Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Rok 2016 szykuje zmiany

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Rok 2016 szykuje zmiany

Właściciele firm transportowych lub innych przedsiębiorstw wykorzystujących samochody ciężarowe muszą liczyć się z kosztami nie tylko ich eksploatacji, ale także ubezpieczenia.

Za jazdę bez ważnego OC grozi bardzo wysoka grzywna. Dlatego, nim zdarzy się najgorsze i kierowca nieubezpieczonego samochodu spowoduje wypadek albo zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową, warto pomyśleć o wykupieniu polisy. Ile kosztuje? Czy ceny OC dla samochodów wzrosną w 2016?

Jazda bez OC
Kary finansowe za brak ważnego OC ustalane i egzekwowane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w oparciu o minimalną płacę. A ponieważ ta systematycznie rośnie i w 2016 roku ma być o 100 złotych wyższa niż obecnie, kary za jazdę bez OC staną się bardziej odczuwalne. Od stycznia wysokość grzywien wzrośnie o 6%, co w praktyce oznacza różnicę nawet 300 złotych

Najwyższą opłatę za jazdę nieubezpieczonym autem przyjdzie zapłacić właścicielom samochodów ciężarowych i autobusów. Na jej kwotę ma wpływ czas jazdy bez ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli nie przekroczy trzech dni, właścicielowi przyjdzie zapłacić 1110 złotych karych. Każdy kolejny dzień opóźnienia ma słoną cenę i jazda bez OC przez więcej niż dwa tygodnie może skończyć się grzywną w wysokości 5,5 tys. złotych

Namierzaniem kierowców, którzy zwlekają z wykupieniem polisy, zajmuje się specjalne narzędzie informatyczne stworzone dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Program jest w stanie wychwycić kierowców bez ważnego OC, nawet jeśli ci nie zostaną zatrzymani przez policję.

Polisa OC – taka sama dla każdego
Oferta ubezpieczeń OC samochodu ciężarowego jest pod pewnymi względami taka sama, jak dla pojazdów osobowych. Zakres ochrony gwarantowany przez polisę OC jest dokładnie określony w ustawie, w związku z czym wszystkie zakłady ubezpieczeniowe sprzedają ten sam produkt. Jedynym wyróżnikiem jest cena, na którą ma wpływ szereg czynników. Do najważniejszych należą staż kierowcy za kółkiem i historia wypadkowa pojazdu, wiek samochodu oraz np. miasto, w którym jest użytkowany pojazd (pod uwagę brane są np. statystki wypadków). Różnice w wysokości cen polis mogą sięgać nawet ich kilkudziesięciu procent.

OC samochodu w 2016 - idą podwyżki
Eksperci szacują, że w 2016 roku rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zaleje fala podwyżek wywołanych przez wprowadzoną w marcu tego roku ustawę regulującą sposób wyliczania wysokości odszkodowań. Nowe wytyczne zakładają kalkulację świadczeń wyłącznie na podstawie cen nowych części, co ma zapobiec dotychczasowym praktykom firm ubezpieczeniowych, które obniżały wysokość odszkodowań, powołując się na zużycie podzespołów. Nie bez znaczenia jest również kondycja finansowa niektórych ubezpieczycieli. W 2014 i 2015 roku zakłady ubezpieczeniowe wypłacały duże odszkodowania, których nie rekompensowały wolno rosnące składki dyktowane przez wojnę cenową. Chcąc wyrównać bilans i zachować rentowność, wielu sprzedawców polis przygotowuje się do podniesienia składek w 2016 roku o 20-40%.

AC i Assistance dla samochodów ciężarowych
Podczas gdy OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres reguluje prawo, Autocasco to produkt tworzony i sprzedawany przez ubezpieczyciela. Jego wykupienie pozwala ochronić się przed skutkami uszkodzenia lub utraty pojazdu i jego wyposażenia. Zakres ochrony ubezpieczenia AC może zostać rozszerzony o elementy charakterystyczne dla ubezpieczenia Assistance, np. pomoc drogową czy poradę prawnika.

Ubezpieczenie AC może być modyfikowane za pomocą dodatkowych klauzul warunkujących zakres jego ochrony. Do najczęściej stosowanych klauzul należy „pijany kierowca” (konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu), brak dowodu rejestracyjnego (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli dokument został skradziony wraz z samochodem), przywłaszczenia (ubezpieczenie na wypadek przywłaszczenia powierzonego pojazdu przez kierowcę) oraz badań technicznych (wypłata odszkodowania bez ważnego przeglądu technicznego). Inne klauzule określają warunki i czas trwania umów, rozliczenia składek oraz amortyzacje niektórych części (najczęściej ogumienie i akumulator).

W przypadku samochodów ciężarowych Assistance najczęściej obejmuje natychmiastową pomoc techniczną w razie awarii, rozwiązanie problemów z uruchomieniem pojazdu (najczęściej zimą), zakwaterowanie kierowcy w hotelu na czas naprawy pojazdu oraz możliwość kontynuowania podróży dzięki samochodowi zastępczemu.

OC przewoźnika – ile kosztuje?
Mając podstawowe ubezpieczenie OC i jeden z opcjonalnych pakietów, właściciel samochodu ciężarowego powinien pomyśleć o ochronie przewożonego towaru. Służy temu specjalnie przygotowany produkt ubezpieczeniowy znany jako OC przewoźnika. Cena OC przewoźnika jest kalkulowana na m.in. podstawie sumy gwarancyjnej i rodzaju przewożonego towaru. Ma na nią wpływ również terytorium, przez które towar będzie przewożony.

Podobnie jak tradycyjne OC i AC, OC przewoźnika może zawierać wiele wyłączeń, na które trzeba uważać, podpisując umowę. Cena kompleksowej polisy zakładającej ochronę przed większością zdarzeń losowych może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Choć początkowo cena może odstraszać, warto wziąć pod uwagę fakt, że jest znacząco niższa niż koszt utraconego lub uszkodzonego towaru.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL