Polscy przewoźnicy przewożą najwięcej ładunków w całej Europie

Polscy przewoźnicy przewożą najwięcej ładunków w całej Europie

Polska jest najważniejszym krajem w Europie pod względem transportu międzynarodowego ładunków - wynika z danych zgromadzonych przez giełdę transportową Clicktrans.pl.

W 2012 roku wielkość tego transportu wyniosła ponad 133 miliardy tonokilometrów. W porównaniu z rokiem 2011 oznacza to wzrost aż o 13,1%. Ogólnie w transporcie drogowym krajowym i międzynarodowym Polska ma mocną drugą pozycję, zaraz po Niemczech, z 222,3 miliardami tonokilometrów.

Komisja Europejska podaje, że w 2011 roku obroty wszystkich przedsiębiorstw transportowych w Polsce wyniosły ponad 39 miliardy euro czyli tyle ile całe PKB Litwy. Pod względem przychodów jednak w dalszym ciągu Polska odstaje od pozostałych krajów Unii Europejskiej zajmując dopiero 10 pozycję. Liderem pod tym względem od lat pozostają Niemcy z przychodami na poziomie 256 miliardów euro - ponad 6-krotnie wyższymi niż polskie firmy. Transport oraz branże z nim związane są jednym z kluczowych pracodawców w całej Europie dając zatrudnienie ponad 11 milionom Europejczyków. To tyle ile stanowi populacja całej Grecji!

- Trudno przecenić wagę branży transportowej zarówno w Polsce jak i w całej Europie jako gałęzi gospodarki i ważnego pracodawcy. Niezaprzeczalnie rola Polski w całym systemie usług transportowych w Unii Europejskiej jest wielka i z roku na rok zyskuje na znaczeniu - zauważa Michał Brzeziński, założyciel Clicktrans.pl.


4trucks.pl / Clicktrans.pl

Przeczytaj też:
Utrudnienia w okolicy Alkmaar. Boeing jedzie.

Transport gabarytu zajął trzy dni.

 

Kierowca ciężarówki jednym z najlepiej zarabiających w Rosji

Według rosyjskich ekspertów poszukujących pracowników w Rosji, najlepiej płatne prace w 2018 roku dotyczyły IT, transportu, logistyki i produkcji.

Ciężarówka wywrócona na wietrze - kto winien?

W okresie jesienno-zimowym lub wiosną ciężarówki są narażone na silne podmuchy wiatru. czasem przewracają się.

44 tony - tak, ale pod pewnymi warunkami

Niemieckie Ministerstwo Transportu odrzuciło wniosek 17 spedytorów którzy domagali sie dopuszczenia do ruchu drogowego zestawów 44 tonowych.

Dzień Reformacji - zakaz jazdy samochodów ciężarowych

Państwa federalne, w których Dzień Reformacji jest związany z zakazem prowadzenia pojazdów to: Brandenburgia, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Głos Niemców w sprawie transportu

Coraz więcej samochodów ciężarowych porusza się po autostradach i drogach krajowych w Niemczech, co skutkuje rosnącą liczbą poważnych wypadków z ich udziałem.

Transport samochodami dostawczymi krytykowany w Niemczech

W Niemczech, w niedługim czasie, mogą nastąpić zmiany dotyczące transportu drogowego. Chodzi tu o samochody dostawcze z tzw. kurnikami na dachu.

Dlaczego Coca-Cola wybrała TomTom WEBFLEET?

Aplikacja WEBFLEET od TomTom jest prostym sposobem na zarządzanie flotą.

Doświadczony i zapracowany - kim jest polski kierowca?

Kto obecnie jeździ w firmach transportowych?

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL