Nowa generacja systemów bezpieczeństwa w ciężarówkach MAN

Nowa generacja systemów bezpieczeństwa w ciężarówkach MAN

MAN wprowadza aktualnie nową generację systemu hamowania awaryjnego EBA i sygnału ostrzeżenia o nagłym hamowaniu ESS.

Równocześnie system EBA oraz nowy system utrzymania pasa ruchu LGS będą wyposażeniem seryjnym w pojazdach, w przypadku których wyposażenie to od listopada będzie wymagane przy pierwszej rejestracji. Dotyczy to zdecydowanej większości pojazdów ciężarowych MAN, autokarów i autobusów dalekobieżnych MAN i NEOPLAN oraz podwozi autokarów MAN.

Wyposażenie obowiązkowe od 1 listopada 2015
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, od listopada 2015 roku obowiązek wyposażenia w system hamowania awaryjnego odpowiadający poziomowi bezpieczeństwa 1 będzie dotyczył wszystkich nowych dwu- i trzyosiowych pojazdów ciężarowych o maksymalnej masie całkowitej powyżej ośmiu ton i tylnej osi z zawieszeniem pneumatycznym. System utrzymania pasa ruchu będzie natomiast bezwzględnie wymagany w dwu- i trzyosiowych pojazdach ciężarowych powyżej 3,5 ton. System hamowania awaryjnego EBA montowany w pojazdach MAN od lipca 2015 roku już dziś spełnia zaostrzone wymagania ustawowe odpowiadające poziomowi bezpieczeństwa 2, które będą obowiązywać w przypadku nowych pojazdów rejestrowanych od listopada 2018. Nasi klienci otrzymują zatem wartościowy system bezpieczeństwa, spełniający wymagania przyszłych przepisów.

Współpraca czujników radaru i kamery
Opracowany przez MAN system hamowania awaryjnego EBA nowej generacji wykorzystuje informacje przekazywane z czujnika radarowego znajdującego się z przodu pojazdu oraz z kamery zainstalowanej na szybie przedniej. Współpraca tych czujników pozwala na bardziej niezawodną interpretację kompleksowych sytuacji występujących na drodze oraz na szybszą i bezpieczniejszą identyfikację pojawiających się na niej przeszkód. System wcześniej uruchamia proces hamowania awaryjnego, dzięki czemu pojazd zyskuje czas na redukcję prędkości i może się szybciej zatrzymać.

Pełna czujność: funkcjonowanie hamowania awaryjnego
System EBA reaguje na zauważony obiekt wymagający awaryjnego hamowania i na brak reakcji kierowcy (brak zmiany pasa ruchu lub rozpoczęcia hamowania), generując sekwencję różnych działań. Pierwszą reakcją systemu jest wysłanie do kierowcy ostrzeżenia w formie przenikliwego sygnału ostrzegawczego i pojawienie się wskazania na wyświetlaczu. Równocześnie napełniane są już przewody hamulcowe, w celu skrócenia czasu ewentualnej reakcji. Uruchomione zostają także światła hamowania, aby z wyprzedzeniem przesłać sygnał ostrzeżenia dla pojazdów jadących z tyłu.

Sygnał ostrzeżenia hamowania awaryjnego ESS
W przypadku nagłego hamowania system ostrzegania ESS (Emergency Stopping Signal) uruchamia, oprócz świateł hamowania, także migacze pulsujące z większą częstotliwością (ostrzeżenie o awaryjnym hamowaniu), informując w ten sposób jadące za nim pojazdy o wystąpieniu sytuacji awaryjnej. Przeprowadzane badania pokazały, że wczesne ostrzeganie pozwala na uniknięcie wypadków wjechania w tył pojazdu.

Nowy system utrzymania pasa ruchu LGS (Lane Guard System)
Nowy system utrzymania pasa ruchu LGS jest wyposażony w kamerę najnowszej technologii. Pozwala to na identyfikację pasa ruchu z większą precyzją i dzięki temu na ograniczenie do minimum liczby ostrzeżeń wysyłanych bez potrzeby. System LGS przy prędkości powyżej 60 km/h monitoruje pozycję pojazdu w stosunku do pasa ruchu i wysyła do kierowcy ostrzeżenie w przypadku, gdy najechał on w niezamierzony sposób na linię ograniczającą pas ruchu.

4trucks.pl / MAN

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL