×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 49.
Wielopoziomowy system automatycznego transportu, kompletacji i identyfikacji towarów- realizacja PROMAG w przemyśle lekkim

Automatyzacja konieczna na rynku magazynowym

O automatyzacji jako wiodącym trendzie na rynku magazynowym mówi się przynajmniej od kilku lat.

O ile jednak firmy funkcjonujące w Europie Zachodniej od dawna inwestują z powodzeniem w tego typu rozwiązania, to polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają na poważnie się nimi interesować. To dobry znak, bo bez automatyzacji i robotyzacji procesów trudno będzie im sprostać wymaganiom rosnącej konkurencyjności na rynku.

Co prawda w Polsce znaleźć można mniej lub bardziej spektakularne przykłady automatyzacji procesów magazynowo - produkcyjnych, jednak na takie inwestycje decydowały się do tej pory przede wszystkim duże globalne firmy z kapitałem zagranicznym. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. dostęp do kapitału i środków finansowych.

Trudno liczyć oczywiście na to, by polskie magazyny mogły w ciągu kilku najbliższych lat nadrobić zaległości i w pełni się zautomatyzować. Z roku na rok sytuacja jest jednak coraz lepsza – rośnie zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami. Co ważne, dotyczy to nie tylko największych przedsiębiorstw dysponujących ogromnymi powierzchniami magazynowymi, ale także tych mniejszych, od  kilku do kilkunastu tysięcy miejsc paletowych.

Konkurencyjność wymaga inwestycji
Wśród głównych barier utrudniających polskim firmom inwestycje w automatykę magazynową wymienić należy przede wszystkim przekonanie o dużych nakładach początkowych takiej operacji i łączącą się z tym obawę sprowadzającą się do prostego pytania „czy nas na to w ogóle stać?”. Do tego dochodzi niepewność czasu zwrotu i kosztów ostatecznych całej inwestycji, i tego, czy w ostatecznym rozrachunku będzie ona opłacalna. Poza barierami czysto finansowymi – polska branża magazynowa boryka się także z brakiem wystarczającej wiedzy na temat możliwych i właściwych do zastosowania rozwiązań i brakiem doświadczenia w tym zakresie. A to utrudnia podejmowanie decyzji.

Polskie magazyny, by z powodzeniem funkcjonować na globalnym rynku muszą być konkurencyjne. I właśnie konkurencyjność to nadrzędna wartość, którą niesie za sobą automatyzacja. Pytanie, co w praktyce oznacza ona dla danego przedsiębiorstwa? Przede wszystkim dzięki nowoczesnym rozwiązaniom automatyki magazynowej możemy zdecydowanie poprawić wydajność procesów, a co za tym idzie obniżyć koszty jednostkowe produktu. Maszyna, w przeciwieństwie do człowieka, może pracować cały czas, praktycznie 24 godziny na dobę i jest w stanie wykonać w tym samym czasie zdecydowanie więcej operacji, co sprzyja z kolei obniżeniu kosztów pracy, a jednocześnie pozwala poprawić jakość dostaw, przyspieszyć ich terminy itp. Dzięki automatyzacji możemy też wyeliminować niemal do zera ewentualne błędy w kompletacji produktów. Automatyzacja to także wymierne oszczędności eksploatacyjne. Dla przykładu regały z układnicami nie potrzebują ani światła, ani ciepła więc mogą pracować w nieoświetlonym i nieogrzewanym magazynie. Dzięki systemom automatycznym na tej samej powierzchni zmieścimy zdecydowanie więcej towarów − nasz magazyn może być więc mniejszy, co ogranicza koszty jego budowy, późniejszego utrzymania, ale także podatków.

Regały, systemy transportu i roboty?
Jak wynika z badania Polskich Menedżerów Logistyki z 2014 roku, polskie firmy zainteresowane są obecnie przede wszystkim inwestycjami w takie rozwiązania jak: automatyczne strefy składowania typu AS/RS, automatyczne systemy transportu wewnętrznego oraz automatyczne systemy komplementacji zamówień. Taki kierunek potwierdza także Karolina Tokarz, według której do najczęstszych produktów oferowanych obecnie przez PROMAG S.A. należą regały gęstego składowania z platformami sterowanymi radiowo, regały obsługiwane przez układnice magazynowe, regały windowe, karuzelowe, wielopoziomowe systemy transportu i komisjonowania oparte na konstrukcjach pomostów, w których ścieżki kompletacji planowane są przez indywidualne algorytmy, a także systemy paletyzacji z użyciem robotów przemysłowych, które integrowane są z przenośnikami i urządzeniami do pakowania.

Automatyzacja będzie coraz tańsza
Mimo pozytywnych zmian jakie da się zaobserwować na polskim rynku, w dalszym ciągu w wypadku wielu firm pokutuje przekonanie, że automatyzacja jest po prostu droga, a nawet zbyt droga, by mogła być opłacalna. Na pewno jest tak, że wymaga ona od każdej firmy niemałych początkowych nakładów finansowych. Jednak w dłuższej perspektywie jest to jedyna droga by obniżyć koszty funkcjonowania, a tym samym zapewnić sobie dalszy rozwój. Poza tym z biegiem lat nowoczesne rozwiązania intralogistyczne, wraz z ich upowszechnianiem się, sukcesywnie tanieją, a w efekcie są już teraz dostępne dla coraz szerszej grupy klientów (poza tym środki na inwestycję można pozyskać m.in. ze środków unijnych). W tym aspekcie przed dużą szansą stoją zwłaszcza średnie polskie przedsiębiorstwa, w których na dobrą sprawę brakuje jakichkolwiek rozwiązań z zakresu automatyki magazynowej, a cała praca spoczywa w rękach człowieka.

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu automatyzacji i robotyzacji nie może być jednak impulsywne, ale wymaga myślenia strategicznego i musi być poparte analizą przedwdrożeniową. Warto też cały proces powierzyć firmie, która ma doświadczenie w tym zakresie, jest nie tylko dostawcą produktów, ale posiada odpowiednie zaplecze projektowe, inżynierskie, produkcyjne i jest w stanie służyć stałym kompleksowym, merytorycznym doradztwem na każdym jego etapie.

4trucks.pl / PROMAG S.A.