50 lat elektronicznego sterowania skrzyń biegów

50 lat elektronicznego sterowania skrzyń biegów

W roku 1965 firma Bosch opracowała pierwszy elektroniczny układ sterujący dla manualnej skrzyni biegów.

Pięćdziesiąt lat temu w podróż udał się pierwszy prototyp Boscha wyposażony w elektroniczny układ sterowania skrzyni biegów. Zmiany biegów w modelu Glas 1700 - nowoczesnym sedanie klasy średniej – dokonywały się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Inżynierowie wykorzystywali ten samochód jako pojazd badawczy dla zupełnie nowego typu systemu. Elektroniczne sterowanie zastosowane w manualnej skrzyni biegów miało zwolnić kierowcę od konieczności wciskania pedału sprzęgła i ręcznego operowania dźwignią zmiany biegów.

To rozwiązanie zostało opracowane pod kierownictwem młodego inżyniera Hermanna Scholla, który obecnie jest honorowym przewodniczącym Grupy Bosch. Układ został zaprojektowany jako przystępna cenowo alternatywa dla drogich automatycznych skrzyń biegów, które wówczas były oferowane prawie wyłącznie w luksusowych limuzynach. W 1965 roku zostało wyprodukowanych kilkaset takich układów dla samochodu Glas 1700.

Motronic stworzył podstawy do automatycznych skrzyń biegów
Dopiero rok później inny wynalazek firmy Bosch stał się bodźcem do masowego sukcesu automatycznych skrzyń biegów. W 1979 roku Bosch zainstalował po raz pierwszy w samochodzie, w systemie Motronic – stanowiącym połączenie elektronicznego wtrysku paliwa i zapłonu – dowolnie programowalny mikroprocesor. Ponadto był to pierwszy w historii przypadek zastosowania w samochodzie komputera z odrębną pamięcią.
Dopiero w wyniku kombinacji obu elektronicznych układów sterowania: skrzynią biegów i silnikiem – automatyczne przełączanie biegów stało się o wiele bardziej komfortowe. Urządzenie sterujące skrzyni biegów przesyła polecenia do silnika, podobnie jak kierowca podczas ręcznej zmiany przełożeń wykorzystuje pedał gazu do sterowania silnikiem. Z kolei sterownik silnika interpretuje te polecenia i je realizuje. Tego rodzaju układ sterowania skrzynią został zainstalowany po raz pierwszy w modelu BMW 745i w roku 1983 - wraz z automatyczną skrzynią 4HP22 wykonaną przez ZF AG, z siedzibą w Friedrichshafen w Niemczech.

Urządzenie sterujące skrzyni biegów: miniaturowy komputer high-tech
W tym czasie technologia była jeszcze dość ekskluzywna. Jednak w ciągu dwóch następnych dekad stała się standardem we wszystkich samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Wskazała także istotny trend. Elektroniczne sterowanie skrzyni biegów, które synchronizuje zmiany biegów na podstawie parametrów wtrysku i zapłonu, jest w najlepszym tego słowa znaczeniu systemem pracującym w sieci: w celu zapewnienia optymalnych osiągów, komfortu jazdy, zużycia paliwa i emisji spalin.

4trucks.pl / Bosch

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL