Castrol na Monte Carlo 2010

Castrol na Monte Carlo 2010

monte-carlo-2010_1

Tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego odbędzie się Rajd Monte Carlo Samochodów Historycznych. Polskę reprezentować będzie sześć załóg, w tym Castrol Rally Team, w skład którego wchodzą Andrzej i Stanisław Postawka, jadący Polskim Fiatem 125p.

Kierowcy i miłośnicy samochodów historycznych już po raz trzynasty spotkają się na oblodzonej, lecz malowniczej trasie w Alpach Francuskich. Na starcie stawi się rekordowa liczba 340 załóg z całego świata, choć chętnych było zdecydowanie więcej, bo Rajd od początku swojego istnienia cieszy się niesłabnącą popularnością. Na liczącą ponad 2.500km trasę wyjechać mogą jedynie samochody mające więcej niż 30 lat i wyłącznie modele, które uczestniczyły w rajdzie Monte Carlo między 1955 a 1980 rokiem. Dlatego na liście startowej można znaleźć takie auta, jak Lancia Stratos, Porsche 911 Carrera, Alpine Renault, Fiat 124 Abarth, BMW 2002TI, Opel Ascona, Alfa Romeo GTV, Austin Mini Cooper czy Mercedes Benz 300SE. Równie imponująca jest lista kierowców, zawierająca większość nazwisk mistrzów świata i Europy z minionej epoki, jak chociażby startujący w tym roku po raz pierwszy Szwed Bjorn Waldegard.

rajd-monte-carlo-2010W barwach teamu Castrol po raz kolejny wystartują Andrzej Postawka i jego syn Stanisław. Wrocławianie pojadą 34-letnim Polskim Fiatem 125p. Andrzej, były prezes Automobilklubu Dolnośląskiego, a w latach 70. XX wieku czołowy polski zawodnik rajdowy oraz konstruktor samochodów rajdowych, wyczynowych i wyścigowych, startował w Monte Carlo już dwukrotnie. W 2008 roku jadąc z Julianem Obrockim uplasował się na 212. miejscu, a w 2009 – na 109, co jest wynikiem godnym podziwu tym bardziej, że prawie całą trasę Fiat 125p przejechał z zepsutym sprzęgłem. Andrzej Postawka w tym roku mierzy wyżej: o ile nie przeszkodzą mu problemy techniczne, to liczy na miejsce w pierwszej 50. Choć przyznaje, że prowadząca po bezdrożach trasa jest trudna, a w wielu miejscach jest zbyt wąsko, by wyprzedzać.  

Rajd rozpoczyna się 28 stycznia od "zlotu gwiaździstego" z pięciu miejsc w Europie. Polacy wystartują z niemieckiego Bad Hombourg, pozostali uczestnicy także z Barcelony, Turynu, Kopenhagi i Reims. Po około 800 km wszystkie załogi spotkają się i dalej rywalizować będą na tej samej trasie. Na mecie pod słynnym kasynem w Monte Carlo spodziewani są w środę 3. lutego.


Źródło: Castrol Polska