Reflektory LED w autobusach Setra i Mercedes-Benz

Reflektory LED w autobusach Setra i Mercedes-Benz

Reflektory LED są obecnie dostępne na wyposażeniu opcjonalnym do autobusów turystycznych klasy Premium Setra ComfortClass 500 i TopClass 500 oraz Mercedes-Benz Citaro.

Jest to jednocześnie swoista światowa premiera: są to pierwsze modele autobusów ze zintegrowanymi reflektorami LED. Kierowcy zyskują światło, które mniej męczy wzrok, a przewoźnicy odczuwalnie niższe koszty utrzymania. Wielu kierowców niechętnie jeździ w ciemności, co ma także swoje obiektywne przyczyny.

 

Na przykład według informacji podawanych przez Statystyczny Urząd Federalny mniej więcej co piąty wypadek na drodze z udziałem osób ma miejsce w ciemnościach, a skutki wypadków bywają wówczas nawet dużo poważniejsze. Niemalże 40 % wszystkich wypadków na autostradach z ofiarami śmiertelnymi wydarzyło się w roku 2014 w ciemnościach. Co z tego wynika? Dobre światła i dobra widoczność mogą uratować życie. Temperatura barwy światła emitowanego przez reflektory LED odpowiada w przybliżeniu światłu dziennemu, dzięki czemu wzrok kierowcy znacznie wolniej się męczy. W odróżnieniu od innych lamp strumień światła lampy diodowej pozostaje niemalże niezmiennie silny przez cały okres użytkowania urządzenia.

 

Natomiast żywotność lampy LED osiąga wielokrotność tego, co uzyskują lampy halogenowe czy ksenonowe. Obniża to znacząco koszty i zapobiega sytuacjom, w których to po drogach poruszają się „jednookie” i źle widoczne autobusy. W nowych lampach mamy do czynienia z reflektorami Bi-ledowymi do światła mijania i światła drogowego w jednej obudowie. Pięć diod generuje światło mijania a trzy kolejne światło drogowe.  Każda z diod posiada własny reflektor. Wydobywające się z nich światło kierowane jest do przodu do soczewki, która analogicznie do technologii lamp ksenonowych kieruje światło na drogę. Ewidentnym argumentem przemawiającym za stosowaniem reflektorów LED w autobusach jest konstrukcja ich tylnych silniczków.

 

Lampy LED są bardzo czułe na wysokie temperatury, dlatego część tych urządzeń instalowanych w samochodach osobowych wymaga kosztownych rozwiązań umożliwiających ich chłodzenie przy pomocy wentylatorów, aby uchronić je przed ciepłem wytwarzanym przez silnik. W autobusach nie ma takiej konieczności, W tylnych lampach LED autobusów turystycznych Setra TopClass 500 i ComfortClass 500 ochronę przed przegrzaniem zapewniają zarówno izolacja w formie szczeliny powietrznej jak i podwójne ścianki obudowy lampy.

 

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL