Napęd MAN HydroDrive już 10 lat na rynku

Napęd MAN HydroDrive już 10 lat na rynku

W roku 2005 firmie MAN udało się spełnić marzenie klientów, aby „za naciśnięciem guzika“ uzyskać większą trakcję na oś przednią.

Napęd MAN HydroDrive wypełnił istniejącą na rynku lukę w przypadku klientów, którzy głównie podróżują w warunkach szosowych, lecz w niektórych sytuacjach potrzebują również większej trakcji na oś przednią, a jednocześnie nie są zainteresowani kupnem ciężarówki z napędem na wszystkie koła. W dziedzinie napędu na wszystkie koła firma MAN niemal przez całe dziesięciolecie była bezkonkurencyjna, dzięki czemu dzisiaj może czerpać ze swoich bogatych doświadczeń w tym zakresie.

Największa oferta pojazdów na rynku
Od czasu wprowadzenia na rynek napędu MAN HydroDrive jego efektywność i zalety w zakresie bezpieczeństwa przekonały ponad 11 000 klientów. MAN oferuje największą na rynku paletę pojazdów z napędem HydroDrive, dostępną w sześciu konfiguracjach osi i w dwóch wysokościach konstrukcyjnych, w wersjach dwu- do czteroosiowych, typach TGS i TGX. Z tego napędu korzysta najwięcej klientów w Austrii i Szwajcarii oraz w Niemczech i w Skandynawii.

Napęd ten najczęściej stosowany jest w pojazdach straży pożarnej, śmieciarkach, pojazdach pracujących na budowie i pojazdach-cysternach, które nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w górzystym terenie muszą bezpiecznie dotrzeć do celu, a także w pojazdach pracujących na nieutwardzonych drogach leśnych przy transporcie drewna.

Na rozmoczonych od deszczu drogach w wielu przypadkach napęd tylny okazuje się niewystarczający, zwłaszcza gdy pojazd nie jest załadowany i tylna oś nie jest w stanie osiągnąć pełnej trakcji. Dotyczy to na przykład wjazdu lub wyjazdu na nieutwardzonym terenie placu budowy, po którym poruszają się pojazdy przywożące materiały budowlane, wywrotki lub pojazdy-betoniarki. Pojazd z napędem HydroDrive, który w takich sytuacjach nie ugrzęźnie w żwirowni, stanowi gwarancję terminowości dostaw.

Masa ciężarówki z napędem HydroDrive jest o ponad 400 kg mniejsza niż masa analogicznego pojazdu ciężarowego wyposażonego w klasyczny napęd na wszystkie koła. Pojazdy z napędem HydroDrive mają w związku z tym większą ładowność, a więc zapewniają także szerszy zakres eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami szosowymi. Dzięki temu niektóre przedsiębiorstwa nie muszą kupować dodatkowo pojazdu z napędem na wszystkie koła.

Niewielka wysokość i dobry promień skrętu
MAN HydroDrive jest jedynym systemem napędu na wszystkie koła, który może napędzać oś przednią także w pojazdach o normalnej i średniej wysokości konstrukcyjnej. Zaleta tego rozwiązania polega między innymi na możliwości wyposażenia w napęd na wszystkie koła także pojazdów z zabudową kontenerową, których wysokość musi umożliwiać obsłudze pozycję stojącą, czyli na przykład pojazdów z wymiennymi kontenerami stosowanych w straży pożarnej i ratownictwie. Zgodnie z ustawowymi ograniczeniami wysokości, takie wysoko montowane kontenery mogą być bowiem przewożone tylko na pojazdach o normalnej wysokości konstrukcyjnej. Kolejną zaletą pojazdu wyposażonego w napęd HydroDrive jest mniejszy promień skrętu w porównaniu z analogicznym pojazdem z mechanicznym napędem na oś przednią. Stanowi to duży plus między innymi w przypadku pojazdów straży pożarnej, które dzięki temu mogą sprawnie zawracać.

Pokonywanie wysokości
Napęd osi przedniej przy wykorzystaniu systemu MAN HydroDrive realizowany jest przez hydrostatyczne silniki znajdujące się w każdym z kół, zasilane pompą hydrauliczną o ciśnieniu do 420 bar. Napęd na oś przednią można włączać za pomocą przełącznika obrotowego również podczas jazdy oraz pod obciążeniem.

Dodatkowa trakcja dostępna jest także podczas jazdy wstecz i na luzie. Zwiększa to moc hamowania systemów zwalniacza, w szczególności systemu MAN PriTarder. Poza tym pojazd jest lepiej sterowny na śliskim podłożu, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. System HydroDrive ma także dwie zasadnicze zalety z punktu widzenia producentów zabudów. Przy montażu zabudowy wywrotki na podwoziu z napędem HydroDrive nie wystają poza górną krawędź ramy żadne elementy konstrukcyjne i dostępna jest duża paleta napędów dodatkowych.

4trucks.pl / MAN

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL