Pozytywne sygnały z Volvo Trucks na IAA

Pozytywne sygnały z Volvo Trucks na IAA

Rosnący popyt, znaczny wzrost liczby dostarczonych pojazdów i wyraźne zainteresowanie zrównoważonym transportem dają Volvo Trucks podstawy do optymistycznego patrzenia w przyszłość. Popyt wraca, produkcja i zyski  rosną -23-procentowy wzrost w Europie.

Po trudnym roku 2009 firma notuje wzrost sprzedaży. Ogółem, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku Volvo Trucks dostarczyło aż o 47 proc. więcej pojazdów, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W Europie wzrost ten wyniósł 23 proc., a jego motorem były przede wszystkim Niemcy, kraje skandynawskie i państwa Europy Środkowej.  W ubiegłym roku Volvo Trucks zwiększyło moce produkcyjne i wydajność, jednocześnie opracowując nowe produkty. Jednym z przykładów jest zaprezentowany wiosną pojazd budowlany Volvo FMX, bardzo dobrze przyjęty przez klientów. Dotychczas tylko w samej Europie złożono 1000 zamówień na ten model. Rozwinęła się również organizacja Volvo Trucks i oferta firmy w obszarze obsługi posprzedażnej.
 
Długofalowa strategia Volvo Trucks dotycząca rozwoju produktów mocno koncentruje się na proekologicznym transporcie. Na wystawie IAA firma prezentuje m.in. Volvo FM z silnikiem zasilanym mieszanką metanu i oleju napędowego. Pojazd ten zużywa do 40 proc. mniej paliwa, w porównaniu do aktualnie dostępnych na rynku samochodów ciężarowych z silnikami gazowymi.

- Zastąpienie oleju napędowego metanem pochodzącym ze źródeł odnawialnych umożliwia zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 80 proc. - mówi Claes Nilsson, prezes Europejskiej Dywizji Volvo Trucks.

Niskie zużycie paliwa i mały wpływ na klimat, to nie jedyne zalety tej nowej technologii. Metan często jest znacznie tańszy od oleju napędowego. Ponadto, dzięki zastosowaniu gazu skroplonego (LNG), zbiorniki paliwa w pojeździe zapewniają zasięg wystarczający dla potrzeb nawet transportu długodystansowego. Niemniej jednak, wciąż niedostatecznie rozwinięta infrastruktura dystrybucji metanu stanowi przeszkodę dla upowszechnienia się tego rozwiązania.

W przyszłym roku Volvo Trucks rozpocznie produkcję, na niewielką skalę, samochodów ciężarowych wykorzystujących ten nowy system spalania. Równolegle wyprodukowana zostanie również krótka seria samochodów ciężarowych o dużej ładowności z napędem hybrydowym. Trwają również testy eksploatacyjne pojazdów zasilanych DME, które to paliwo jest obiecującą alternatywą w dłuższej perspektywie.

- Są to ważne kroki w naszym dążeniu do oferowania rozwiązań transportowych trwale przyjaznych dla środowiska, a równocześnie opłacalnych - mówi Claes Nilsson.

Źródło: Vovo Trucks

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL