Karta karcie nierówna - jak wybrać najlepszą kartę paliwową?

Karta karcie nierówna - jak wybrać najlepszą kartę paliwową?

Firmy, bez względu na wielkość floty oraz rodzaj i zasięg prowadzonej działalności, decydują się na korzystanie z kart paliwowych.

Na polskim rynku istnieje wiele produktów o różnej specyfice. Czym kierować się przy wyborze karty flotowej, w celu lepszej optymalizacji prowadzonego biznesu?

Wybór odpowiedniej karty flotowej zależy przede wszystkim od rodzaju i zasięgu prowadzonej działalności oraz wielkości posiadanego parku samochodowego. To bardzo ważne kryteria, które pozwalają dobrać najlepszą ofertę.

- Kluczem do znalezienia karty flotowej najlepiej odpowiadającej potrzebom naszych klientów jest wnikliwa analiza biznesowa. Dla jednych liczy się możliwość odzyskiwania podatku VAT z transakcji międzynarodowych, a dla innych możliwość dostępu do sieci stacji akceptujących kartę w przestrzeni miejskiej. Istnieją jednak elementy wspólne, które karta musi gwarantować, jak na przykład możliwość dokonywania bezgotówkowych opłat za zakupy i usługi. Połączenie tych elementów z indywidualnym zapotrzebowaniem każdego klienta pozwala zaproponować produkt niemal szyty na miarę - mówi Ewa Galanty, marketing manager euroShell card na Polskę, Ukrainę oraz kraje nadbałtyckie.

Cechy, które powinna posiadać każda karta
Z jednej strony karta paliwowa powinna ułatwiać życie kierowcy, a z drugiej usprawniać pracę menedżerów flot. Główna cecha każdej nowoczesnej karty to przede wszystkim możliwość bezgotówkowych opłat za paliwo oraz autostrady i drogi ekspresowe. Co więcej, karta powinna być akceptowana przez szeroką sieć stacji, w tym również partnerskich, które znajdują się nie tylko na głównych szlakach drogowych, ale także w centrach dużych miast. Ponadto bardzo istotne jest bezpieczeństwo wszystkich dokonywanych zakupów. Ważne, aby karta posiadała kod PIN oraz aby istniała możliwość zarządzania kartą online. Pozwala to nie tylko na wymianę kart, ale także na sprawdzenie zgodności transakcji z zatankowaną ilością paliwa z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Dzięki temu menedżer może cały czas czuwać nad procesem używania karty przez kierowców.

Dla flot osobowych
Z kartami paliwowymi poruszanie się samochodami osobowymi ma być wygodne, proste i bezpieczne. Jednym z elementów, które ma to gwarantować jest możliwość bezgotówkowej zapłaty nie tylko za paliwo, ale również za artykuły spożywcze dostępne na stacji, środki eksploatacyjne do samochodów, a także za korzystanie z myjni. To duże udogodnienie dla kierowców aut osobowych, podróżujących często w pośpiechu - za wszystkie zakupy i usługi na stacji mogą zapłacić jedną kartą. To także ułatwienie dla menedżerów flot, którzy otrzymują faktury zbiorcze, co upraszcza procesy administracyjne we flocie.

Co więcej, firmy wydające karty często oferują dodatkowo mobilne aplikacje, które pozwalają na szybkie zlokalizowanie najbliższej stacji paliw, na której akceptowana jest karta. Takim przykładem jest aplikacja Motorist firmy Shell, która po ustaleniu lokalizacji, wyszukuje stacje benzynowe, znajdujące się w okolicy. Dzięki temu kierowca oszczędza czas na szukaniu stacji zwłaszcza kiedy znajduje się w miejscu, którego dobrze nie zna.

Dla flot ciężarowych
Kierowcy pojazdów ciężarowych i autokarów nierzadko przemierzają długie dystanse, podczas których przekraczają granice wielu państw. Dlatego przy wyborze karty właściciele firm transportowych powinni zwracać uwagę na to, czy usługa oferuje opłacanie przejazdów nie tylko za autostrady i drogi ekspresowe, ale także przez tunele i mosty oraz promy. Istotny w tym przypadku jest także zasięg stacji akceptujących kartę.

Niezwykle ważna dla transportowców jest również możliwość odzyskiwania podatku VAT oraz akcyzy z transakcji międzynarodowych. Standardowo proces zwrotu podatku może trwać aż 6 miesięcy lub dłużej. Posiadacze kart paliwowych nie mają takiego problemu, ponieważ to operatorzy kart paliwowych przejmują wszystkie procesy administracyjne. W przypadku kart euroShell, klienci z każdego kraju otrzymują oddzielną fakturę, co usprawnia zarządzanie kosztami. Korzystanie z usług partnera przyspiesza odzyskiwanie podatku, gdyż operator po sprawdzeniu wysokości zwrotu wykonuje przedpłatę na konto klienta, co pozwala na poprawę płynności finansowej w firmie transportowej.

Korzystanie z kart paliwowych to wygodne rozwiązanie dla firm, bez względu na wielkość floty oraz rodzaj i prowadzonej działalności. Przed wyborem karty należy precyzyjnie zdefiniować potrzeby firmy oraz kierowców, co umożliwi na dobór oferty o optymalnych warunkach.


4trucks.pl / Shell Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL