Centra dystrybucyjne kumulują korzyści

Centra dystrybucyjne kumulują korzyści

Centra logistyczno-dystrybucyjne całkowicie zmieniły postrzeganie łańcucha dostaw dla handlu detalicznego.

Stało się tak ze względu na przesunięcie kluczowej odpowiedzialności na operatora danego centrum, którym w przeważającej większości jest operator logistyczny. Jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania?

Outsourcing obsługi logistycznej może funkcjonować zarówno w przypadku świadczenia obsługi w ramach własnych magazynów operatora, jak i poprzez serwis typu in-house w obiektach klienta. Taki sposób działania jest możliwy dzięki wysokiemu poziomowi kompetencji oraz dzięki koncentracji na stałym podnoszeniu jakości przez podmioty wyspecjalizowane w obsłudze magazynowo-dystrybucyjnej. Dlaczego zatem warto rozważyć któryś z tych scenariuszy?

- Uzyskany efekt to odciążenie producenta towarów, którego kompleksowa obsługa zostaje przeniesiona pod dach jednego centrum logistycznego. Począwszy od kontroli jakościowej w momencie dostawy towaru, przez przepakowania, tworzenie zestawów promocyjnych, monitorowanie dat przydatności z podziałem na odbiorców, czy też dedykowane sposoby pakowania np. w kosze, które wymagane są w dostawach do galerii handlowych - mówi Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions.

Powierzenie odpowiedzialności za obsługę logistyczną zewnętrznemu operatorowi pozwala także na usystematyzowanie wielu aspektów współpracy na linii sprzedawca - klient. Jedną z kluczowych korzyści jest tutaj z pewnością także możliwość skorzystania z efektu skali.

W tej chwili podmiot wprowadzający produkt na rynek ma możliwość skorzystania z synergii z innymi projektami operatora, dzięki czemu uzyskuje szeroki zakres elastyczności, jest w stanie monitorować poziom zapasów, a często ma także możliwość przenieść na operatora część dotychczasowych zadań. Obsługa w ramach jednego centrum dystrybucyjnego pozwala też w dowolnym momencie skompletować przesyłki od wielu dostawców, które trafią skonsolidowane do odbiorcy finalnego w dowolnej formie, np. w postaci popularnych w ostatnich latach display-ów ekspozycyjnych, które wypełnione produktami bezpośrednio trafiają do sklepu i są gotowe do sprzedaży natychmiast po rozładunku - mówi Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions.

Poza dobrze rozwiniętą infrastrukturą niezwykle istotnym elementem udanej współpracy z operatorem zewnętrznym są również rozwiązania informatyczne. W zależności od oferowanej przez nie funkcjonalności mogą one zapewnić klientowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu swoimi zasobami magazynowymi.

- Doskonałym przykładem będą tutaj aplikacje mobilne dla handlowców, które właśnie wprowadziliśmy w DSV Solutions. Dzięki nim przedstawiciel handlowy może analizować poziom zapasów oferowanych asortymentów, podglądając ich dostępność w magazynie centralnym z dowolnego punktu, za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest on w stanie np. zapewnić klienta o możliwej dostawie podczas rozmowy handlowej, co nie byłoby możliwe, gdyby dla potwierdzenia zamawianych ilości konieczny był kontakt z kilkoma zakładami produkcyjnymi lub dostawcami - mówi Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions.

Efektem rozwoju centrów logistycznych jest zatem przede wszystkim znacząca poprawa jakości i czasu obsługi dzięki eksperckim kompetencjom operatorów. Dodatkowo warto zaznaczyć takie zalety, jak ogromna elastyczność funkcjonowania, zwiększenie dostępności i konfiguracji asortymentowych oraz pełną przejrzystość procesów, pozwalająca na koncentrację na działaniach sprzedażowych po stronie producenta czy dystrybutora.

4trucks.pl / Grupa DSV

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje