzinach nocnych i porannych.

Przy włączonym specjalnym trybie cichym, który w prosty sposób można uruchomić poprzez naciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej, poziom hałasu emitowanego przez supercichy model LF Silent nie przekracza 72 dB (A), co oznacza, że spełnia on wymogi certyfikacji jako pojazd typu „Quiet Truck”. To umożliwia załadunek i rozładunek towarów w strefach, w których obowiązują ograniczenia w zakresie emisji hałasu w godzinach wieczornych, nocnych lub wczesnoporannych, a jednocześnie zwiększa maksymalną dostępność pojazdu i co za tym idzie jego wydajność.

7,5-tonowy model DAF LF Silent jest wyposażony w oszczędny silnik PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 litra i mocy od 112 kW/152 KM do 135 kW/184 KM, sprzężony ze zautomatyzowaną, 6-biegową skrzynią biegów AS Tronic.

DAF Transport Efficiency
Te liczne udoskonalenia sprawiają, że pojazdy firmy DAF z serii LF 2016 są istotnym krokiem ku polepszeniu wydajności pojazdów ciężarowych w myśl założeń programu DAF Transport Efficiency. Oczywiście kluczowe zalety pojazdów ciężarowych firmy DAF do transportu dystrybucyjnego pozostają niezmienione – wysoka ładowność dzięki niskiej masie pojazdu, dobra zwrotność zapewniana przez najmniejszy promień skrętu w tej klasie pojazdów, wysoki komfort i prosta obsługa, którą tak cenią sobie kierowcy.

4trucks.pl / DAF

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL