Jakie wózki widłowe były poszukiwane przez polskie firmy w ostatnim roku?

Jakie wózki widłowe były poszukiwane przez polskie firmy w ostatnim roku?

Wózki widłowe są ważnym elementem wyposażenia wielu firm, ułatwiającym prace związane z rozładunkiem, przewożeniem i przechowywaniem ładunków o dużej masie i wymiarach.

Firmy częściej zaopatrują się w pojazdy używane niż nowe, a najpopularniejszym typem są wózki widłowe czołowe - pokazuje druga edycja raportu serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących produktów i usług wraz z ich dostawcami - w badaniu przeanalizowano 2 022 zapytania ofertowe. Wózki służą najczęściej do transportu towarów o wadze 2-3 ton oraz do podnoszenia ładunków na wysokość 1,5-3 metrów.

Najpopularniejsze wózki czołowe
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Oferteo.pl, zdecydowana większość firm potrzebuje wózków widłowych czołowych (78,3% zapytań) do pracy w magazynie lub na utwardzonym placu. Co jedenasty użytkownik serwisu (8,7%) chciałby zaopatrzyć się w paletowy wózek prowadzony. Wśród pozostałych typów wózków wymieniane są wózki widłowe boczne, wysokiego składowania czy terenowe.

Blisko połowa firm (48,8%) potrzebuje wózka widłowego do przenoszenia ładunków o wadze od 2 do 3 ton. Jedna czwarta przedsiębiorców poszukuje urządzenia o udźwigu do 2 ton (24,6%), natomiast 14,8% - o udźwigu 3-4 ton. Pozostałe zapytania dotyczą wózków przeznaczonych do transportu ładunków przekraczających 4 tony.

W większości firm wózki widłowe będą służyły do podnoszenia ładunków na wysokość od 1,5 do 3 metrów (37,1%). Jedna czwarta poszukiwanych wózków (24,6%) ma podnosić na wysokość 3-4 metrów. Zapotrzebowanie na wózki unoszące na małą wysokość (do 1,5 metra) oraz wysokiego składowania (powyżej 5 metrów) jest stosunkowo małe (odpowiednio 6,5% oraz 6,1% odpowiedzi). Niektóre firmy składające zapytanie potrzebują porady sprzedawcy, żeby właściwie ocenić parametry potrzebnego im urządzenia.

Preferencje dotyczące zasilania wózków widłowych rozkładają się dość równomiernie. Najpopularniejsze są wózki spalinowe na gaz (33% zapytań) wykorzystywane w pracach wykonywanych na zewnętrz lub w pomieszczeniach (pod warunkiem instalacji odpowiedniego filtra ograniczającego emisję spalin). W drugiej kolejności poszukiwane są wózki z zasilaniem elektrycznym (29,9%) rekomendowane do prac w halach zamkniętych, zwłaszcza przy transporcie żywności. Niewiele mniej firm (28,7%) zamierza zaopatrzyć się w wózek spalinowy na olej napędowy, a zaledwie 3,4% ogółu przedsiębiorców wybiera napęd ręczny.

Najwięcej wózków poszukiwanych na Mazowszu
Wózków widłowych w Oferteo.pl poszukują przede wszystkim firmy zlokalizowane na ternie województwa mazowieckiego (16,2%), wielkopolskiego (12%) oraz dolnośląskiego (8,8%).
Wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i sektorach gospodarczych od przemysłu produkcyjnego, magazynowania po dystrybucję, a także w rolnictwie czy budownictwie.

Ile wózków kupują firmy?
Zdecydowana większość firm zamierza zaopatrzyć się w jeden wózek widłowy (91,3%). 6,1% zapytań złożonych w Oferteo.pl dotyczyło zaopatrzenia w 2 urządzenia, a pozostałe były związane z nabyciem co najmniej 3 wózków.

Nowe czy używane?
Firmy zdecydowanie chętniej decydują się na nabycie wózka używanego niż nowego modelu. Wózki widłowe z drugiej ręki wybiera 62,2% firm, natomiast blisko o połowę mniej (33,4%) poszukuje nowego wózka. Część firm nie podjęła jeszcze decyzji co do stanu nabywanego urządzenia, lecz chcą dowiedzieć się więcej na temat kosztów oraz korzyści każdego z rozwiązań. Jednym z najważniejszych czynników decydujących są koszty - używany wózek widłowy może być nawet o połowę tańszy niż nowy model.

Zainteresowanie używanymi wózkami widłowymi rośnie z roku na rok. Jak pokazała ubiegłoroczna pierwsza edycja raportu o wózkach widłowych, z którą można zapoznać się tutaj, w latach 2012/2013 pojazdy używane zamierzało nabyć 60% firm.

W ciągu ostatniego roku firmy planujące zakupić nowy model najczęściej poszukiwały wózków zasilanych elektrycznie (36,5%) bądź na gaz (33,2%), natomiast wśród modeli używanych podobną popularnością cieszą się wózki spalinowe na gaz (35,8%) bądź olej napędowy (34,3%).

Najczęstszy zakup z własnych środków
Już po raz drugi analiza Oferteo.pl pokazuje, że firmy poszukujące wózków widłowych preferują zakup urządzenia - własnymi środkami finansowymi dysponuje 63,2% użytkowników Oferteo.pl. Nieco mniejszą popularnością cieszy się leasing, na który decyduje się 18% firm (21% w latach 2013/2014). Inną formą skorzystania z wózka widłowego jest wynajem krótko- lub długoterminowy, który wybiera 6% firm.

- Wynajem jest bardzo elastycznym rozwiązaniem - zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują wózki na okres kilku dni lub tygodni, w czasie wzmożonego ruchu w sklepach czy rozładunku dużego transportu - mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

Nowe wózki kupowane są zazwyczaj za gotówkę (68,3%), ale blisko jedna czwarta firm (23,5%) leasinguje te pojazdy. Procent firm płacących gotówką za używany wózek widłowy jest większy niż w przypadku nowych (69,5%), ale zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się leasing pojazdów używanych (16,9%).

Kiedy planowany jest zakup wózka widłowego?
Firmy zamierzają zrealizować zakup lub wynajem wózków widłowych jak najszybciej, najlepiej w ciągu miesiąca (łącznie 61,5% zapytań). Stosunkowo dużo firm składa zapytanie ofertowe z dość dużym wyprzedzeniem - co najmniej 3 miesiące wcześniej (15,7% zapytań).

Karol Grygiel zachęca do poszukiwania wózka widłowego z wyprzedzeniem, kiedy wiemy już, jakiego modelu potrzebujemy i radzi, aby nie odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę. - Zakup lub leasing nowego wózka widłowego może wiązać się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na jego sprowadzenie. Im wcześniej pozyskamy oferty, tym więcej czasu będziemy mieli na wybór najlepszego pojazdów oraz ewentualne negocjacje atrakcyjnych warunków umowy.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 022 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 30 marca 2015 r. przez firmy chcące zaopatrzyć się w wózek widłowy.


4trucks.pl / Oferteo.pl

Przeczytaj też:
Hama Polska w rękach EFL

Europejski Fundusz Leasingowy strategicznym partnerem Grupy DBK.

 

Utrudnienia w okolicy Alkmaar. Boeing jedzie.

Transport gabarytu zajął trzy dni.

 

Kierowca ciężarówki jednym z najlepiej zarabiających w Rosji

Według rosyjskich ekspertów poszukujących pracowników w Rosji, najlepiej płatne prace w 2018 roku dotyczyły IT, transportu, logistyki i produkcji.

Ciężarówka wywrócona na wietrze - kto winien?

W okresie jesienno-zimowym lub wiosną ciężarówki są narażone na silne podmuchy wiatru. czasem przewracają się.

44 tony - tak, ale pod pewnymi warunkami

Niemieckie Ministerstwo Transportu odrzuciło wniosek 17 spedytorów którzy domagali sie dopuszczenia do ruchu drogowego zestawów 44 tonowych.

Dzień Reformacji - zakaz jazdy samochodów ciężarowych

Państwa federalne, w których Dzień Reformacji jest związany z zakazem prowadzenia pojazdów to: Brandenburgia, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Nowe czy używane?

Rynek samochodów ciężarowych stale rośnie. Co roku przybywa nowych pojazdów, jednak rynek wtórny także odnotowuje wzrosty sprzedaży.

Głos Niemców w sprawie transportu

Coraz więcej samochodów ciężarowych porusza się po autostradach i drogach krajowych w Niemczech, co skutkuje rosnącą liczbą poważnych wypadków z ich udziałem.

Transport samochodami dostawczymi krytykowany w Niemczech

W Niemczech, w niedługim czasie, mogą nastąpić zmiany dotyczące transportu drogowego. Chodzi tu o samochody dostawcze z tzw. kurnikami na dachu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL