Solaris na targach InnoTrans 2010

Solaris na targach InnoTrans 2010

2010_tramino-4T

W roku 2005 firma Solaris, o ugruntowanej pozycji na europejskim rynku autobusowym i trolejbusowym, zdecydowała o poszerzeniu skali swojego działania. Tak rozpoczęły się prace nad nowoczesnymi rozwiązaniami dla szynowej komunikacji miejskiej.

Targi InnoTrans 2010 były najlepszą okazją do zaprezentowania niskopodłogowego tramwaju na niemieckim rynku.
Solaris Tramino jest pojazdem nowoczesnym i bezpiecznym. powstał przez połączenie pięciu pudeł wagonów, które stanowią trzy przeguby, umożliwiające ich wzajemny skręt w poziomie oraz jeden dla ruchów w płaszczyźnie pionowej.

Wnętrze pojazdu wyłożono estetycznymi, łatwymi w utrzymaniu i trwałymi elementami z tworzywa sztucznego, zachowującymi obowiązujące normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, tłumiącymi hałas i stanowiącymi jednocześnie elementy izolacji termicznej. Część spodnią chroni gruba, elastyczna i wygłuszająca warstwa zabezpieczająca.

Asynchroniczny silnik o mocy 105 kW zasilany jest przez falownik. Na pudle trzeciego wagonu zamontowano odbierak prądu oraz wyłącznik szybki. Sieć 24 V zasilana będzie z jednego statycznego przekształtnika prądu. Zgodnie z aktualnym standardem technicznym, wytworzona przy hamowaniu energia zostaje oddana do sieci trakcyjnej lub zamieniona w oporniku hamowania w ciepło. W tramwaju Solaris najpierw naładowane zostają specjalne kondensatory, zmagazynowana w ten sposób energia wykorzystana zostanie później przy rozruchu. Dzięki temu, redukcji ulega pobór prądu z sieci trakcyjnej o współczynnik poboru prądu z kondensatorów.

System trakcyjny, hamulcowy, systemy drzwiowe, urządzenia klimatyzacji, elementy do obsługi oraz oświetlenie, połączone są poprzez system BUS, co umożliwi sprawny nadzór i diagnozę pracy urządzeń. Tramwaj wyposażono w system awaryjnego odblokowania zacisków hamulca. Operacji tej dokonuje się szybko i łatwo przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w kabinie motorniczego lub manualnie. Dzięki temu ewentualna blokada torowiska zostaje skrócona do minimum.

Źródło Solaris

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL