Faktoring w branży transportowej

Faktoring w branży transportowej

Faktoring jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, a co za tym idzie borykają się z problemem utrzymania płynności finansowej.

Dotyczy to także branży transportowej, która coraz chętniej sięga po tę usługę. Przykładem jest współpraca internetowej giełdy transportowej TLS24 i platformy aukcji faktur Faktorama.

Długie oczekiwanie na płatności w branży transportowej to już standard. Zwykle w umowie zapisane są 60- czy nawet 90-dniowe terminy. Jest to niekorzystne, ponieważ niezależnie od wpływów trzeba na bieżąco opłacać pracowników, ponosić koszty zakupu paliwa, użytkowania floty czy obsługi leasingowej. Jednak duża konkurencyjność wśród firm transportowych sprawia, że chcąc pozyskać nowe zlecenia muszą one zgadzać się na nawet niekorzystne warunki klientów.

Planując nasze oprogramowanie chcieliśmy stworzyć kompleksowe rozwiązanie, które dostarczy wszystkich narzędzi niezbędnych do prowadzenia gospodarczej działalności transportowej. Doskonale zdajemy sobie sprawę z problemów, z jakimi borykają się firmy transportowe, dlatego też naturalnym krokiem było zaproponowanie naszym klientom pakietów usług finansowych, rachunkowych czy leasingowych. Teraz będą oni mogli także korzystać ze sprawdzonych rozwiązań faktoringowych – mówi Bogumił Socha, Menadżer projektu w TLS24

Wyspecjalizowane firmy świadczące usługi faktoringowe najchętniej podejmują współpracę z dużymi podmiotami, mającymi grono stałych odbiorców i kontrahentów. Branża transportowa charakteryzuje się jednak większą rotacją klientów. Niejednokrotnie poszukują oni przewoźnika tylko w pojedynczych przypadkach. Zasady działania rynku doskonale pokazują giełdy transportowe, na których każdego dnia spotykają się przewoźnicy oferujący wolną przestrzeń ładunkową oraz spedytorzy szukający najkorzystniejszej na rynku oferty przewozu swoich towarów. Alternatywą dla firm, które mają problem z nawiązaniem współpracy z faktorem, są internetowe platformy aukcji faktur.

Przedsiębiorcy mają wpływ na przebieg aukcji, ponieważ sami ustalają minimalne wartości, za jakie mogą sprzedać daną fakturę oraz warunki „kup teraz”, które akceptowane są jako automatyczne zakończenie aukcji.

4trucks.pl / Faktorama

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL