Chmura sposobem na zwiększanie efektywności firmy logistycznej

Terminal

Niemal każda firma odpowiedzialna za transport masowy musi na co dzień zmagać się z problemem niechcianych awarii lub nagłych nieobecności pracowników.

Czytaj więcej Prostym rozwiązaniem tych problemów wydaje się wdrożenie systemu informatycznego odpowiedzialnego za zarządzanie transportem pozwalającego na optymalne wykorzystanie zasobów, wymaga to jednak znacznych nakładów finansowych związanych z infrastrukturą IT. Jak uniknąć wysokich kosztów a zarazem zwiększyć bezpieczeństwo świadczonych przez nas usług?

Niespodziewana awaria?
Nie od dziś wiadomo, że częstym problemem firm odpowiedzialnych za transport w dużych miastach są między innymi niespodziewane zmiany warunków na drodze, takie jak śnieżyce lub wypadki utrudniające płynność ruchu. Wyzwaniem w takich przypadkach jest zapewnienie odpowiednio szybkiego czasu reakcji oraz wdrożenie optymalnych zmian w rozkładzie, które pozwolą na zachowanie jednostajnego ruchu przy wykorzystaniu dostępnego zasobu w postaci ludzi oraz floty. W branży transportowej ryzyko awarii lub wypadku, który zmusi nas do zmian w rozkładzie jest na tyle duże, że dobrym pytaniem nie jest to czy wypadek w ogóle się wydarzy, ale pytanie kiedy będzie miał on miejsce i jak łagodzić jego skutki. Na tym etapie dużą rolę zaczyna odgrywać system zarządzania transportem, pozwalający na udoskonalanie rozkładów jazdy w czasie rzeczywistym.

- Najważniejszą cechą dobrego systemu zarządzania transportem jest idealne dopasowanie do aktualnych potrzeb klienta. Inne potrzeby będzie miał Zarząd Komunikacji Miejskiej w dużym mieście takim jak Kraków, inaczej będzie to wyglądać w mieście w którym liczba autobusów miejskich jest niewielka. Co więcej, nawet jeśli dobrze określimy potrzeby w momencie rozmowy z klientem, może się okazać, że za pół roku znacznie one wzrosną. Idealny system zarządzania transportem potrafi sprostać dynamice zmian biznesu klientów - mówi Mariusz Dańda, dyrektor IT w firmie DPK System.

Jednym z rozwiązań umożliwiających szybkie dostosowanie infrastruktury informatycznej do aktualnych potrzeb jest cloud computing. Jest to model, w którym korzystamy z potrzebnej nam przestrzeni dyskowej, jednak fizyczne serwery znajdują się w zupełnie innym miejscu – możemy dowolnie zwiększać lub zmniejszać ich ilość bez potrzeby inwestycji w nowy sprzęt.

Elastyczność bez ryzyka
Dzięki implementacji systemu transportowego na tak zwanej chmurze firmy są w stanie zyskać niezawodność i elastyczność, która wcześniej była niemożliwa do uzyskania, to co kiedyś wymagało od nas kilku tygodni teraz może być zrealizowane jeszcze tego samego dnia. Przykładowo dodanie nowych fizycznych serwerów dedykowanych w tradycyjnych modelach może trwać nawet 2 tygodnie, podczas gdy zwiększenie zasobów w modelu cloudowym nie powinno zająć więcej niż 30 minut.

- Powodem dla którego zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, by wdrażać nasz system na tzw. chmurze było właśnie dążenie do większej elastyczności i zwiększenia dostępności naszego systemu. Kiedyś, gdy tworzyliśmy parametry środowiska informatycznego, na którym powinien działać Transportowy System Informatyczny, nigdy nie mieliśmy 100 % pewności, że zachowa on ciągłość swojego działania z przyczyn zupełnie od nas niezależnych. Zazwyczaj firmy, nawet te o bardzo stabilnej pozycji rynkowej, nie dysponują wystarczająco wydajnym sprzętem a koszty inwestycji w nową infrastrukturę informatyczną są stosunkowo wysokie. Dlatego dobrym rozwiązaniem okazała się moc obliczeniowa dostarczana nam przez najnowocześniejsze data center w Polce. Chmura udostępniana przez Polcom pozwala nam na skalowanie środowiska informatycznego i dokładnie dodatkowych elementów według potrzeb naszych klientów. Daje nam to pewność tego, że niezależnie od tego jak będą się one zmieniać, nasz system będzie mógł się do tego szybko przystosować i działać wydajnie, to z kolei jest dla nas gwarancją satysfakcji naszych klientówmówi Mariusz Dańda.

W przypadku DPK, obsługującego tak strategicznych przewoźników jak Przewozy Regionalne czy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, takie podejście okazało się kluczowe. Dzięki oferowaniu klientom rozwiązań opartych o cloud computing całość systemu zyskała niezawodność i elastyczność.

Jak zapewnia Mariusz Dańda, decyzja o przejściu na chmurę obliczeniową była kwestią odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu, nie zaś ślepej wiary w nowe technologie. Jak się okazuje było to podyktowane chęcią zapewnienia większego bezpieczeństwa Transportowego Systemu Informatycznego oraz optymalizacją kosztów początkowych, ponieważ decyzja o przejściu na moc obliczeniową nie wiąże się z inwestycją w nowy, drogi sprzęt.

- Cloud computing jako model dostarczania architektury informatycznej dla firm może w znaczny sposób wpłynąć na dynamikę ich rozwoju. Nowoczesne firmy muszą reagować na zmiany natychmiast. IT musi również podążać za takimi wyzwaniami, stąd szybkość wprowadzania zmian, realizacji projektów , implementacji nowych systemów ale również dostępność i skalowalność są tak istotne dla ich funkcjonowania. Odnosząc się do danych międzynarodowych możemy zauważyć, że dynamika zmian w IT wiąże się także z rozwojem ekonomicznym krajów. Komisja Europejska szacuje, że rozwój cloud computingu może wygenerować zwiększenie wartości europejskiego PKB o 160 mld Euro już w 2020 r. a także wygenerować 2,5 mln nowych miejsc pracy - podkreśla Marcin Gwóźdź, prezes zarządu firmy Polcom.

Co z kosztami?
Jak się okazuje wdrażanie oprogramowania do zarządzania logistyką na chmurze obliczeniowej sprzyja dodatkowo ograniczaniu kosztów związanych z wdrożeniem systemu oraz jego utrzymaniem w ciągłej gotowości. Klient nie musi już inwestować w drogi sprzęt oraz nie ponosi kosztów związanych z jego serwisowaniem i rozbudową. Koszty rozkładane są proporcjonalnie w czasie, a klient otrzymuje dokładnie tyle przestrzeni dyskowej ile potrzebuje w danym momencie. Jeśli okazuje się, że jego potrzeby są większe niż pierwotnie zakładano, przyznaną klientowi moc obliczeniową można skalować zgodnie z jego oczekiwaniami. Takie rozwiązanie pozwala więc na korzystanie z najlepszej jakości sprzętu przy zachowaniu przewidywalności kosztów.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL