Komisja Europejska przeciw Niemcom w sprawie MiLog za tranzyt

Komisja Europejska przeciw Niemcom w sprawie MiLog za tranzyt

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez RMF.FM Komisja Europejska jest bliska zakończenia wezwania do usunięcia uchybienia.

Pismo dotyczy niemieckich żądań stosowania płacy minimalnej dla kierowców-obcokrajowców w przewozie tranzytem. Jednakże Unia przychyli się do roszczeń Niemiec co do kabotażu. Nadal brak decyzji w sprawie przewozów, w których załadunek lub rozładunek będzie się odbywał na terenie RFN. Co to oznacza dla polskich przewoźników?

- Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa. Zatem anulowanie przepisów o obowiązku wypłacania niemieckiej płacy minimalnej kierowcom zatrudnionym w zagranicznych firmach byłoby słuszne i logiczne. Decyzja dotycząca tranzytu to pierwszy krok - komentuje Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

- Należy jednak pamiętać, że Niemcy to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeśli KE pójdzie na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi w tej sprawie, w ślad za nim zmiany mogą wprowadzić Francja, Włochy i inne kraje starej Unii. Nie tylko płaca minimalna stanowi problem dla polskich przewoźników. Równie uciążliwe są koszty sporządzenia, tłumaczenia i dostarczenia dokumentacji odpowiednim krajom w ich językach urzędowych, za co przyjdzie zapłacić polskim firmom - ostrzega Bartosz Najman.


4trucks.pl / OCRK

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL