Michelin Tire Care - technologia cyfrowa w monitoringu opon

Michelin Tire Care - technologia cyfrowa w monitoringu opon

Prawidłowe użytkowanie opon w taborze firm transportowych to istotny czynnik wpływający na koszty działalności firmy.

Ciężarówki pokonujące rocznie dziesiątki lub setki tysięcy kilometrów wymagają stałego monitoringu, nie tylko podzespołów mechanicznych, ale również innych części samochodu jak np. opon. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku firma Michelin opracowała pakiet usług cyfrowych adresowany do firm transportowych.

SergeLafonSerge Lafon, Dyrektor Generalny Opony Ciężarowe Michelin:
- Cechą, która wyróżnia Grupę Michelin jest rozwój poprzez opracowywanie usług związanych z mobilnością. Poza samymi oponami Michelin zawsze służył wsparciem podróżującym. Nasz nowy pakiet Michelin Tire Care idealnie wpisuje się w tę strategię i jest potwierdzeniem reguły.

 


Michelin Tire Care to zespół rozwiązań umożliwiający, w szybki sposób, gromadzić informacje oponach w pojazdach flotowych. Jego zaletą jest natychmiastowy dostęp do wszystkich informacji o ogumieniu i w bezpośredni sposób wpływać na poprawę ich użytkowania. W zależności od potrzeb użytkownicy aplikacji mogą mieć do nich dostęp za pomocą smartfonu, komputera lub urządzeń PDA. Do dyspozycji europejskich przewoźników Michelin oddaje trzy rozwiązania dostosowane do ich konkretnych potrzeb:

1) TireLog jest darmową aplikacją. Dwa pozostałe rozwiązania w opcji pełnej subskrypcji kosztują od 1 do 9 euro miesięcznie na pojazd. Zyski z obu rozwiązań mogą natomiast czterokrotnie przekroczyć TireLogwydatki na nie. Korzyści można również mierzyć ilościowo zmniejszonym zużyciem paliwa i większym przebiegiem opon, ale także większym bezpieczeństwem na drodze. TireLog to prosty w obsłudze, praktyczny cyfrowy dziennik z informacjami o oponach. Jest aplikacją darmową na urządzenia mobilne z systemami Android lub firmy Apple. Jej użytkownicy, zwłaszcza ci posiadający mniej niż 20 pojazdów, mogą wygodnie i efektywnie monitorować stan opon. Firmy posiadające mniej niż 20 pojazdów stanowią 50% europejskich firm przewozowych. Opony w nich monitoruje się w dużej mierze ręcznie. Gromadzenie informacji nie jest ani zautomatyzowane, ani wiarygodne, ani tym bardziej szybkie. Z TireLog transportowcy mają natychmiastowy i stały dostęp do informacji o oponach. Dzięki tym danym mogą podejmować szybkie i przemyślane decyzje.

Jak podają eksperci z firmy Michelin TireLog zapewnia trzy najważniejsze korzyści:
- oszczędność czasu;
- optymalizację planowania i zarządzania oponami: pogłębianie, bieżnikowanie, rotacja i wymiana opon;
- łatwiejsze podejmowanie decyzji dzięki porównaniu osiągów marek opon;
- aplikacja TireLog jest dostępna w 11 językach w Google Play i AppStore.

2) iCheck to zoptymalizowane zarządzanie oponami: trzykrotnie skraca czas inspekcji opon i pozwala na koordynację czynności serwisowych do wykonania w warsztacie. Z iCheck można monitorowaćiCheck ciśnienie, głębokość bieżnika i ogólny stan opon. Szybki dostęp do dokładnych i wiarygodnych informacji umożliwia bardziej optymalną koordynację czynności związanych z zarządzaniem oponami. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko przestojów pojazdów spowodowanych problemami z ogumieniem, przypomina o pogłębieniu opon w odpowiednim czasie i gwarantuje całkowite wykorzystanie każdego milimetra bieżnika, co z kolei pozwala obniżyć koszty na kilometr i podnosi rentowność firmy.
Skorzystanie z iCheck wymaga rejestracji na portalu MyAccount na stronie ciezarowki.michelin.pl. Niezdecydowani mogą skorzystać z pakietu testowego zawierającego proste narzędzie do przeprowadzania inspekcji, sporządzania raportów o stanie opon oraz przesyłania alertów przy problemach wymagających szybkiej interwencji.

3) Rozwiązanie iManage, opracowany z myślą o firmach z własnymi warsztatami, pozwala na kontrolę opon wyposażonych w chip RFID.iManage
iManage umożliwia zautomatyzowane, łatwe, szybkie i wygodne gromadzenie i dostęp do danych o  oponach przez wszystkie etapy eksploatacji – od rezerwacji w magazynie firmy do utylizacji – oraz monitorowanie wszystkich czynności konserwacyjnych wykonywanych na oponie.
Dane są przechowywane i udostępniane na koncie użytkownika na portalu MyAccount na stronie ciezarowki.michelin.pl, gdzie można na spokojnie przeanalizować kondycję parku opon i podjąć odpowiednie decyzje odnośnie ich konserwacji. Wśród informacji, które można dowolnie filtrować, są dane o ciśnieniu w oponach, stopniu zużycia bieżników, ogólnym stanie ogumienia i dostępności zapasów. Dysponując tymi informacjami, można zaplanować pogłębianie, bieżnikowanie czy rotacje opon na pojazdach

W Europie powszechny jest demontaż zużytych opon, gdy ich bieżnik ma jeszcze średnio 4,8 mm wysokości. Dzieje się tak pomimo tego, że minimalny limit dopuszczalny przez przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach to 1-2 mm głębokości bieżnika. Jak wiadomo, każdy milimetr bieżnika to zysk dodatkowych 15-20 tys. przebiegu opon. Widać stąd wyraźnie potencjał niewykorzystanego ogumienia. Szacuje się, że w ten sposób firmy tracą ok. 15% potencjalnego przebiegu wraz z korzyściami z niego wynikającymi.
Innym problemem firmy transportowej jest kontrola prawidłowego ciśnienia powietrza w ogumieniu. Jedna trzecia przestojów samochodów ciężarowych jest spowodowana problemami z ogumieniem (źródło: ADAC). Wiele awarii można by uniknąć poprzez efektywne monitorowanie ciśnienia w oponach.

PiotrStaszalek 2Piotr Staszałek, Menedżer Marketingu Operacyjnego. Linia Opon Ciężarowych i Przemysłowych Michelin Polska:
- Po premierze w USA pakiet usług cyfrowych Michelin Tire Care trafia do krajów Europy i jest on już dostępny również Polsce.

 

 

Technologie cyfrowe mogą znacząco uprościć prowadzenie działalności, skrócić czas poświęcany na kontrolę opon w pojazdach i przyczynić się do znacznych oszczędności. Dzięki możliwości śledzenia opon przewoźnicy mogą w każdym momencie mieć wgląd w stan ogumienia swoich pojazdów i na jego podstawie określić potrzeby związane z ich konserwacją, zaplanować serwisowanie pojazdów i przygotować zamówienia na opony.

(MB)

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL