Jak kupować używane auto - warto zrobić przegląd u mechanika

Jak kupować używane auto - warto zrobić przegląd u mechanika

Zakup używanego samochodu to prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców.

W jaki sposób kupić auto z pewnego źródła – takie, które pozbawione będzie ukrytych usterek?

Gdzie kupować używane auta?
Rynek sprzedaży samochodów przeżywa swój złoty okres – codziennie w Polsce sprzedawane są tysiące aut, z czego większość to pojazdy używane. Niestety, bardzo łatwo można trafić na naciągaczy i nieuczciwych sprzedawców. Kupując samochód z niesprawdzonego źródła, ryzykujesz nie tylko własne fundusze, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Dlatego też decyduj się na zakup samochodu używanego wyłącznie z dokładnie sprawdzonych źródeł. . Najbezpieczniejszym z nich nierzadko okazują się twoi znajomi, którzy mogą polecić ci  przyjaciela akurat sprzedającego samochód. Nie zawsze możemy jednak czekać  na tak idealną sytuację. Znakomitym rozwiązaniem w takim wypadku jest wizyta w salonie samochodów używanych lub komisie.
Warto uważać także podczas zakupów na giełdzie.  Często panuje tam spory  zamęt, przez co łatwiej o roztargnienie. Wówczas nawet przez przypadek można zawrzeć niekorzystną transakcję.

Na co zwrócić uwagę kupując auto?
Zwykle kierowcy w pierwszej kolejności zainteresowani są stanem technicznym pojazdu. W końcu był on używany już przez kogoś innego, a co za tym idzie, nie jest nowym produktem wprost z salonu. W związku z tym, może skrywać w sobie różnego rodzaju usterki – również takie, o których nie wie nawet sam sprzedawca.

Dlatego tak ważne jest dokładne skontrolowanie pojazdu przez ostatecznym podjęciem decyzji o jego zakupie. Szczególnie w przypadku planów zakupu starszego pojazdu bardzo łatwo jest wydać niewiele, a wkrótce potem zostawić kilkakrotność tej kwoty w warsztacie samochodowym…

Jak tego uniknąć? Korzystnym rozwiązaniem jest zabranie na zakupy mechanika lub znajomego dobrze znającego się na motoryzacji. Sprawdzi on takie kwestie, na które zazwyczaj osoby nieznające się na motoryzacji nie zwracają uwagi. Dzięki temu ostateczny wybór będzie w większym stopniu dokonany odpowiedzialnie.

Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie usterki można tak prosto zdiagnozować. Z tego właśnie powodu zdecydowanie najlepszym pomysłem okazuje się przegląd u niezależnego mechanika. Osoba z zewnątrz jest w stanie kompleksowo sprawdzić stan pojazdu, do czego niezbędny jest oczywiście warsztat i specjalistyczne narzędzia. Nie każdy sprzedawca przystaje na takie rozwiązanie, jednak w komisie lub salonie samochodów używanych często można z takiej opcji skorzystać. Mało tego, nierzadko auta wystawione na sprzedaż są już sprawdzone przez mechanika, który własnym nazwiskiem poświadcza stan techniczny pojazdu.

Dlaczego warto decydować się na zakup w salonach i komisach?
Często wielu potencjalnych nabywców aut narzeka na te miejsca z uwagi na ceny. Zupełnie niesłusznie, gdyż niestety zapomina się o bardzo ważnej zalecie komisów i salonów. Wszystkie samochody tu sprzedawane pochodzą z legalnych źródeł i muszą posiadać komplet dokumentów to poświadczających - co nie zawsze ma miejsce chociażby na giełdzie.

Mało tego, kupując auto w salonie samochodów używanych otrzymasz paragon fiskalny. Nie jest on niezbędny podczas reklamowania pojazdu, choć wielu sprzedawców wymaga jego okazania i co więcej, nie chce bez niego przyjąć owej reklamacji - praktyka ta jest jednak bezprawna! W rzeczywistości wystarczy przedstawić jakikolwiek inny dowód sprzedaży, chociażby wyciąg z konta czy nawet wiadomość e-mail.

Sam paragon może posłużyć ci jednak do czegoś innego - dzięki Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów, masz szansę stać się właścicielem nowego Opla Astry lub wielu innych, cennych nagród, losowanych co miesiąc. Ponadto raz na kwartał można wygrać Opla Insignię!

Co należy zrobić, aby mieć szansę na wygraną? Wystarczy zarejestrować swój paragon na stronie konkursowej. Wyjątkiem są oczywiście paragony z twojej własnej firmy lub z przedsiębiorstwa, w którym pracujesz. Do  W loterii paragonowej nie można rejestrować  faktur.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL