MAN Truck & Bus - 20 lat w Polsce

MAN Truck & Bus - 20 lat w Polsce

W cyklu artykułów podsumowujących polski rynek sprzedaży ciężarówek nie mogło zabraknąć firmy MAN Truck & Bus Polska. Spółka od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach dotyczących sprzedaży pojazdów.

W opinii szefów polskiej spółki rok 2012 był czasem wyczekiwania. Klienci wyprzedawali pojazdy Euro 3 i 4 i z zaciekawieniem spoglądali w stronę nowych propozycji dotyczących Euro 6. Niestety ze strony rządzących nie ma żadnych obietnic promowania najnowszych technologii, stąd prawdopodobnie, jeszcze w tym roku, walkę o względy klientów zwyciężą pojazdy z normą emisji spalin Euro 5.
Nie przeszkadza to jednak w tym, aby już dziś rozmawiać o nowych rozwiązaniach w transporcie tym bardziej, że prężnie rozwijająca się spółka ma dużo zaoferowania polskim przewoźnikom.

Podsumowując 20-letni okres działalności MAN Truck & Bus w Polsce warto zawrócić uwagę na niektóre liczby: ponad 32 tys. dostarczonych pojazdów; ponad 13 tys. wyprodukowanych autobusów; ponad 43 tys. wyprodukowanych samochodów ciężarowych; ponad 250 mln euro inwestycji od 2002 roku; ponad 3500 pracowników w 5 głównych lokalizacjach – Niepołomice, Starachowice, Poznań, Sady k. Poznania, Wolica k. Warszawy.

Piotr-Stanski-MANPiotr Stański, prezes MAN Truck & Bus Polska:
- mija dwudziesty rok działalności naszej spółki na polskim rynku. Przez te wszystkie lata mocno angażowaliśmy się w rozwój rynku pojazdów ciężarowych. Stale powiększamy sieć serwisów, tak aby cały czas być blisko klienta i zawsze na czas móc służyć naszym wsparciem technicznym.

Również i ubiegły rok był dużym sukcesem dla spółki. W segmencie pojazdów użytkowych pow. 6 t DMC, MAN zajął drugie miejsce sprzedając 2616 szt. aut. Udział w rynku wynosi 17,44 %. W bardziej szczegółowym podziale, MAN Truck & Bus Polska również zajmuje wysokie pozycje: segment 6,1 - 10 t DMC - 234 sprzedane pojazdy (udział w rynku 33,43%); segment 10,1 - 15,9 t DMC – 385 sprzedanych pojazdów (udział w rynku 28,90%); niekwestionowaną pozycję lidera MAN osiągnął w sprzedaży podwozii - w tym trudnym okresie sprzedano ich, aż 485 szt. (udział w rynku 24,26%). Należy pamiętać, że koniec inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w 2012 roku i załamanie koniunktury w sektorze budowlanym spowodowało spadek sprzedaży pojazdów dla tych branż o ok. 30%.

Bernard-Wieruszewski-MANBernard Wieruszewski, Sales Manager MAN Truck & Bus Polska:
- w obecnym czasie liczą się koszty utrzymania pojazdu. My to wiemy i dlatego nie boimy się brać udziału w konkursach ofert. Zawsze mamy bardzo dobre wyniki.

Rynek autobusów jest zwykle bardziej przewidywalny. Wcześniej wiadomo jakie przetargi będą organizowane i dlatego każda oferta jest bardzo starannie przygotowywana. MAN w ubiegłym roku sprzedał 71 szt. autobusów, z czego przeważającą większość stanowiły pojazdy miejskie.

 

Zygmunt-Kaluzynski-MANRoman Kałużyński, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck & Bus Polska:
- cieszymy się, że nasze pojazdy nadal interesują naszych stałych klientów, a ponadto ciągle zdobywamy nowych. Z 13 tys. autobusów, które wyprodukowaliśmy w Polsce, 3 tys. trafiło do polskich klientów.

Sprzedaż pojazdów to rzecz ważna, jednak ważniejszą kwestią pozostaje obsługa aftersales. Nie sztuką jest sprzedać pojazd, ale sztuką jest jak najdłużej utrzymać długi kontakt z klientem, który użytkuje zakupiony sprzęt. W ostatnim czasie MAN Truck & Bus Polska kładzie szczególny nacisk na usługi serwisowe. W ofercie firmy pojawiały się liczne promocje na części zamienne i pakiety serwisowe w atrakcyjnych cenach. Widać efekty tej pracy, dynamika wzrostu kontraktów serwisowych mocno rośnie w górę:

Kontrakty-Serwisowe-MAN

Zapewne klienci MAN dostrzegaja już zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych stacji serwisowych. Zarówno partnerzy MAN jak i własne Truck Centra mają jednakowe procedury obsługi klienta. Przykładem są tu np.: Główny Proces Serwisowy - wstępna diagnostyka całego pojazdu przed przyjęciem do serwisu – proces przeprowadzany obecnie w każdym autoryzowanym punkcie serwisowym MAN; całodobowa Call Center - system zarządzania reklamacjami; rozliczanie gwarancji; obsługa Mobile24.

Poza poszerzeniem oferty serwisowej w minionym roku firma MAN rozpoczęła budowę kolejnych stacji serwisowych - w Małopolu koło Radzymina, w Modlnicy koło Krakowa oraz Akademii Serwisowej w Wolicy.

MAN troszczy się również o fanów marki. W lutym 2012 roku zainaugurowano działanie klubu MAN Trucker’s Word. Oferta klubu skierowana jest zarówno do właścicieli pojazdów, jak i do kierowców, premiując punktami korzystanie z usług serwisowych całej sieci serwisowej. Zdobyte punkty można wymieniać na atrakcyjne nagrody. Poza tym klub organizuje spotkania dla swoich członków, jak również ciekawe konkursy. W ciągu roku działalności klubu wstąpiło do niego ponad 3000 osób. Klubowy funpage na portalu społecznościowym Facebook ma już ponad 1200 fanów!

Michał Bąk
4Trucks.pl