Nowa generacja silnika Mercedes-Benz OM 471

Nowa generacja silnika Mercedes-Benz OM 471

Oszczędność 1100 litrów paliwa rocznie, emisja CO2 niższa o prawie 3 tony — to dwa z kluczowych parametrów w transporcie dalekobieżnym pojazdów z najnowszej generacji silnikiem OM 471 firmy Mercedes-Benz przy rocznym przebiegu 130 tysięcy km.

Cztery lata po wprowadzeniu rewolucyjnej generacji silników zaczyna się kolejny etap rozwoju, w którym koncern Daimler Trucks dzięki pojazdom Mercedes-Benz Actros jeszcze bardziej zwiększa przewagę nad konkurencją w zakresie efektywności. Inżynierowie z firmy Mercedes-Benz rozwiązali problem kwadratury koła: zużycie paliwa staje się mniejsze o dodatkowe 3%, a wraz z większym momentem obrotowym zwiększa się dynamika jazdy. Nowa maksymalna moc rzędu 390 kW (530 KM) i moment obrotowy o wysokości 2600 Nm stanowią ukoronowanie pojazdów z tej serii. W szczególności po raz kolejny zwiększyła się wytrzymałość. Najnowsza generacja OM 471 zatem ponownie wyznacza standardy wśród silników Heavy-Duty stosowanych w ciężkich pojazdach użytkowych.

Nowość: najnowsza generacja układu wtryskowego X-Pulse r
Istotnym elementem nowej generacji silników jest najnowsza generacja układu wtryskowego X-Pulse, unikalnego układu wtrysku common rail wyposażonego w układ zwiększający ciśnienie wtrysku i funkcję łatwej modyfikacji wtrysku. Maksymalne ciśnienie w szynie paliwowej zostało zwiększone z 900 do 1160 barów, co sprawia, że maksymalne ciśnienia wtrysku wynosi 2700 barów.

Zastosowane zostały ośmiootworowe dysze wtryskowe (dotychczas siedmiootworowe), dzięki czemu maksymalny przepływ zwiększył się o około 10%. Ponadto nowością są: geometria niecek w tłokach, stopień sprężania podniesiony wyraźnie z 17,3:1 na 18,3:1 oraz obniżony stopień recyrkulacji spalin (EGR). Wszystkie nowości przyczyniają się do dalszej poprawy współczynnika sprawności w całej gamie silników. Skutkiem tego jest wyraźnie zmniejszone zużycie paliwa. Zgodnie z nową krzywą momentu obrotowego najlepsze wartości przesuwają się w kierunku niższych wartości obrotów silnika.

Nowość: mocniejszy silnik o mocy 390 kW (530 KM)
Najnowsza generacja układu wtryskowego X-Pulse ze znacznie wyższym ciśnieniem wtrysku stanowi jednocześnie podstawę zapewnienia nowej mocy silnika OM 471. Silnik osiąga moc równą 390 kW (530 KM) i uzyskuje znakomity maksymalny moment obrotowy na poziomie 2600 Nm. Już przy prędkości obrotowej równej 600 obr./min moment obrotowy wynosi 1600 Nm. W związku z tym silnik OM 471 wchodzi w takie zakresy mocy i momentów obrotowych, które przed kilkoma laty wydawały się być zastrzeżone wyłącznie dla znacznie większych silników ośmiocylindrowych.

OM 471 jest zaliczany do najsilniejszych silników spalinowych w swojej klasie. Na uwagę zasługuje zarówno moc równa 30,5 kW (41,4 KM) na litr pojemności, jak również moment obrotowy równy 203 Nm na litr pojemności. Dzięki tak znakomitym parametrom nowy silnik spełnia wszystkie wymagania nawet w bardzo wymagających sytuacjach przy łącznej masie całkowitej równej i przekraczajacej 40 ton.

Nowość: wysoki moment obrotowy przy niższej prędkości obrotowej
Nowy układ wtrysku jest istotny nie tylko dla największej mocy, ale również dla pozostałych wariantów mocy silnika OM 471. Wprawdzie maksymalne wartości mocy i momentu obrotowego pozostają nominalnie niezmienione, jednak wyraźnie wzrastają krzywe mocy w najniższym zakresie obrotów, co nadaje silnikom nową charakterystykę. Silniki OM 471 już teraz osiągają przy prędkości obrotowej poniżej 800 obr./min na wszystkich poziomach mocy moment obrotowy wynoszący minimalnie 2000 Nm. W zależności od poziomu mocy maksymalny moment obrotowy ma wartość od 800 do 950 obr./min.

Najnowsza generacja silnika OM 471 w autokarach Mercedes-Benz i Setra
Najnowsza generacja silnika Mercedes-Benz OM 471 jest dostępna również w autokarach EvoBus. W wersjach trójosiowych Mercedes-Benz Travego oraz Setra ComfortClass 500 opcjonalnie stosowana jest wersja o mocy 350 kW (476 KM) i momencie obrotowym 2300 Nm. Fabrycznie pojazdy te są wyposażone w bardziej kompaktowy sześciocylindrowy silnik rzędowy Mercedes-Benz OM 470 o pojemności 10,7 l. Ten poziom mocy silnika OM 471 występuje nawet w serii zaawansowanej technologicznie — Setra TopClass. Wysokopokładowe autokary mogą osiągać moc 375 kW (510 KM) i moment obrotowy 2500 Nm.

4trucks.pl / Mercedes Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL